Mobil Tenoloji ve Mobil Uyumluluk

Teknoloji büyük bir hızla gelişiyor.
Bu gelişim yirminci yüzyıl başlarında daha küçük adımlarla olan bir ilerleme iken, şimdilerde ise deyim yerindeyse “uzun atlama”ya dönmüş durumda…

Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, kıymetli tasarımcı meslektaşlarım, marka sahipleri ve konuya ilgi duyan herkes; size bu yazımda mobil cihaz ve internet kullanımının artması sonucu, web teknolojileri başta olmak üzere zorunlu bir takım değişimlerden söz edeceğim. Mobil teknoloji ve mobil uyumluluk bu noktada ana tema durumundadır.

Günümüz İnternet Trafiği Mobilden Sorulur

20 yıl önce size interneti yalnızca neredeyse telefondan kullanacaksınız, desem herhalde bir çoğunuz benimle dalga geçerdiniz.

Selder Gülyüz kafayı yemiş, saçmalıyor herhalde diyebilirdiniz.
O döneme göre, haklı da olurdunuz, ayrı mesele…

10 yıl önce size, internet trafiğinin büyük bir kısmı mobil cihazlardan olacak, cep telefonlarının internet kullanımı bilgisayarları (masaüstü ya da dizüstü fark etmez, hepsi için geçerli) geçecek desem, beni ciddiye almayabilirdiniz.

“Olur mu öyle şey, telefon telefondur, bilgisayar da bilgisayardır” diyebilirdiniz.

Biraz uç bir örnek olacak ama, konuya farklı bir perspektif kazandırmak adına, bir örnek vermek istiyorum:
“Bundan 500 sene önce birisi televizyon diye bir şeyin icat edileceğinden söz etseydi, herhalde ya büyücülük ya da cadılıkla itham edilebilirdi.”
Mazallah, hele hele bu kişi, dönemin kıta Avrupa’sında olsaydı büyük ihtimalle engizisyon mahkemelerinde yargılanır ve idam edilirdi.

Ancak, gerçek durum kesinlikle böyle değil.
Zaman ilerliyor, insanlık değişiyor, her şeyi değiştiriyor, geliştiriyor.

2020 yılının son dönemleri itibariyle günümüz internet trafiğinin ortalama olarak %65’i mobil cihazlardan gelmektedir.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

Söz konusu bu durum, web sitelerinin mobil uyumlu olmasını neredeyse zorunlu kılmaktadır.

Aslında doğru tanım, yalnızca mobil uyumluluk olmamalı, en doğrusu, responsive uyumluluk biçimde olmalıdır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen değerli LogoveGrafik.com takipçileri, Responsive Tasarım Nedir başlıklı içeriği inceleyebilirler.

Mobil Uyumlu Olmayan Web Siteleri

Çağa ayak uyduramamış, mobil uyumlu olmayan, responsive tasarım özelliği bulunmayan web siteleri, ortalama oranını az önce de belirttiğim üzere, ziyaretçilerin 3’te 2’sinden fazla bir potansiyeli, ne yazık ki kaybetmektedirler.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

Mobil uyumluluğu olmayan web sitelerini içerikleri ne denli iyi olursa olsun, üzülerek belirtmeliyim ki Google başta olmak üzere, hemen hemen hiç bir arama motoru tabiri caizse ciddiye almamaktadır.

Akıllı Telefon Değil Resmen Cep Bilgisayarı

Bugün, yediden yetmişe hemen herkesin elinde olan akıllı telefonların yalnızca adı “akıllı telefon”dur.

Bu gibi cihazlar, aslında minimize edilmiş birer cep bilgisayarlarıdır. Dolayısıyla, web teknolojileri başta olmak üzere, tüm markalar, tüm kuruluşlar ve tüm şirketler, taşlarını bu gerçeğe göre oynamalıdır.

Akıllı telefonlar, deyim yerindeyse “yalnızca alo demeye” yaramıyor; bankacılık hizmetlerinden tutun da alışverişe kadar hemen her işimizi neredeyse akıllı telefonlar üzerinden halleder olduk.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

70 yaşındaki (Allah herkesin anasına babasına ömür versin) babamın elinde de akıllı telefon var, 9 yaşındaki oğlumun da…

Ve işin ilginç tarafı, mobil teknolojiler, akıllı telefonlar ve benzer cihazlar her geçen gün daha da gelişmekte ve kullanım alanları hızla artmaktadır.

Büyük Markalar Mobil Teknolojinin Yükselişinin Çoktan Farkına Vardılar

Büyük markalar, içeriğin başından beri sözünü ettiğim, mobil teknoloji gerçeğinin uzun süredir farkındalar. Tüm yatırımlarını bu gerçeğe göre yapıyor, gerek teknolojik ve gerekse personel alt yapılarını bu gerçeğe göre oluşturuyorlar.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

Google başta olmak üzere, arama motorlarını ve dünya çapındaki global markaları sanırım söylememe bile gerek yok.

Ancak, benim asıl sözünü etmek istediğim ve dikkat çekmek istediğim asıl olay, küçük ve orta ölçekli markaların da bu gerçeğin farkına varmaları.

Küçük ya da Orta Ölçekli Bir Firmanız Varsa Lütfen Dikkat

Belirttiğim üzere, web sitenize giren ziyaretçilerin büyük bir kısmı (neredeyse üçte ikiden fazlası) mobil cihazlardan geliyor.

Eğer bir web sitesi yaptıracaksanız, tasarımcınızla mobil uyumluluk konusunu kesinlikle konuşmalısınız.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

Daha önceki içeriklerimden birisi olan Kurumsal Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler başlıklı makaleyi incelemeniz sizin açınızdan yararlı olabilir.

Sonuç

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin mobil teknoloji gerçeğini göz önünde bulundurmaları ve adımlarını buna göre atmaları gerekmektedir.

Günümüz itibariyle, ortalama %65 olan mobil internet trafiği, gün geçtikçe ağırlığını arttıracaktır.

Ve öyle bir gün gelecektir ki, masaüstü bilgisayarlar (bunlara notebook ya da diğer bir ifadeyle labtoplar da dahil) yok denecek kadar azalacaktır.

Dolayısıyla, mobil teknolojilerdeki gelişmeler, mobil uyumluluk konusunu adeta yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Tabiri caizse, mobil teknoloji yeni gerçekliktir.

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?

Bu içerikte, siz kıymetli takipçilerimle mobil teknoloji gerçeğini aklımın yettiğince, dilimin döndüğünce paylaşmaya çalıştım.

Bana her zaman olduğu gibi her konuda yazabilir, yorum ve görüşlerini yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Teknolojik İçerikler

logo tasarım programları hangileridir, hangi programlarla logo tasarlanır
Logo Tasarım  Programları Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi gönül dolusu selamlar ve sevgilerimi sunarım. Bu içerikte, logo tasarım...
grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi
Grafik Tasarım Monitörü ve Ekran Seçimi Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, hepinize merhabalar. Bu içerikte sizlere, grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi...
ücretsiz dosya transfer siteleri, dosya ve doküman gönderme siteleri, internet üzerinden dosya gönderme sitesi
Ücretsiz Dosya Transfer Siteleri Malum, internet ve bilgi çağında yaşıyoruz. Eskiden kullandığımız CD Rom'lar, disketler ve veri taşımaya yarayan çeşitli...
grafizula.com freelance grafiker ve grafik tasarım hizmetleri sunar.
Profesyonel Bir Grafik Tasarım Sitesi: Grafizula.com Bu içerikte siz değerli LogoveGrafik.com takipçilerine, profesyonel bir grafik tasarım sitesinden ve onun sağladığı...
ücretsiz fotoğraf siteleri, telifsiz görseller, free resimler
Ücretsiz Fotoğraf Siteleri ve Telifsiz Görseller Bu içeriğimde bana göre en iyi ve kullanılabilirliği en üst seviye ücretsiz fotoğraf sitelerinden...

Grafik Tablet Nedir

grafik tablet nedir, nerelerde kullanılır, ne işe yarar
Grafik Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Bu içerikte; grafik tablet ya da çizim tableti nedir, ne işe yarar, grafik tablet...
web sitesi kurmak isteyenlerin bilmesi gerekenler, web sitesi kurmak için neler gereklidir
Web Sitesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Bir web sitesi kurmak ve sitenizi geliştirmek niyetindeyseniz, içeriği sonuna kadar okumanızı önemle tavsiye...

CMYK Nedir?

cmyk nedir, nerelerde kullanılır, açılımı nedir, nasıl çalışır
CMYK Nedir? Bu içerikte, değerli genç meslektaşlarıma ve konuya ilgi duyan herkese CMYK kavramından söz edeceğim. CMYK nedir, nerelerde kullanılır,...

RGB Nedir?

RGB nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl çalışır? RGB renkler nasıl oluşur? RGB renk uzayı nedir? RGB ve CMYK arasındaki fark nedir?
RGB Nedir? Grafik tasarım mesleğine aşık değerli kardeşlerim, sevgili büyüklerim, mini mini küçüklerim, “acaba bu da neymiş” diye içeriğe tesadüfen...
VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?
VPN Nedir? Ne İşe Yarar? VPN sınırsız ve özgür internete ulaşabilmek için, gerek mobil ve gerekse masaüstü cihazlara kurulabilen yazılımlardır. Bu...

2 YORUMLAR

  1. Selder Bey, çok doğru bir konuya temas etmişsiniz. Günümüz mobil teknolojileri büyük bir hızla gelişiyor. Markamızın alt yapısını sayenizde buna göre oluşturacağız. Faydalı bilgilerinizin ve içeriklerinizin devamını dilerim.

    • Merve Hanım ilginiz için çok teşekkür ederim. Artık tüm markaların mobil teknolojiye her anlamda uyumlu hale gelmesi gerekiyor. Zira, içeriğimde de belirttiğim üzere, deyim yerindeyse gelecek mobilde. Kendinize iyi bakın. Sevgiler, saygılar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz