Responsive Tasarım Nedir?

Bu içerikte, siz değerli LogoveGrafik.com’un kıymetli takipçilerine responsive tasarım kavramından söz etmeye çalışacağım.

Responsive tasarım nedir, neden gereklidir, responsive tasarımın önemi nedir, konuyla ilgili olarak benim sizlere önerilerim nelerdir, gibi soru ve konu başlarına yanıt vermeye çalışacağım.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım, bir web sitesindeki öğeleri, görüntülenen cihazın ekran ölçülerine göre yeniden düzenleyen, görsellik açısından; masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve tüm cihazlarla uyumlu olmasını sağlayan, bir web sitesinin görüntülendiği cihaza göre yeniden ölçeklendiren bir yazılım teknolojisidir.

responsive tasarım nedir

Responsive Tasarım Neden Gereklidir?

Günümüzde, internet trafiğinin önemli bir kısmı, mobil cihazlardan sağlanmaktadır. Tabiri caizse, 7’den 70’e hemen herkesin elinde bir akıllı telefon bulunmakta, insanlar artık internete girmek için eskisi gibi bilgisayar başında oturmak yerine televizyon izlerken, çaylarını yudumlarken, otobüste, vapurda, trende, denizde, ormanda kısacası her yerde internete girebilmektedirler.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak insanların internet alışkanlıklarının da değiştiği gerçeğinden hareketle, mobil ya da masaüstü, her cihazla uyumlu responsive tasarım ihtiyacı doğmuştur.

İnternet üzerinden sayfalarını ziyaret eden müşterilerine daha güzel, daha kolay, daha sade ve daha kullanışlı bir ara yüzü sunmak isteyen e-ticaret siteleri başta olmak üzere, hemen hemen tüm web siteleri kendilerini yeni cihazlara, yeni teknolojilere ve dahası yeni ara yüzlere adapte etmek durumunda kalmışlar, bu adaptasyon sürecinde de responsive web tasarım ortaya çıkmıştır.

Responsive tasarımın gerekliliği, günümüzün hızla gelişen dijital teknolojisi ile hasıl olmuştur.

responsive tasarım nedir

Responsive Tasarımın Önemi Nedir?

Responsive uyumlu bir web sitesi, tüm kullanıcılarına ve dolayısıyla tüm cihazlara, kullanıcı dostu ve kullanımı kolay bir web deneyimi yaşatır.

Responsive uyumlu e-ticaret sitelerinin satışları artar. Çünkü kullanıcı, aradığı şeyi web ara yüzünün cihaza uyumu neticesinde, çok daha kolay bulur.

Eğer Bir Web Sitesi Yaptıracaksanız Mutlaka Responsive Uyumlu Olsun

Mobil internet kullanımı, 2010’larda %10’larda iken şu anda bu oran katlanarak artmış, günümüzde internet trafiğinin büyük çoğunluğunu mobil cihazlar oluşturmaya başlamışlardır.

responsive tasarım nedir

Bu hadise, eski bir reklamcı ve tasarımcı olarak beni çok mutlu etmese de (çünkü özellikle biz grafik tasarımcılar halen kocaman ekranlara bayılırız) günümüzün yadsınamaz bir gerçeği olarak önümüzde durmaktadır.

Bilgisayarlar, bu anlamda (internet trafiği konusunda) üstünlüklerini kaybetmişlerdir. Dolayısıyla, eğer bir web sitesi yaptıracaksanız, size naçizane önerim, web sitenizin responsive uyumlu olmasına dikkat edin.

Bunu web tasarımcınızdan ya da yazılımcınızdan özellikle talep edin.

Bu yeni teknoloji sayesinde, kadın, erkek, genç, yaşlı ve hatta çocuk; daha çok kullanıcıya ulaşabilir, ürün ve hizmetlerinizi böylelikle daha geniş kitlelere tanıtma imkanına erişebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, içeriklerini oluşturduğum ve şu anda bulunduğunuz LogoveGrafik.com blog sitesi de responsive uyumludur.

Bu içerikte, responsive tasarım nedir, neden gereklidir, önemi nedir sorularına yanıt vermeye çalıştım.

Aklınıza takılan her şeyi bana sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

En Taze İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz