Grafikerlerin İş Bulma Olanakları

Bu içerikte, siz değerli takipçilerime, grafikerlerin iş bulma olanakları konusunu, elimden geldiğince, dilimin döndüğünde 22 yıllık bir grafik tasarımcı ve reklamcı olarak aktarmaya çalışacağım.

Grafikerler nerelerde iş bulabilirler, nerelerde çalışabilirler, çalışma alanları nerelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Grafikerler Nerelerde Çalışabilirler?

  • Reklam Ajansları
  • Matbaalar
  • Grafik Tasarım Atölyeleri
  • Televizyon Kanalları
  • Gazeteler
  • Dergiler
  • İnternet Haber Siteleri
  • Çeşitli Kurum ve Kuruluşlar

Grafikerlerin çalışabileceği, iş olanaklarına sahip olabileceği iş yerlerini alt alta yazdıktan sonra, dilerseniz gelin bunları detaylandıralım.

Bir grafiker ya da grafik tasarımcının çalışabileceği iş alanlarının artıları ve eksileri nelerdir, bunları ayrıntılarıyla görelim.

Reklam Ajansları Grafik Tasarımcılar ya da Grafikerler İçin En Uygun İş Yerleridir

Değerli grafiker ya da grafik tasarımcı kardeşlerim, 22 yıllık deneyimime dayanarak şunu net bir biçimde belirtmem gerekir ki, bir grafikerin ya da grafik tasarımcının (adına ne derseniz deyin) çalışması, deneyim kazanması ve dahası kendisini geliştirebilmesi en uygun iş sahalarının başında reklam ajansları gelmektedir. Bunu uzun yıllar reklam ajanslarında çalışmış birisi olarak söylüyorum.

Reklam ajansları, özellikle büyük markalarla çalışan reklam ajansları, bir tasarımcının mesleki anlamda gelişimine katkıda bulunabilecek son derece elverişli bir iş alanıdır.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Yeni mezun bir grafik tasarımcı ya da grafikerin büyük markalarla çalışan bir reklam ajansında işe başlaması, tabiri caizse işi mutfağında öğrenmesi onun açısından çok kıymetli bir durumdur.

Bu durum, bazen şans, bazen çevre, bazen torpil ile olabileceği gibi; bazen de arzu, istek ve deyim yerindeyse “insanın bileğinin hakkıyla” olur.

Nasıl olursa olsun, yeni mezun bir grafiker ya da grafik tasarımcı adayının çalışabileceği, kendisini geliştirebileceği en uygun yerler reklam ajanslarıdır.

Daha önce reklam ajansları ile ilgili bir içerik yazmış, reklam ajansında çalışanlardan söz etmiştim.
Bu anlamda daha geniş bilgiye sahip olmak isteyenler, reklam ajansında kimler çalışır başlıklı içeriğimizden yararlanabilir, reklam ajansları hakkında daha detaylı malumata ulaşabilirler.

Reklam ajanslarının en büyük hadikaplarının başında, uzun çalışma saatleri ve mesaileri gelmektedir. İş saatleri açısından, son derece düzenli reklam ajansları da bulunabileceği gibi, mesailerin çok uzun olduğu ve düzensiz çalışan reklam ajansları da vardır.

Matbaalar Grafikerler İçin Uygun Bir İş Alanıdır

Matbaalar, özellikle teknik açıdan, grafikerlere, grafik tasarımcılara ya da grafiker adaylarına çok şey öğreten, adeta bir okul niteliğindeki iş alanlarıdır.

Bir grafiker, ofset baskı tekniği başta olmak üzere, matbaalarda pek çok baskı tekniğini öğrenir, teknik açıdan kendisini ileri bir seviyeye taşıyabilir.

Özellikle büyük ve kurumsal matbaaların, ciddi anlamda tasarım departmanları da mevcuttur. Aslına bakacak olursanız her matbaanın, kendi çapında “tasarımcıları” bulunabilir; ancak gerçek anlamda tasarım departmanları bulunan matbaalar, genellikle büyük ve kurumsal matbaalardır. Elbette küçük matbaalarda da iyi tasarımcılar olabilir, orası ayrı mesele…

Eğer yeni mezun bir grafiker adayıysanız, şansınızı büyük ve kurumsal matbaalarda da deneyebilirsiniz.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Matbaaların, reklam ajanslarına göre en büyük artısı teknik anlamda size çok daha fazla bilgi katma ihtimallerinin yüksek olmasıdır.

Diğer taraftan matbaaların, reklam ajanslarına göre eksisi ya da hadikapı, tasarım açısından, çoğu zaman, reklam ajanslarının gerisinde kalabilmeleridir.

Ancak, ne olursa olsun, matbaalar, bir grafiker için son derece uygun bir çalışma alanıdır. Bu yalnızca Selder Gülyüz olarak benim öznel görüşüm değildir, matbaalar da tıpkı reklam ajansları gibi adeta işin mutfağı konumundadırlar.

Grafik Tasarım Atölyeleri ya da Butik Reklam Ajansları

Markaların özellikle çizgi altı diyebileceğimiz grafik tasarım işlerini yapan grafik tasarım atölyeleri ya da diğer bir ifadeyle butik reklam ajansları da grafiklerin iş bulma olanağının olduğu bir başka iş sahasıdır.

Bu tip küçük ajanslar, marka imajı doğrultusunda, markalara çizgi altı tasarım hizmeti verir. Logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı, katalog tasarımı ve aklınıza gelip gelebilecek her türlü çizgi altı tasarım hizmetlerini müşterilerine sunan butik reklam ajansları, bir grafiker adayının iş bulabileceği ve kendisini özellikle tasarım alanında geliştirebileceği bir iş alanı olarak görülebilir.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Bu gibi grafik tasarım atölyelerinde, tasarım odaklıklık söz konusudur.

Televizyon Kanalları

Televizyon kanalları grafikerlerin iş bulma olanaklarının fazla olduğu alanların başında gelmektedir.

Motion grafik diye tabir edebileceğimiz hareketli grafik alanında da çalışabilecek olan grafik tasarımcılar, klasik (durağan) grafik tasarım alanında da iş bulabilirler.

Zira, pek çok televizyon kanalı, kendi reklam tanıtım işleri için, genellikle dışarıdan bir reklam ajansından hizmet almak yerine, bu meseleyi kendi iç bünyesinde çözmek ister.

Bunu hem reklam ajansında çalışmış hem de ulusal ve büyük bir televizyon kanalında çalışmış birisi olarak söylüyorum.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Reklam olmaması açısından ismini vermeyelim, çalıştığım büyük ve ulusal bir televizyon kanalının tüm görsel tasarımlarını ve tüm görsel iletişimini bizzat yapmış birisi olarak size tereddütsüz olarak şunu söyleyebilirim: eğer bir grafiker adayıysanız, yeni mezun bir grafik tasarımcıysanız ya da iş arayan profesyonel ve tecrübeli bir grafikerseniz kısmetinizi televizyon kanallarında arayabilirsiniz.

Gazeteler

Gazeteler, bir grafikerin çalışabileceği, iş bulma olanaklarına kavuşabileceği bir başka iş sahasıdır.

Gazeteler, her gün çıkan, daha doğrusu çıkmak zorunda olan yazılı basın diye tabir edebileceğimiz kitle iletişim araçlarıdır.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Gazeteler, hızlı, hatasız iş yapan ve dikkatli grafikerler ararlar.
Zira, zaman kısıtlıdır ve bu anlamda asla hata kabul etmeyecek bir durum söz konusudur.
Her grafiker dikkatli ve hatasız iş yapmak durumundadır ancak bir gazete grafikeri iki kere daha dikkatli olmak zorundadır.

Dergiler

Dergiler ve benzer süreli yayınlar, bir grafikerin iş bulabileceği, elit ve rahat bir çalışma ortamına kavuşabileceği çalışma alanlarıdır.

Hepsi için diyemem ancak birçok dergi, grafikerler için uygun ve güzel çalışma yerleridir.
Bu gibi yerlerde çalışan grafikerler, kendilerini dergi tasarımı alanında geliştirebilirler.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Eğer yıllar yılı dergilerde çalışacak ve kariyerlerini dergi grafikerliği üzerine inşa edecek olurlarsa, dizgi ve mizanpaj konularında uzman bir tasarımcı haline gelebilirler. Tipografi bilgilerini üst seviyeye çıkarabilirler.

Dergi grafikerliği apayrı bir uzmanlık alanıdır, dergiler grafiker ararlarken, daha önce dergilerde çalışmış grafik tasarımcıları tercih ederler.
Bu durum son derece doğal bir durumdur.

İnternet Haber Siteleri

Günümüzün dijital dünyasında, internet haber siteleri, yavaş yavaş klasik gazetelerin yerlerini almaya başlamış, internet haber sitelerinin günlük ziyaretçi oranlarında ve tıklama sayılarında adeta bir patlama olmuştur.

Büyük, kurumsal ve tekil ziyaretçi sayısı fazla olan internet siteleri, bu anlamda bünyelerinde profesyonel grafikerler ya da tasarımcılar istihdam etme yolunu seçmişlerdir.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Özel banner tasarımları, son dakika görsellerinin tasarımları, internet sitesinin sayfa tasarımları başta olmak üzere, her türlü tasarıma ihtiyaç duyan internet haber siteleri grafikerlere ihtiyaç duyarlar.

Çeşitli Kurum ve Kuruluşlar

Grafik tasarım departmanı bulunan pek çok kurum, kuruluş ya da iş yerleri, kendi bünyelerinde grafiker çalıştırabilirler.

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?

Büyük ve kurumsal inşaat firmaları, sağlık kuruluşları, tekstil kuruluşları, büyük fabrikalar ve burada sayamayacağım kadar çok ve çeşitli kuruluş, grafik tasarımcı istihdam edebilir.

Sonuç

Bu içerikte grafikerlerin iş bulma olanaklarından, nerelerde çalışabileceklerinden detaylarıyla söz etmeye çalıştım.

Umarım yararlı olabilmişimdir.
Konu ile ilgili ya da konu dışı sorularınız var ise yorumlar bölümüne yazabilir ya da iletişim sayfasında bulunan mail adresine mail gönderebilirsiniz.

Sorularınızı en kısa sürede yanıtlama çalışacağım, yorumlarınızı da görür görmez onaylayacağım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Eğitim İçerikleri

Reklamcılık İçerikleri

Logo Tasarım İçerikleri

tipografik logo örnekleri
Tipografik Logo Örnekleri Grafikle yatıp tipografi ile kalkan, gözlerini yolda gördüğü yazılardan, dükkan logolarından alamayan, “y” harfinin kuyruğuna kafayı takmış, renklerin içinde kaybolmuş, evdeki terliklerin bile yamuk durmasından rahatsız, genç yaşta simetri hastalığına yakalanmış tüm genç tasarımcı kardeşlerime selamlar, sevgiler… Bu içerikte grafik tasarım sanatının en önemli konu başlıklarından birisi olan, tipografik logo kavramından söz edeceğim. Eğer içeriği sonuna kadar okursanız, tipografik...
marka ve logo tasarım ilişkisi
Marka ve Logo Tasarım İlişkisi Bu içerikte, marka ve logo tasarım ilişkisi konusundan söz etmeye çalışacağım. Marka ve logo tasarım ilişkisi, genel anlamda tüm reklamcıları ve reklamcılık mesleğine gönül vermiş olan insanları ilgilendirmekle birlikte, reklamcılık mesleğinin bir ana unsurunu çok daha yakından ilgilendirmektedir. Bunlar, logo tasarımı ve dolayısıyla grafik tasarım sanatı ile uğraşan art direktörler ya da grafik tasarımcılardır. Elbette marka...
kırmızı logolu markalar, kırmızı rengin etkisi
Kırmızı Logolu Markalar ve Kırmızı Rengin Etkisi Değerli LogoveGrafik.com takipçisi reklamcı, tasarımcı ve iletişimci arkadaşlarıma, renklerin gücüne ilgi duyanlara ve konu ile ilgilenen herkese gönülden bir merhaba… İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla uzun süredir yazamadım, bunun için öncelikle herkesten özür dilerim. Bu içerikte siz değerli arkadaşlarıma kırmızı logolu markalardan söz etmeye çalışacağım. Kırmızı logolu markaların yanı sıra, pazarlama iletişiminde, görsel iletişimde ve pazarlamada...
logo tasarımında renk seçimi
Logo Tasarımında Renk Seçimi Logo tasarımında renk seçimi, markanın tüm konseptini, tüm yönünü ve deyim yerindeyse tüm kaderini belirleyen bir süreçtir. Her Rengin Bir İletişimi Vardır Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, siyah, sarı, mor ve daha nice renk tonları... Hepsinin marka iletişiminde ayrı ve özel bir yeri vardır. Dolayısıyla logo tasarımında renk seçimi bu esasa göre yapılmalıdır. Dilerseniz şimdi bunları biraz daha açalım... Kırmızı...

Logo Tasarımının Önemi

logo tasarımının önemi
Logo Tasarımının Önemi Değerli grafik tasarımcı arkadaşlar ve konu ile ilgilenen tüm kıymetli LogoveGrafik.com takipçileri; bu içerikte sizlere logo tasarımının önemi konusundan söz edeceğim. Ağır ve ağdalı ifadeler yerine, herkesin çok daha net bir biçimde konuya vakıf olabilmesi adına, konuyu basit örneklerle açıklamaya çalışacağım. İster bir şirket, ister bir sivil toplum kuruluşu, ister resmi bir kurum, ister bir şahıs, isterse bir...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here