Grafik Tasarım Kursları Nasıl Olmalıdır?

LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine selamlar, saygılar, sevgiler. Bu yazımda, grafik tasarım sanatına ilgi duyan, bu sanatı meslek olarak benimseme düşüncesinde olan ve grafik tasarım öğrenmek isteyen genç kardeşlerime seslenmek istiyorum.

Grafiker olmak istiyorsanız, mutlaka bu içeriği sonuna kadar okumalısınız. Zira, özellikle son 20 yılda, mantar gibi türeyen grafik tasarım kurslarıyla ilgili sizlere bilgiler sunmaya çalışacağım.

Grafik tasarım kurslarına gidilerek grafik tasarımcı ya da grafiker olunabilir mi, bu kursların genel anlamda içerikleri nasıldır, nasıl olmalıdır, gerçek bir grafik tasarımcı olmak için neler yapmak ve nasıl bir yol izlemek gerekir, gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağım.

Grafik Tasarım Kurslarının İçerikleri

Piyasada grafik tasarım kursu adı altında pek çok eğitim programı bulunmaktadır. Bu eğitim programlarının önemli bir çoğunluğu, üzülerek söylemeliyim ki, “tasarım” odaklı değildir.

Dolayısıyla, grafik tasarım kursu diye lanse edilen kursların ezici bir çoğunluğunda Photoshop, Illustrator, Indesign ve türevi programlar öğretilmekte ve bu kurslar “grafik tasarım kursu” olarak adlandırılmaktadır.

Bir başka ifadeyle “tasarım” öğretilmemekte, yalnızca grafik tasarımda bir araç durumunda olan “bilgisayar programları” öğretilmektedir.

Altını önemle bir kez daha çiziyorum, tasarımın “t”sinden bile söz edilemeyecek bu kurslar, yalnızca bilgisayar programlarını öğretmekte ve bunların adına da “grafik tasarım kursu” denilmektedir.

Şunu da önemle vurgulamam lazım: ben işini layığıyla yapan, gerçekten “grafik tasarım öğreten” kurs ya da eğitim kurumlarını burada tenzih ederim. Zira, az da olsa böyle yerler var.

Ancak önemli bir çoğunluğu yalnızca program bilgisi veren yerler.

Grafik Tasarım Programlarını Öğrenmek Sizi Grafik Tasarımcı Yapmaya Yetmez

On parmak çok hızlı yazı yazan bir katipten ödüllük bir roman yazmasını beklemek ne ise, grafik tasarım programlarını çok iyi ve hızlı kullanan birisinden de sağlam tasarımlar ortaya koyan bir grafik tasarımcı olmasını beklemek, bana göre aynı şeydir.

Dolayısıyla, grafik tasarım programları, tıpkı kalem gibi, tıpkı defter gibi yalnızca birer araç durumundadır. Elbette bu araçları da son derece iyi kullanabiliyor olmanız gerekir ancak, bunlar sizi tek başına tasarımcı yapmaya yeterli değildir.

Gerçek bir grafik tasarım eğitiminden geçmeden, yalnızca programları öğrenirseniz, bugün, matbaalar ya da reklam ajanslarında “grafik operatörü” diye tabir edilen bir “uygulamacı” olursunuz.

Elbette grafik operatörü olmak ya da uygulamacı olmak da ayıp değildir, ancak grafik tasarımcı olmak niyetindeyseniz, bunun gerçek adresi üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri ve grafik tasarım bölümleridir.

Diğer taraftan, adeta güzel sanatlar fakülteleri, grafik tasarım bölümleri mantığıyla çalışan, gerçek anlamda grafik tasarım eğitimi veren, ışık, renk, gölge, perspektif, tipografi ve benzeri akademik bilgileri aktaran, işini doğru yapan grafik tasarım kursları da var; onları tenzih etmiştim, bir kere daha ediyorum.

Grafik Tasarım Kurs İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Grafik tasarım kurslarının içeriklerini ana hatlarıyla ikiye ayırabilirim. Fazla uzatmadan, kafaları karıştırmadan, çok net biçimde ifade edeyim.

Sanatsal ve Akademik İçerik

Grafik tasarım kurslarında, ışık, renk, perspektif, tipografi ve benzeri sanatsal bilgiler verilmelidir.

Bir tasarımda gölgeler nasıl yapılır, nereye konulur, nasıl gerçekçi gösterilebilir; hepsi ama hepsi uygulamalı olarak gösterilmelidir.

Tıpkı bir güzel sanatlar grafik tasarım bölümündeymişçesine bir eğitim içeriği ve ders programı oluşturulmalıdır. Zira, tasarımın temeli bunlardır, grafik tasarım programları değildir.

Pratik ve Uygulama İçeriği

Yukarıdaki genel akademik tasarım bilgilerine ek olarak, program bilgisi de verilmelidir. Öğretilen akademik bilgiler, bir anlamda pratiğe dökülmeli ve öğrencilere uygulatılmalıdır.

İşlenen her bir dersten sonra, öğrencilere ilgili ders konusuyla bağlantılı ödevler verilmeli, onların uygulama becerileri artırılmaya çalışılmalıdır.

grafik tasarım kursları

Her şey İstemekle Başlar

Değerli arkadaşlar, 22 yıllık reklamcı bir arkadaşınız olarak, benim sizlere naçizane tavsiyem, grafik tasarım öğrenmek ve bu sanatı meslek olarak benimsemek niyetindeyseniz, öncelikle bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğinizi sorgulamalısınız.

Bu işte çok para var, ya da masa başı, çok rahat iş ve benzeri düşüncelere sahipseniz, bence hiç başlamayın.

Öte yandan, fazla bir isteğiniz yok ise birileri sizi yönlendirmeye çalışıyor ise de yapmayın.

Dolayısıyla, gerçekten bu işi istiyorsanız, merakınız var ise, “seviyorsanız” grafik tasarım öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bir insan istekle başladığı ve sevdiği her işte başarılı olur.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Grafik Eğitim İçerikleri

CMYK Nedir?

cmyk nedir, nerelerde kullanılır, açılımı nedir, nasıl çalışır
CMYK Nedir? Bu içerikte, değerli genç meslektaşlarıma ve konuya ilgi duyan herkese CMYK kavramından söz edeceğim. CMYK nedir, nerelerde kullanılır, CMYK açılımı nedir, CMYK baskı nedir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Dilerseniz öncelikle CMYK nedir, sorusunun yanıtı ile başlayalım. CMYK Nedir? CMYK'nın Tanımı Nedir? Baskı makinelerinde kullanılan...

İnfografik Nedir?

infografik nedir, nerelerde kullanılır, infografik programları
İnfografik Nedir? Bu içerikte infografik kavramının üzerinde duracağım. İnfografik nedir, nerelerde kullanılır, infografiklerin amacı nedir, önemi nedir, infografik hangi programlarla yapılır, infografikleri kimler yapar ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. İnfografik Nedir, Ne Demektir? İnfografik bilgi verme amaçlı olarak oluşturulmuş, sembolik bir görsel anlatımı olan, bilgi veren...

Hazır Stok Tasarımcıları

hazır stok tasarımcıları
Hazır Stok Tasarımcıları Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, içeriklerimi sürekli takip eden genç arkadaşlar, meraklı insan toplulukları, sevgili kitlem, hepinize sevgiler, selamlar… Bu içerikte, uzun zamandır yazmak istediğim, ancak işlerimin yoğunluğu dolayısıyla bir türlü fırsat bulamadığım, bana göre üzerine “kesinlikle söz söylenmesi gereken” bir konu hakkında yazmak istiyorum. Zira...

Fontların Anlamları ve Dili

fontların anlamları ve dili
Fontların Anlamları ve Dili Değerli tasarımcı arkadaşlarım, stajyer kardeşlerim, çalışkan grafiker arkadaşlarım, takıntılı art direktör arkadaşlarım hepinize kucak dolusu sevgiler, saygılar… Bu içeriğimde fontların anlamları ve dili konusunu enine boyuna anlatmaya çalışacağım. Grafik tasarım sanatında fontların anlamları nedir, hangi fontlar hangi tasarımlara ne gibi anlamlar katarlar...

Tipografi Nedir?

tipografi nedir
Tipografi Nedir Bu içerikte tipografi nedir, nerelerde kullanılır, tipografinin önemi nedir, tipograf nedir, tipografi örnekleri nasıldır ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Tipografi Tipografi, fontlar, harfler, sayılar ve semboller aracılığı ile yapılan, kimi zaman yaratıcı kimi zaman amaca hizmet eden, görsel tasarımlar ve yazı yazma sanatıdır. Fontların...

Logo Tasarımında Yapılan En Büyük Hatalar

Logo Tasarımında Yapılan En Büyük Hatalar
Logo Tasarımında Yapılan En Büyük Hatalar Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi selamlar, saygılar... Bu yazıyı genç bir kardeşimin maili üzerine kaleme almaya karar verdim. Değerli genç meslektaşımın satırlarından bir pasajı, aynen paylaşıyorum. “Abi merhaba. Ben 26 yaşında birkaç yıllık bir grafik tasarımcıyım. Bu işin hem okulunu...

Grafik Tasarıma Yeni Başlayanlar İçin Önemli İpuçları

grafik tasarıma yeni başlayanlar için önemli ipuçları
Grafik Tasarıma Yeni Başlayanlar için Önemli İpuçları Bu içeriği, grafik tasarıma ilgi duyan, başlamak isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyen genç tasarımcı adayları için yayınlıyorum. Grafik tasarıma yeni başlayanlar için önemli ipuçları vermeye çalışacağım. Bu içeriği sonuna kadar okuyup gerekli notları alıp uygularsanız, başarılı olmamanız için...

Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur
Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur Freelance çalışmak güzel şey… Hele ki işinizi oturtmuşsanız, potansiyel bir sadık müşteri kitlesi oluşturmuşsanız, özgürlüğün tadını da almışsanız, değmesinler keyfinize… Ancak, henüz işin başlarındaysanız, kendinize sadık bir potansiyel müşteri portföyü oluşturmamışsanız, içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. 22 yıllık bir tasarımcı...

Freelance Çalışanlara Tavsiyeler

freelance çalışanlara tavsiyeler
Freelance Çalışanlara Tavsiyeler Bu içerikte freelance çalışan grafik tasarımcılara önemli tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Eğer sizler de hayatınızı freelance kazanan bir grafik tasarımcı ya da grafik tasarımcı adayı iseniz lütfen içeriği sonuna kadar okuyun, zira, 22 yıllık bir grafik tasarımcı olarak, dahası son 5 yıldır hayatını...

Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir
Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir? Bu içeriği, grafik tasarım alanında okuyan, kariyerini bu yolda biçimlendirmeye çalışan genç kardeşlerime, grafik tasarım öğrencilerine ayırmak istedim. Bir grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir, sorusuna farklı ve ayrıntılı yanıtlar vermeye çalışacağım. Söyleyeceğim şeyler, yalnızca staj yapacakları yerlerle sınırlı olmayacak....

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here