Grafik Tasarım Kursları Nasıl Olmalıdır?

LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine selamlar, saygılar, sevgiler. Bu yazımda, grafik tasarım sanatına ilgi duyan, bu sanatı meslek olarak benimseme düşüncesinde olan ve grafik tasarım öğrenmek isteyen genç kardeşlerime seslenmek istiyorum.

Grafiker olmak istiyorsanız, mutlaka bu içeriği sonuna kadar okumalısınız. Zira, özellikle son 20 yılda, mantar gibi türeyen grafik tasarım kurslarıyla ilgili sizlere bilgiler sunmaya çalışacağım.

Grafik tasarım kurslarına gidilerek grafik tasarımcı ya da grafiker olunabilir mi, bu kursların genel anlamda içerikleri nasıldır, nasıl olmalıdır, gerçek bir grafik tasarımcı olmak için neler yapmak ve nasıl bir yol izlemek gerekir, gibi sorulara yanıtlar vermeye çalışacağım.

grafik tasarım kursları

Grafik Tasarım Kurslarının İçerikleri

Piyasada grafik tasarım kursu adı altında pek çok eğitim programı bulunmaktadır. Bu eğitim programlarının önemli bir çoğunluğu, üzülerek söylemeliyim ki, “tasarım” odaklı değildir.

Dolayısıyla, grafik tasarım kursu diye lanse edilen kursların ezici bir çoğunluğunda Photoshop, Illustrator, Indesign ve türevi programlar öğretilmekte ve bu kurslar “grafik tasarım kursu” olarak adlandırılmaktadır.

Bir başka ifadeyle “tasarım” öğretilmemekte, yalnızca grafik tasarımda bir araç durumunda olan “bilgisayar programları” öğretilmektedir.

Altını önemle bir kez daha çiziyorum, tasarımın “t”sinden bile söz edilemeyecek bu kurslar, yalnızca bilgisayar programlarını öğretmekte ve bunların adına da “grafik tasarım kursu” denilmektedir.

Şunu da önemle vurgulamam lazım: ben işini layığıyla yapan, gerçekten “grafik tasarım öğreten” kurs ya da eğitim kurumlarını burada tenzih ederim. Zira, az da olsa böyle yerler var.

Ancak önemli bir çoğunluğu yalnızca program bilgisi veren yerler.

grafik tasarım kursları

Grafik Tasarım Programlarını Öğrenmek Sizi Grafik Tasarımcı Yapmaya Yetmez

On parmak çok hızlı yazı yazan bir katipten ödüllük bir roman yazmasını beklemek ne ise, grafik tasarım programlarını çok iyi ve hızlı kullanan birisinden de sağlam tasarımlar ortaya koyan bir grafik tasarımcı olmasını beklemek, bana göre aynı şeydir.

Dolayısıyla, grafik tasarım programları, tıpkı kalem gibi, tıpkı defter gibi yalnızca birer araç durumundadır. Elbette bu araçları da son derece iyi kullanabiliyor olmanız gerekir ancak, bunlar sizi tek başına tasarımcı yapmaya yeterli değildir.

Gerçek bir grafik tasarım eğitiminden geçmeden, yalnızca programları öğrenirseniz, bugün, matbaalar ya da reklam ajanslarında “grafik operatörü” diye tabir edilen bir “uygulamacı” olursunuz.

Elbette grafik operatörü olmak ya da uygulamacı olmak da ayıp değildir, ancak grafik tasarımcı olmak niyetindeyseniz, bunun gerçek adresi üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri ve grafik tasarım bölümleridir.

Diğer taraftan, adeta güzel sanatlar fakülteleri, grafik tasarım bölümleri mantığıyla çalışan, gerçek anlamda grafik tasarım eğitimi veren, ışık, renk, gölge, perspektif, tipografi ve benzeri akademik bilgileri aktaran, işini doğru yapan grafik tasarım kursları da var; onları tenzih etmiştim, bir kere daha ediyorum.

grafik tasarım kursları

Grafik Tasarım Kurs İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Grafik tasarım kurslarının içeriklerini ana hatlarıyla ikiye ayırabilirim. Fazla uzatmadan, kafaları karıştırmadan, çok net biçimde ifade edeyim.

Sanatsal ve Akademik İçerik

Grafik tasarım kurslarında, ışık, renk, perspektif, tipografi ve benzeri sanatsal bilgiler verilmelidir.

Bir tasarımda gölgeler nasıl yapılır, nereye konulur, nasıl gerçekçi gösterilebilir; hepsi ama hepsi uygulamalı olarak gösterilmelidir.

Tıpkı bir güzel sanatlar grafik tasarım bölümündeymişçesine bir eğitim içeriği ve ders programı oluşturulmalıdır. Zira, tasarımın temeli bunlardır, grafik tasarım programları değildir.

Pratik ve Uygulama İçeriği

Yukarıdaki genel akademik tasarım bilgilerine ek olarak, program bilgisi de verilmelidir. Öğretilen akademik bilgiler, bir anlamda pratiğe dökülmeli ve öğrencilere uygulatılmalıdır.

İşlenen her bir dersten sonra, öğrencilere ilgili ders konusuyla bağlantılı ödevler verilmeli, onların uygulama becerileri artırılmaya çalışılmalıdır.

grafik tasarım kursları

Her şey İstemekle Başlar

Değerli arkadaşlar, 22 yıllık reklamcı bir arkadaşınız olarak, benim sizlere naçizane tavsiyem, grafik tasarım öğrenmek ve bu sanatı meslek olarak benimsemek niyetindeyseniz, öncelikle bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğinizi sorgulamalısınız.

Bu işte çok para var, ya da masa başı, çok rahat iş ve benzeri düşüncelere sahipseniz, bence hiç başlamayın.

Öte yandan, fazla bir isteğiniz yok ise birileri sizi yönlendirmeye çalışıyor ise de yapmayın.

Dolayısıyla, gerçekten bu işi istiyorsanız, merakınız var ise, “seviyorsanız” grafik tasarım öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bir insan istekle başladığı ve sevdiği her işte başarılı olur.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Grafik Eğitim İçerikleri

Marka Renk İlişkisi

Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın bir süredir, iletişim ve reklam dünyasında yer alan bir iletişimci olarak, markaların renkler sayesinde hayat bulduğunu söylersem, sanırım abartmış olmam. Zira, yukarıda da belirtmiş olduğum üzere, her markanın, kendi içeriğiyle alakalı bir takım renkleri vardır ya da olmalıdır; buna bağlı olarak markalar renkler sayesinde anlamlanırlar.
Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın...

Grafiker Nasıl Olunur?

Grafiker nasıl olunur? Grafiker olmak için hangi bölüm okunmalıdır? Grafiker olmak için ne yapmak gerekir?
Grafiker Nasıl Olunur? İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun süredir yazamadım. Haliyle maillerime de bir süredir bakamıyordum. İşleri biraz toparlayınca ilk işim maillerime bakmak oldu. Aldığım bir mail üzerine bu içeriği oluşturmaya karar verdim. Gelen maili burada uzun uzadıya yazıp sizleri sıkmak istemiyorum. Maili gönderen kardeşim bir lise...

Alternatif Tasarımları Abartmayın

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?
Alternatif Tasarımları Abartmayın Değerli grafikerler, kıymetli grafik tasarımcı meslektaşlarım, grafik tasarım sanatının detaylarını merak eden saygıdeğer takipçilerim ve konu ile ilgilenen herkese, selamlar, sevgiler, saygılar. Bu içerikte, grafik tasarımda alternatifli çalışma yöntemlerini, grafik tasarım sanatının herhangi bir alanında tasarım yapılırken müşteriye ya da reklam verenlere nasıl...

Renklerin Uyumu

Renklerin uyumu nasıldır? Hangi renk hangi renkle uyumludur? Hangi renkler kombine edilir? Renk kombinleri neye göre yapılır?
Renklerin Uyumu Renklerin uyumu konusu hakkında özellikle bir içerik oluşturmak istedim. Zira, bu konu; gerek markasına tasarım yaptırmak isteyen marka sahipleri için ve gerekse grafik tasarımcılar için son derece önemli bir konu. Logo tasarımından tutun, kurumsal kimlik tasarımına; poster tasarımından tutun katalog tasarımına; ambalaj tasarımından tutun,...

Tasarımcının İşine Karışmayın

Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları, bıkmadan usanmadan müşteri kaprisi çeken cefakar müşteri temsilcileri, müşterilere feleğini şaşırtan kıymetli müşteri direktörleri, tüm reklamcı meslektaşlarımız ve konu ile ilgili merak sahibi tüm saygıdeğer takipçilerim... Bu içerikte...

Grafikerlerin İş Bulma Olanakları

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?
Grafikerlerin İş Bulma Olanakları Bu içerikte, siz değerli takipçilerime, grafikerlerin iş bulma olanakları konusunu, elimden geldiğince, dilimin döndüğünde 22 yıllık bir grafik tasarımcı ve reklamcı olarak aktarmaya çalışacağım. Grafikerler nerelerde iş bulabilirler, nerelerde çalışabilirler, çalışma alanları nerelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Grafikerler Nerelerde Çalışabilirler? Reklam...

Tasarım ile İlgili Sözler

tasarım ile ilgili sözler
TASARIM İLE İLGİLİ SÖZLER Bu içerikte insanlık tarihine mal olmuş ünlü sanatçı ve düşünürlerin tasarım ile ilgili söyledikleri güzel sözleri paylaşacağım. Umarım siz değerli genç kardeşlerime ilham kaynağı olur. Frank Barron Yaratıcı insan ortalama insandan hem daha ilkel, hem de daha aydın ve daha yıkıcı; hem daha çılgın...

Freelance Grafiker Ödemesini Nasıl Almalıdır

freelance grafiker nasıl ödeme almalıdır, freelance grafiker nasıl para kazanır
Freelance Grafiker Ödemesini Nasıl Almalıdır? Herkese merhabalar, işlerimin yoğunluğu sebebiyle uzun süredir yazamıyordum. Bu içeriğimi özellikle freelance çalışan, hayatını serbest zamanlı olarak kazanmaya çalışan değerli grafik tasarımcı ya da grafiker arkadaşlara ithaf etmek istiyorum. Bir süredir, özellikle facebook gruplarında üzülerek görüyorum ki, işi yapmış ancak ödemesini alamamış...

Profesyonel Bir Grafik Tasarım Sitesi: Grafizula.com

grafizula.com freelance grafiker ve grafik tasarım hizmetleri sunar.
Profesyonel Bir Grafik Tasarım Sitesi: Grafizula.com Bu içerikte siz değerli LogoveGrafik.com takipçilerine, profesyonel bir grafik tasarım sitesinden ve onun sağladığı hizmetlerden söz etmeye çalışacağım. 2020 yılının henüz başlarında açılmış olan grafizula.com, freelance grafik tasarım hizmetleri sağlıyor.Bu sitenin adı, grafizula.com... Sitenin başlıca hizmetleri neler öncelikle biraz...

Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır?

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır
Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır? Saygıdeğer LogoveGrafik.com takipçileri, değerli meslektaşlarım, mesleğin henüz başındaki kıymetli genç kardeşlerim ve konuya ilgi duyan herkese gönül dolusu selamlar, sevgiler… Yoğun iş tempomdan fırsat buldukça, grafik tasarım alanında faydalı olabilmek adına, içerikler üretiyor, bu içerikleri de siz değerli takipçilerime sunuyorum. Bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz