Grafik Tasarım Monitörü ve Ekran Seçimi

Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, hepinize merhabalar. Bu içerikte sizlere, grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi konusunda bir takım tavsiyelerde bulunacağım. 1998 yılından bu yana grafik tasarım ve reklamcılık işiyle uğraşan bir arkadaşınız olarak, şimdiye kadar pek çok ekran ve monitörle çalışma fırsatım oldu. Piyasada grafik tasarım monitörü adına pek çok monitör bulunmakta. Elbette bu işler biraz da bütçe ile alakalı, ancak öte yandan gelin görün ki bu işe gerekli bütçeyi ayırmamanız durumunda, çalışacağınız ekran ve dolayısıyla ekran kalitesi de pek iyi olamayabiliyor. İçeriğin hemen başında, önemle belirtmek isterim ki, bu işler için tabiri caizse biraz kesenin ağzını açmak gerekiyor.

Marka Monitörlerle Çalışın

Hani bir söz vardır, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok” derler. Bana göre ekran seçimindeki takınılacak tavır da aynı… Zira, kendisini ispatlamış markaların monitörleri, bu anlamda işinizi fazlasıyla görecektir.

Daha doğrusu, önemli markaların sırf grafik tasarım için üretilmiş ekranları vardır ve bu ekranlarla çalışmak en doğrusudur.

Özetle söylemem gerekirse, grafik tasarım işi için monitör tercihinin ilk adımı, bu iş için üretilmiş ve marka bir monitör ile çalışmaktır.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

Piyasada adı sanı bilinmeyen, ne olduğunu bilmediğiniz, üretim yeri ve teknik destek ağı hakkında bilgi sahibi olunmayan monitörleri tercih etmek, sizi bir maceraya sürükleyebilir. Ödediğiniz paranın karşılığını alamayabilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam, büyük markaların grafik tasarım monitörlerine yönelirim.

 Ekran Boyutları ve Çözünürlük

Monitör seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli parametrelerin başında ekran boyutları ve çözünürlükleri gelmektedir.

Zira, yaptığımız iş gereği, son derece detaylı alanlarda çalışıyoruz. Dolayısıyla monitörünüzün büyük olması ve çözünürlüğünün de iyi olması gerekmektedir.

Şöyle bir örnek vereyim; örneğin küçük ebatlı bir ambalaj tasarımı çalışması yaptığımızı düşünelim. Bu çalışmada yazı puntolarının, yer yer, 4 veya daha da küçük olduğunu varsayalım. Yalnızca yazılar değil, görsel anlamda da pek çok detayın olduğunu düşünelim. Bu detayları gerek genel gerekse özel anlamda çok daha ayrıntılı görebilmemiz, inceleyebilmemiz ve çalışabilmemiz gerekiyor.

Dolayısıyla hem büyük hem de çözünürlüğü iyi bir ekrana ihtiyacımız var.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

Monitör seçiminde bence en önemli kriterlerin başında boyutlar ve çözünürlük geliyor. Bu arada altını çizmemde fayda var: çözünürlüğü sıradan ancak kocaman kocaman ekranlardan söz etmiyorum. Hem boyut olarak büyük hem de çözünürlük olarak iyi ekranlardan söz ediyorum.

Teknik Servis Ağının Olmasına Dikkat Edin

Bir ekran ne kadar iyi, ne kadar iddialı ve ne kadar profesyonel olursa olsun, bence dikkat etmeniz gereken çok önemli bir şey daha var:

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

Teknik servis ağının olmasına çok ama çok dikkat etmelisiniz. Zira, ekranla ilgili teknik bir problem yaşadığınızda, bunu giderebilmelisiniz.

Ekran Kartı

Ekran kartı seçimi bana göre kilit noktalardan birisidir. Çünkü siz, monitör ya da ekran seçiminde ne denli özenli davranırsanız davranın, bilgisayarınızın, dolayısıyla ekran kartınızın da bunu desteklemesi gerekiyor.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

Dolayısıyla konfigrasyonu yüksek, yeni nesil teknolojiye uygun bir ekran kartı, monitörünüzü ve dolayısıyla onun sunduğu görselliği desteklemelidir.

Benim Önerdiğim Markalar

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

LACIE Ekran

Ben, renkler açısından, özel olarak kalibre edilmiş LACIE ekran ile çalışıyorum. Tüm ambalaj tasarımlarımı, logo tasarımlarımı, kurumsal kimlik tasarımlarımı, kısaca görsel iletişimle alakalı tüm işlerimi bu ekranda yapıyorum ve son derece de memnunum. Size de tavsiye ederim.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

DELL Ekran

Grafik tasarım için önerdiğim bir başka ekran markası ise Dell… Dell ekranlar, elbette bizim işler için yapılmış olanları, profesyonel anlamda size avantaj sağlar.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

ASUS Ekran

Asus monitörler, profesyonel tasarımcılar tarafından kullanılan ve memnun kalınan bir diğer monitör markasıdır. Eğer grafik tasarım işi yapacaksanız, Asus markasını da araştırmanızı öneririm.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

EIZO Ekran

Eizo monitörler, grafik tasarım dünyası için ultra profesyonel diyebileceğim, büyük reklam ajansları ve ünlü tasarımcılar tarafından kullanılan monitörlerdir. Eizo ekranlar, tabiri caizse, grafik tasarım işi için adeta biçilmiş kaftandır. Ekran tercihinde Eizo markasını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

Apple / MAC

Apple markasının da son derece profesyonel monitörleri bulunmaktadır. Bunlar da tıpkı Eizo gibi, ünlü tasarımcılar ve reklam ajansları tarafından tercih edilebilmektedirler.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

LG Ekran

LG markası, son yılların adeta parlayan bir yıldızı durumundadır. LG ekranlar, grafik tasarım alanında profesyonel ve etkili çözümler sunabilirler.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

PHILIPS Ekran

Bir dünya markası olan Philips de grafik tasarım alanında profesyonel ekranlar üretir. Eğer profesyonel bir grafik tasarım ekranı arıyorsanız, Philips markasını da araştırabilir ve kendi ihtiyacınıza uygun bir ekran edinebilirsiniz.

grafik tasarım monitörü ve ekran seçimi

HP Ekran

HP, gerek bilgisayar gerekse monitör bakımından son derece önemli ve gelişmiş seçenekler sunan bir markadır. Grafik tasarım alanında profesyonel tasarımcıların ve büyük reklam ajanslarının tercihlerindendir.

Sonuç

Söz konusu ekran markalarına daha da fazlaları eklenebilir ancak ben size burada, 22 yıllık bir grafik tasarımcı arkadaşınız olarak kendimce en revaçta olanlarından, daha doğrusu kendi denediklerimden söz etmeye çalıştım.

Grafik tasarım ekran tercihinde, bana göre en önemli kriterler; kendisini ispatlamış bir marka, ekran boyutları, çözünürlükleri ve bu iş için üretilmiş olmalarıdır. Bana göre en önemli kriterler bunlardır.

Diğer taraftan, bilgisayarınızda bulunan ekran kartı da yukarıda belirttiğim üzere son derece önem arz etmektedir.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Teknolojik İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz