Alternatif Tasarımları Abartmayın

Değerli grafikerler, kıymetli grafik tasarımcı meslektaşlarım, grafik tasarım sanatının detaylarını merak eden saygıdeğer takipçilerim ve konu ile ilgilenen herkese, selamlar, sevgiler, saygılar.

Bu içerikte, grafik tasarımda alternatifli çalışma yöntemlerini, grafik tasarım sanatının herhangi bir alanında tasarım yapılırken müşteriye ya da reklam verenlere nasıl alternatifler sunulması gerektiğini, alternatif tasarımların sayılarının ne kadar olması gerektiğini, siz değerli takipçilerime aktarmaya çalışacağım.

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?

Meslekte 20. yılın ortalarında, büyük reklam ajanslarında, sağlık kuruluşlarında ve ulusal televizyon kanallarında çalışmış, naçizane deneyimli bir grafik tasarımcı olarak, özellikle genç meslektaşlarım başta olmak üzere, alternatif tasarımların nasıl olmasını gerektiğinden söz edeceğim.

Fazla Alternatif Kafa Karışıklığıdır

Bazı genç tasarımcı kardeşlerimin, özellikle “hedef kitlelerine ya da müşterilerine” hoş görünebilmek adına, olabildiğince fazla alternatif tasarım sunduklarına birçok kez şahit oldum.

Müşterinize fazla alternatif sunmak, sandığınız gibi iyi bir şey değildir. Fazla alternatif, her şeyden önce, kafa karışlığı ve algı karışıklığı yaratan, kaotik bir durumdur.

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?

Örneğin bir logo tasarımı yapıyorsunuz. Eğer işinde iyi, tasarımlarına güvenen, minimalist tasarım tarzını benimsemiş, eğitimli, kültürlü ve pazarlama bilgisiyle donanmış bir grafik tasarımcıysanız, müşterinize en fazla 3 logo alternatifi sunmalısınız.

Elbette sözünü ettiğim 3 farklı logo alternatifi, birbirinden bağımsız, farklı farklı konseptlerde, markayı her platformda temsil edebilecek deyim yerindeyse sağlam tasarımlardan oluşmalıdır.

3 farklı alternatif tasarım sunmanız, müşteri nezdinde, kafa karışıklığını önler; algı karışıklığına yol açmaz.

Çok Fazla Alternatif Tasarım Tasarımcının Kendine Olan Güvensizliğidir

Logo tasarımı örneğini yukarıda verdim. Dilerseniz grafik tasarım sanatının başka bir alanından, poster tasarımından da bir örnek verelim.

Birisi, bu bir müşteri de olabilir ya da çalıştığınız yerde de bu iş sizden talep edilmiş olabilir, sizden bir konuda bir poster tasarımı istendi.

O kişiye ya da müşterinize, istediği tema ile ilgili olarak, tıpkı logo tasarımında olduğu üzere, en fazla 3 farklı poster ya da bir başka ifade ile afiş tasarım çalışması sunmalısınız.

Elbette, üçü de nitelikli, özenli ve kullanılabilir çalışmalar olmalıdır. Yani, bir başka ifade ile, niteliksiz ve deyim yerindeyse baştan savma 10 farklı tasarım alternatifi yerine, doğru dürüst ve kullanılabilir 3 farklı tasarım sunulmalıdır.

Dolayısıyla, tasarımda çok fazla alternatif sunmak, bir tasarımcıyı değerli kılmaz. Aksine, çok fazla tasarım sunan tasarımcı kendine ve işine güvensiz bir tasarımcı olarak görülür ve algılanır. Elbette işin gerçeği de tam olarak budur.

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?

İşinin ehli, profesyonel ve sanatsal yönü gelişmiş bir grafik tasarımcı, tasarımlarında fazla alternatif sunmaz. Aksine, az ve sağlam tasarım alternatifleri ortaya koyar.

Bu noktada, konu ile ilgili bağlantılı olarak, Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler başlıklı içeriğimi ziyaret etmeniz yararlı olabilir.

Sonuç

Grafik tasarımda, tasarımcının müşterisine sunduğu alternatif çalışmaların, niceliği (sayısı) değil, niteliği önemlidir.

Tabiri caizse, az ve öz çalışmak, az ancak etkili çalışmalar ortaya koyabilmek önemlidir.

Altını bir kez daha önemle çizmek isterim ki fazla alternatif çalışma sunmak, bir grafik tasarımcı olarak sizleri müşterinizin gözünde “daha çalışkan ve daha değerli” yapmaz. Aksine, daha niteliksiz, daha değersiz ve deyim yerindeyse daha amatör bir imaja bürünmenize yol açabilir.

Az, öz ve iyi alternatifler yapmak ve sunmak için ise, kendinizi tasarım alanında sürekli geliştirmeniz, renk bilginizi arttırmanız, tipografi sanatını iyi anlamanız, bir ressam kadar olmasa da ışık ve perspektif bilgileriyle donanmanız gerekmektedir.
Bunların yanı sıra, kültürlü olmanız ve pazarlama bilginizin bulunması da gerekiyor.

Bir grafik tasarımcı olarak, fazla alternatif tasarımın değil; etkili tasarımların sizleri başarıya ulaştıracağını unutmayınız.

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?

Son olarak, müşterilere de bu konuda bir iki şey söylemek isterim. “Ben size 10 farklı logo tasarım alternatifi sunarım” diyen sözde tasarımcılardan uzak durun. Hiç kimse, hem de olamayacak kadar ucuz fiyatlara, oturup sıfırdan 10 farklı özgün logo tasarım çalışması yapmaz.

10 farklı ve özgün tasarım alternatifi sunduğunu iddia eden ve bunu da çok düşük ücretlere yapabileceğini söyleyen kişiler, hem amatördür hem de sağdan soldan buldukları hazır tasarımları, deyim yerindeyse sizlere tasarım diye yutturmaya çalışırlar.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmına yazabilir, sormak istediğiniz her şeyi bana sorabilirsiniz. Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Reklamcılık İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz