Logo Tasarım  Programları

Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi gönül dolusu selamlar ve sevgilerimi sunarım. Bu içerikte, logo tasarım programlarından söz etmeye çalışacağım.

Logo tasarım programları hangileridir, hangi programlarla logo tasarlanabilir sorularının yanı sıra, 22 yıllık reklamcı ve tasarımcı bir arkadaşınız olarak, bana göre, en iyi logo tasarım programı olan programı sizlere önereceğim.

logo tasarım programları

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, Adobe firmasının bir yazılımı olup, logo tasarımı başta olmak üzere, görsel tasarım açısından geniş bir kullanım alanına sahiptir. Vektörel tabanlı bir program olmasının yanı sıra, özellikle reklam ajansları ve tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bundan hemen önce yayımladığım Adobe Illustrator Nedir başlıklı içeriğe göz atmanız, bu noktada size fayda sağlayabilir. Zira söz etmiş olduğum içerikte, Adobe Illustrator ile ilgili çok daha detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

logo tasarım programları

CorelDraw

CorelDraw da tıpkı Adobe Illustrator gibi vektörel tabanlı bir çizim ve tasarım programıdır. Logo tasarımları, CorelDraw’da problemsiz bir biçimde oluşturulabilir. CorelDraw, tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği, kaliteli ve köklü bir logo tasarım programıdır.

logo tasarım programları

Freehand

Son versiyonu olan MX versiyonu 2003 yılında piyasaya çıkmıştır. O yıldan beri de yeni sürümü çıkmamaktadır. Freehand de diğerleri gibi vektörel tabanlı bir program olup, bazı küçük işyerlerinde halen kullanılmaktadır.

logo tasarım programları

Adobe Indesign

Asıl amacı, masaüstü yayıncılık, dergi ve çoklu sayfalı işler olan Indesign, vektör destekli olmasının doğal bir neticesi olarak, logo tasarımına izin vermektedir. Elbette bu gibi işler için, özellikle Adobe Illustrator ya da CorelDraw türevleri programlar bir adım daha önde olmasına karşın, logo tasarımı pekala Adobe Indesign’da da yapılabilir.

logo tasarım programları

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop programının da üretilme amacı, logo tasarım işi olmamasına karşın, tıpkı Indesign programında olduğu üzere, logo tasarım işi için de kullanılabilir. Adobe Indesign için söylediklerimin aynısını, Adobe Photoshop için de altını çizerek söylüyorum: Adobe Photoshop’un üretilme amacı logo tasarımı olmadığı gibi, Adobe Illustrator ve türevi programlar kadar bu konuda etkili değildir. Zira, programın üretilme amacı bu değildir. Ancak, öte yandan, logo tasarım işinde kullanılabilmektedir.

Benim Size Logo Tasarım Programı Önerim

22 yıllık reklamcı, iletişimci ve tasarımcı bir arkadaşınız olarak ben logo tasarımı başta olmak üzere, tüm görsel iletişim çalışmalarınızda kullanabileceğiniz, vektörel tabanlı bir program olan ve Adobe firmasının diğer ürünleriyle de son derece uyumlu çalışan Adobe Illustrator programını şiddetle önermekteyim.

Gerek kullanım kolaylığı, gerek Adobe’un diğer programlarıyla olan uyumu ve gerekse tüm işletim sistemlerinde çalışabilir olması dolayısıyla, bence sizler de Adobe Illustrator öğrenmelisiniz.

Öte yandan, bir logo tasarım işinde asıl olanın, logo tasarım programları olmadığını, logo tasarım programlarının ve çeşitli yazılımların aslında birer araç olduklarını; asıl meselenin tasarımcıda bittiğini de belirtmeden geçmeyeyim. Yani, kıymetli arkadaşlar, bir logo tasarımını, logo tasarım programları değil, bizzat tasarımcının kendisi yapar.

Burada programlar, tıpkı kalem gibi, defter gibi ya da silgi gibi bir araçtır. Önemli olan şey ise, onu tutan el ve bu uğurda yaratıcı düşüncenin sınırlarını zorlayan akıldır.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Mutlaka İnceleyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz