VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN sınırsız ve özgür internete ulaşabilmek için, gerek mobil ve gerekse masaüstü cihazlara kurulabilen yazılımlardır.

Bu programlar sayesinde, normalde internete bağlandığınız IP numaranız yerine, VPN programının atadığı bir IP numarası kullanırsınız.

Örneğin, bir VPN programını ve o programın dünya çapında bulunan vekil sunucularını (serverlarını) düşünün. Bir VPN uygulaması olsun ki yaklaşık 30 ülkede sunucuları bulunsun.

VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?

Sizler, sözünü etmiş olduğum bu VPN programını edindikten, bilgisayarınıza yükleyip çalıştırdıktan sonra, sanki söz konusu bu 30 ülkeden birinden internete bağlanıyormuş gibi gözükürsünüz.

Yani, o VPN uygulamasının sizlere sunduğu IP adreslerinden birisinden internete bağlanıyormuş gibi internette dolaşabilirsiniz.

VPN Ne İşe Yarar

 • VPN uygulaması sayesinde, gerçek IP numaranızı gizleyebilirsiniz.
 • VPN ile internet bağlantınızın daha güvende olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer profesyonel bir VPN programı kullanıyorsanız (burada daha çok ücretlileri kastediyorum) geniş bir bant genişliğinde internette hızlı bir biçimde gezinme imkanı bulabilirsiniz.
VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?
 • VPN programları sayesinde, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan, internette dilediğiniz içeriğe erişebilirsiniz.
 • Kısıtlama uygulanan yasaklı sitelere VPN uygulamaları ile ulaşabilirsiniz.
 • VPN Güvenli İnternet Bağlantısı Sağlar
 • Mobil, masaüstü, tablet ve çeşitli cihazlara kolaylıkla yüklenebilen VPN’ler ile var olan IP adresiniz değişir ve VPN’in size sağladığı IP adresi ile internet bağlantısı sağlamış olursunuz.
 • VPN programları sayesinde, internet bağlantınız gizlenir ve şifrelenir.
VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?

Deyim yerindeyse bu vekil sunucular sayesinde internet bağlantınız gizlilik kazanır ve anonim bir biçimde internette özgürce gezinebilirsiniz.

VPN ve Özgür İnternet

Bazı ülkeler, çeşitli sebeplerden ötürü kimi web sitelerini ya da sosyal medya platformlarını yasaklayabilir.

Bu anlamda VPN programları size bir özgürlük alanı sağlayabilir. Yasaklı sitelere giriş ve o yasaklı sitelerde anonim bir biçimde gezinmek gibi…

VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?

Kimi ülkeler Wikipedia, Facebook ya da Twitter gibi platformları yasaklıyorlar, işte bu duvarı VPN ile kolay ve güvenli bir biçimde aşabilirsiniz.

VPN Kullanıcılarına Uyarılar

Burada değerli takipçilerime bir uyarıda bulunmak istiyorum: suç oluşturabilecek web sitelerine VPN ile olsa da girmeyin. Bunu yalnızca yasal bir yaptırıma uğrayabilmeniz açısından söylemiyorum, olması gereken budur. Bir insan her ne olursa olsun, suç teşkil edebilecek sitelerden ve platformlardan uzak durmalıdır.

VPN edinip, suç işlemeyi (site hackleme, dolandırıcılık vb.) kesinlikle düşünmeyin, zira birçok VPN firması log (günlük) tutar ve yasal bir zorunluluk olduğunda sizin gerçek IP adresini verebilir.

VPN Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir defa şunu peşin peşin söyleyeyim; VPN programlarının ücretsiz ya da “free” diye tanımlanabilecek olanları bence hiçbir işe yaramaz.
 • Ücretsiz VPN’ler kısa vadede işinizi görüyor gibi gözükse de, gerek hız ve gerekse gizlilik açısından size yeterli performansı sağlayamayabilir.
VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?
 • Ücretsiz VPN programları, sizin verilerinizi topluyor olabilir.
 • Gerek mobil ve gerekse masaüstü cihazlar düşünüldüğünde, ücretsiz VPN uygulamaları yerine, profesyonel ve dünya çapında geniş bir sunucu ağı bulunan, internette gizliliğinizi koruyabilecek ve hızlı internet sağlayan VPN’leri tercih etmelisiniz.

Aklınıza takılan ve sormak istediklerinizi bana sorabilir, görüşlerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Eğitim İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz