Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır?

Saygıdeğer LogoveGrafik.com takipçileri, değerli meslektaşlarım, mesleğin henüz başındaki kıymetli genç kardeşlerim ve konuya ilgi duyan herkese gönül dolusu selamlar, sevgiler… Yoğun iş tempomdan fırsat buldukça, grafik tasarım alanında faydalı olabilmek adına, içerikler üretiyor, bu içerikleri de siz değerli takipçilerime sunuyorum.

Bu içerikte akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olabilmesinin püf noktaları nelerdir, bu alanda nelere dikkat edilmelidir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Akılda Kalıcı Logo Tasarımının ve Akılda Kalıcı Olmanın Kuralları

  • Karakteristik olmak
  • İlgi çekici olmak
  • Renkleri doğru kullanmak
  • Sade olmak
  • Logoya ya da markaya yatırım yapmak

Değerli arkadaşlar, 22 yıllık bir reklamcı ve tasarımcı olarak bana göre, akılda kalıcı bir logo tasarımının en önemli 5 maddesi yukarıdaki gibidir. Şimdi, dilerseniz bu maddeleri biraz detaylandıralım.

Karakteristik Logolar Her Zaman Akılda Kalır

Bir markaya özel olarak tasarlanmış, markaya özgü, kendine has çizgileri ve renkleri olan logo tasarımları, karakteristik logolardır. Dolayısıyla, diğer markalardan, diğer logolardan farklılaşmıştır. Kendi markasını, kendine özel çizgileriyle ve tasarımıyla temsil etmektedir.

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır

Bu tip logolar, yani diğer bir ifadeyle karakteristik logolar, diğerlerine göre her zaman bir adım öndedir ve daha akılda kalıcıdır. Daha açıkça ifade etmem gerekirse bu kural, Selder Gülyüz olarak benim kişisel fikrim değildir; bir logonun akılda kalıcı olabilmesinin en önemli kurallarından birisidir.

İlgi Çekici Logolarla Akılda Kalıcı Olmak

Bir logonun ilgi çekici olması demek, tabiri caizse logonun tuhaf, saçma sapan olması demek değildir. Logo tasarımının ilgi çekici olması, hedef kitle ile doğru görsel iletişime geçebilecek nitelikte bir tasarım ortaya konabilmesine bağlıdır.

Örneğin, hedef kitlesi kadınlar olan bir marka, logosunda kadınları yakalayabilecek, onların ilgisini çekebilecek düzlemde bir görsel tasarım dili kullanmalıdır.

Diğer yandan hedef kitlesi çocuklar olan bir oyuncak markası da tıpkı diğer örneğimizde olduğu üzere, çocukların ilgisini çekebilecek bir görsel tasarım konseptinde olmalıdır.

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır

Elbette örnekler çoğaltılabilir, ancak kıssadan söylemek istediğim, marka ya da logo, hedef kitleden bağımsız değildir; hedef kitlenin ilgisini çekebilmelidir.

Logonun ilgi çekici olması akılda kalıcılığa çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Renkleri Doğru Kullanmak Logonun Akılda Kalıcılığı Arttırır

Renklerin doğru ve yerinde kullanılması, bir logonun akılda kalıcılığını arttıran, deyim yerindeyse onun akıllara kazınmasını sağlayan en önemli görsel parametrelerden birisidir.

Elbette her marka, her ürün ya da her hizmet için logo renkleri değişiklik arz eder. Marka sahibi falanca renkten çok hoşlanıyor diye o renkte logo tasarımı yapılmamalıdır. Marka ve renk birbirinden bağımsız olamaz; ancak gerçek şudur ki canlı ve kontrast renkler bu anlamda çok daha akılda kalıcıdır.

Mat ve pastel renkler, canlı renklere göre daha az akılda kalıcıdır.

Ancak, yukarıda da belirttiğim gibi, bir markanın logosunda kullanacağı renkleri daha ziyade markanın niteliği, ürünleri, hizmetleri ve bulunduğu segment belirler.

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır

Özet olarak, renkleri doğru ve yerli yerinde kullanmak bir logonun akılda kalıcı olabilmesi için son derece gerekli ve dahası önemlidir.

Sade Logolar Tasarlamak Kafa Karışlığını Önler

Sade logolar tasarlamak kafa karışlığını önler, bunun yanı sıra akılda kalıcılığı arttırır. Son derece karmaşık, özensiz ya da tabiri caizse “iş olsun diye tasarlanmış” logo tasarımları üzülerek söylemeliyim ki akılda kalıcı olamazlar.

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır

Sade, net, minimal logolar her zaman daha iyi hatırlanır, daha çok akılda kalır. Bu söylediğimi dünya markalarının logolarına ya da kurumsal kimlik çalışmalarına bakarak çok daha net biçimde görebilirsiniz.

Markaya Yatırım Yapmak Akıllara Kazınmaktır

Bir logonun akılda kalıcı olabilmesinin nasıl sağlanacağı sorusunun, en önemli yanıtını, en önemli parametresini en sona bıraktım.

Bu süreç logo tasarımı ile ilgili bir süreç değildir. Bu süreç, markaya yatırım yapma ve deyim yerindeyse marka oluşturma sürecidir.

Markaya yatırım yapmak, bir markanın, dolayısıyla logonun akılda kalıcı olabilmesinin en önemli kıstasıdır.

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır

Yine dünya markalarından örnek vermek gerekirse, büyük dünya markalarının hemen hemen hepsinin onlarca ya da yüzlerce reklamını gün içerisinde görürüz.

Billboardlar, led ekranlar, yol kenarı bannerlar, internet sitesi bannerları, televizyon reklamları, broşürler, radyo reklamları, gazete ilanları, posterler ve benzeri reklam mecraları…

Bir marka, yukarıda sözünü ettiğim reklam mecraları ile logosunu adeta aklımıza kazır. Elbette markasına doğru reklam yatırımları yapıyorsa…

Sonuç

Logo tasarımının akılda kalıcı olabilmesi genel anlamda yukarıda detaylı olarak açıkladığım maddelere bağlıdır.

Bunun ötesinde 22 yıllık bir görsel tasarımcı olarak, Selder Gülyüz olarak benim size kişisel tavsiyem; logo tasarımı yaptıracaksanız tecrübeli ve profesyonel insanlarla çalışın.

Bu tavsiyem yalnızca logo tasarımı ile ilgili olmayıp grafik tasarımın her alanında geçerlidir.

Konu ile ilgili ya da konu dışı merak ettiklerinizi bana sorabilir; düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Logo Tasarım İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz