Tipografi Nedir

Bu içerikte tipografi nedir, nerelerde kullanılır, tipografinin önemi nedir, tipograf nedir, tipografi örnekleri nasıldır ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Tipografi

Tipografi, fontlar, harfler, sayılar ve semboller aracılığı ile yapılan, kimi zaman yaratıcı kimi zaman amaca hizmet eden, görsel tasarımlar ve yazı yazma sanatıdır.

Fontların harf aralıkları, font türleri, font büyüklükleri ve font kullanımları tipografinin alanına girmektedir.

Tipografi Nerelerde Kullanılır?

Tipografi, grafik tasarım sanatında sıklıkla kullanılan bir sanattır. Kurumsal kimlik tasarımları, logo tasarımları, poster tasarımları, web sitesi tasarımları ve billboard tasarımlarında tipografi sanatından çokça yararlanılır.

Özel olarak belirtmek isterim ki, ambalaj tasarımı tipografinin en çok ve etkili kullanım alanlarından birisidir. Grafik tasarımcılar ya da büyük reklam ajansları, tipografi sanatının eşsiz gücünden yararlanırlar.

Tipograf Nedir

Tipografi sanatı ile uğraşan kişiye ya da tipografi sanatçısına, tipograf denir. Tipografların önemli bir kısmı esasen grafik tasarımcılar arasından çıkarlar.

Tipografi aslında, grafik tasarım sanatının bir alt koludur. Bazı grafik tasarımcılar, harflere ve sembollere, tabiri caizse, o denli aşık olurlar ki tipografi sanatı üzerinde adeta ihtisas yaparlar. Artık onlar, grafik tasarımcı olmalarının yanı sıra, iyi de bir tipograftırlar.

Logo Tasarımlarında Tipografiyi Görürüz

Logo tasarımlarında tipografi sanatına sıkça rastlarız. Geçtiğimiz günlerde, bununla ilgili bir içerik yayımlamıştım. Konu ile ilgili daha geniş bilgi edinmek isteyen değerli arkadaşlarımın Tipografik Logo Örnekleri başlıklı içeriği incelemeleri yararlı olabilir.

Ancak, yine de bu konuyla ilgili bir iki kelam etmek gerekirse, dünyaca ünlü pek çok marka, amblem, logo ve kurumsal kimliğinde tipografinin etkileyici ve kurumsal kudretinden yararlanmıştır.

Tipografi Örnekleri

İçeriğimin başlarında da belirttiğim üzere tipografi; yalnızca logo tasarımında değil, ambalaj tasarımı başta olmak üzere, poster tasarımı, billboard tasarımı ve grafik tasarım sanatının her alanında sıkça başvurulan bir sanattır. Tipografi örneklerini sizler için araştırıp derledim. Bu örnekleri yayımlamamdaki amaç, biraz olsun bakış açınızı değiştirebilmek ve tipografiyi (en azından başlangıç seviyesinde de olsa) az da olsa sergileyebilmektir. Umarım bu örnekler, sizler için de birer ilham kaynağı olurlar.

tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir
tipografi nedir

Sonuç

Tipografi sanatını özetlemeye, Tipografinin ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı olabilmişimdir. Her zamanki gibi, sormak istediğiniz her şeyi bana sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Eğitici İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz