Kurumsal Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler

Tüm değerli LogoveGrafik.com takipçilerine merhabalar, bu içerikte kurumsal bir web sitesinde olması gerekenlerden söz etmeye çalışacağım.

İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla birkaç gündür yazılarıma ara vermek durumunda kalmıştım, ilk bulduğum fırsatta, sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir konu hakkında yazmaya karar verdim.

Kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler başlıklı içeriği, çok daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm için madde madde açıklamaya çalışacağım.

Kurumsal Bir Web Sitesinde Olması Gereken 10 Özellik

Günümüzün dijitalleşen iletişim dünyasında web siteleri ayrı bir önem kazanmıştır. Web sayfaları adeta şirketlerin görünen yüzü, bir nevi markaların dünyaya açılan pencereleridir. Önemli bir kitle iletişim aracı olan web sitelerinin, kurumsal bir görünümde olabilmeleri açısından bir takım özellikleri taşımaları gerekmektedir.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Kullanıcı Dostu, Modern ve Kurumsal Bir Arayüz Tasarımı

Kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler özelliklerin başında, web sitesinin kullanıcı dostu ve kullanım kolaylığı sağlayan bir arayüz tasarımına sahip olması gelmektedir. Tüm görsel öğeler (menüler, fotoğraflar, bannerlar, içerikler vb.) site ziyaretçileri tarafından kolay ulaşılabilir ve tıklanabilir olmalıdır.

Site ziyaretçileri aradıklarını kolaylıkla bulabilmelidir. Dolayısıyla kullanıcı dostu bir arayüz, kurumsal bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır.

Diğer taraftan, kurumsal bir web sitesi, modern bir görünümde olmalıdır. Zira, kurumsallık ve modernlik, özellikle web teknolojileri ve tasarımları açısından bir kağıdın ayrılmaz iki yüzü gibidir.

Tasarım açısından belirtmem gereken bir başka önemli parametre ise “kurumsallık” kavramıdır.

Kurumsallık, kurumsal bir çizgi, bir web sitesinin kurumsal olabilmesi için en kritik unsurdur. Daha önce yayımladığım içeriklerde kurumsal kimlik kavramından söz etmiş, kurumsal kimlik öğelerinin ne olduğunu siz değerli arkadaşlarıma aktarmaya çalışmıştım. Kurumsal kimlik kavramına daha yakından bakmak isteyenler Kurumsal Kimlik Nedir  konu başlıklı içeriğe göz atabilirler.

Konuya göre dönmemiz gerekirse, bir web sitesi, bir markanın tüm kurumsal imajını, kurumsal renklerini doğru bir biçimde yansıtabilmelidir. Söz gelimi, logosunda ve kurumsal kimliğinde, kırmızı bulunmayan bir markanın, web sitesinde de hakim renk “kırmızı renk” olmamalıdır.

Logo tasarımı ve kurumsal renkler, görsel tasarımın her alanında olduğu üzere, burada da “anahtar” rolündedir. Dilerseniz bu içeriği okuduktan sonra kendi kendinize kısa bir araştırma da yapabilir, konunun sağlamasını bizzat kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Kurumsal markaların web sitelerine bakın, göreceksiniz ki, logolarında kullandıkları renkler, web sitelerinin de hakim renkleri durumundadır. Yani, logo ve kurumsal kimlik renkleri, web sitelerine de yansımış durumdadır.

Dolayısıyla bir web sitesinin kurumsal, ciddi ve marka görünebilmesi için, markanın kurumsal çizgisine uyumlu bir biçimde tasarlanması gerekmektedir.

Kurumsallıktan kastım, yalnızca kurumsal renklerden ibaret değildir. Markanın kurumsal fontları, kurumsal öğeleri ve imajlarıyla bezenmiş bir web sitesi, kurumsal bir web sitesi olmaya adaydır.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Mobil Uyumlu / Responsive Web Tasarım

Bulunduğumuz çağı “bilgi çağı” olarak adlandırabiliriz. Zira, bilgiye ulaşmak eskisine oranla çok daha kolay ve zahmetsizdir.

Günümüz internet trafiğinin önemli bir kısmı mobil cihazlar tarafından oluşturulmaktadır. Hal böyle olunca, tüm markalar web teknolojilerinde, sayfalarının mobil cihaz uyumlu ya da mobil ekran duyarlı olmasını tercih etmeye başlamışlardır.

Bir web sitesinin, yalnızca masaüstü bilgisayarlarda değil, telefon, tablet ve tüm mobil cihazlarda düzgün bir biçimde görüntülenebilecek biçimde tasarlanmasına mobil uyumlu ya da responsive uyumlu olması denir.

Responsive web tasarım ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenlerin Responsive Tasarım Nedir başlıklı içeriği incelemeleri yararlı olabilir.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Hakkımızda Sayfası

Hakkımızda sayfası, bir markanın, tüm içeriğini, ürün ya da hizmetlerini, misyon ve vizyonunu anlattığı, mottosunu kullandığı olmazsa olmaz bir sayfadır.

Merak eden arkadaşlarım yine sağlamasını yapabilirler ki tüm kurumsal web sitelerinde “hakkımızda sayfası” mevcuttur.

Öte yandan hakkımızda sayfasında, bir markanın hikayesi ve tarihçesi için önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer doğru bilgiler paylaşılmışsa, hakkımızda sayfası, o marka ile ilgili genel kanı oluşturabilecek bir sayfadır.

Dolayısıyla, hakkımızda sayfası, kurumsal bir web sitesinde bulunabilecek en önemli unsurlardan birisidir.

Hatta ve hatta, kurumsal olsun ya da olmasın, 22 yıllık bir reklamcı ve tasarımcı olarak naçizane fikrim, tüm web sitelerinde “hakkımızda sayfası” bulunmalıdır.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Kurumsal Bir Sunucu / Hosting Firması

Kurumsal ve marka bir web sitesinin en önemli parametrelerinden birisi de, bana göre, sağlam bir hosting firması ile çalışmaktır.

Sağlam ve kurumsal bir sunucu ile çalışıyorsanız, web siteniz ile ilgili oluşabilecek problemlere, hızlı ve etkin teknik destek alabilirsiniz.

Bir web sitesinin hızlı olması, yalnızca Selder GÜLYÜZ olarak benim kişisel fikrim değildir. Web sitesi hızı, Google gibi büyük bir teknoloji devinin bile, sıralama kriterleri arasına girmiştir. Hızlı bir web sitesi, SEO açısından bir başarı kriteridir. Dolayısıyla, sağlam bir hosting firmasından destek almak, size web siteniz açısından hız ve dolayısıyla başarı getirecektir.

Şimdi burada, reklam olmaması açısından, size herhangi bir hosting ya da sunucu önermeyeceğim ancak; dileyenler maille bana ulaşabilirler.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

SEO Çalışması

SEO, kısaca arama motoru optimizasyonu demektir. Yani, web sitelerinin, Google başta olmak üzere, Yandex, Bing, Yahoo ve benzeri arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için bir takım çalışmalara ihtiyaç vardır. İşte bu çalışmaların genel ismine SEO diyoruz.

SEO çalışmaları sayesinde, web siteleri arama motorlarında üst sıralarda yer alırlar ve bu sayede daha çok insana ulaşmış olurlar.

SEO, son derece derin bir konudur. Emek, para ve zaman gerektirir.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Özgün İçerik

Özgün içerik, kurumsal bir web sitesi için son derece önemli bir husustur. Tabiri caizse, oradan buradan derleme, kopyala yapıştır mantığıyla oluşturulmuş siteler, üzülerek söylemeliyim ki arama motorlarının gözünde birer çöplükten ibarettir.

İçeriğin özgün olması, bir bakıma SEO (arama motoru optizasyonu) ile ilgili olup, kurumsal bir web sitesi için en kritik parametrelerin başında gelmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi, başta Google olmak üzere, hemen hemen tüm arama motorlarının algoritmaları, günümüzde oldukça gelişmiştir ve kopya bir içeriği anlayıp cezalandırabilecek seviyededir.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

SSS (Sıkça Sorulan Sorular) Sayfası

Kullanıcıların ya da site ziyaretçilerinin, ürün, hizmet ya da marka ile ilgili aradıkları sorulara yanıt veren sayfalara “sıkça sorulan sorular” sayfaları denilmektedir.

Bu durum, gerek kurumsallık adına olumlu bir adımdır, gerekse sitenin değerini arama motorlarının gözünde artıran bir uygulamadır.

Kullanıcılar, kısmen de olsa, bir web sitesine girdiklerinde, o sitenin ürünleri ya da hizmetleri hakkında fikir edinmek isteyeceklerdir.

İşte “sıkça sorulan sorular” sayfaları bu açığı kapatıcı özellikte sayfalar olmalıdır.

Her marka, kendisiyle ilgili sorulabilecek olan soruları derlemeli ve kullanıcıların kolaylıkla ulaşabileceği bir yere konumlandırmalıdır.

Sıkça sorulan sorular sayfaları, tam olarak olmasa da bir yönleriyle “hakkımızda” sayfalarıyla benzerlik gösterebilirler.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

İletişim Sayfası / İletişim Formu / Google Haritalar Konumu

Kurumsal bir markanın web sayfasında mutlaka ama mutlaka bir iletişim sayfası olmalıdır. Telefon numaraları, adresler ve tüm iletişim bilgileri bu sayfada açık seçik bir biçimde bulunmalıdır.

Diğer yandan iletişim sayfasından ileti gönderebilecekleri bir iletişim formu ve işletmenin konumunun işaretlendiği bir Google haritalar uygulaması bulunmalıdır.

Bu da en az diğerleri kadar önemli ve olması gereken bir parametredir.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

URL Yapısı (link yapısı)

Sitenin URL yapısı kısa, basit ve anlaşılır olmalıdır.

Bu olay, hem ziyaretçiler açısından hem de arama motorları açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler

Site Güvenliği (SSL Sertifikası)

SSL sertifikası, sitedeki önemli bilgileri şifreler, doğru taraflara iletilmesini sağlar ve siteyi kötü niyetli kişilerden korur.

“https” ile başlayan ve internet browserında sol üst köşede “yeşil” olarak görülen sitelerde SSL sertifikası vardır ve bu siteler güvenlidir.

SSL sertifikası olan sitelere gönül rahatlığıyla girebilir ve siteleri gezebilirsiniz.

Elbette söz konusu bu 10 madde daha da artırılabilir ve daha da detaylandırılabilir. Ancak ben burada sizler için en önemlilerini derlemeye çalıştım.

Bir web sitesi yaptıracaksanız bu özelliklere dikkat etmenizi ve tabiri caizse oyunu kuralına göre oynamanızı tavsiye ederim.

Zira, bu saydığım maddeler, adeta oyunun temel kuralları durumundadır.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Güncel İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz