Logo Tasarımının Önemi

Değerli grafik tasarımcı arkadaşlar ve konu ile ilgilenen tüm kıymetli LogoveGrafik.com takipçileri; bu içerikte sizlere logo tasarımının önemi konusundan söz edeceğim. Ağır ve ağdalı ifadeler yerine, herkesin çok daha net bir biçimde konuya vakıf olabilmesi adına, konuyu basit örneklerle açıklamaya çalışacağım.

İster bir şirket, ister bir sivil toplum kuruluşu, ister resmi bir kurum, ister bir şahıs, isterse bir televizyon programı olsun…

Ürün ya da hizmet…

Ne olursa olsun logo tasarımının önemi büyüktür.

Temsil kabiliyeti yüksek, kurumsal ve akılda kalıcı bir logo tasarım çalışması tüm imajı, seyri ve yol haritasını belirler.

Örneğin VIP hizmetleri bulunan bir şirket düşünelim.

Bu şirketin hizmetlerini özetleyen, kurumsal, kalite algısı yüksek bir logo tasarım çalışması tüm şirket imajını belirler.

Daha doğrusu öyle olmalıdır.

logo tasarımının önemi

Bahsi geçen şirketin üst seviye hizmetleri olan VIP bir hizmetler ya da ürünler sunan bir firma olduğunu varsayarsak, logo tasarım çalışmasının da tıpkı şirketin hizmet ve faaliyet alanını doğru bir biçimde ifade etmesi beklenmelidir.

Söz konusu şirketin kurumsal ve kalite algısı üst seviye bir logo tasarım çalışması ve imajı olmalıdır.

Logo Marka İmajını Yansıtmalıdır

Yani, üst seviye bir firmanın logo çalışması, görsel iletişim ve görsel imaj açısından markayı üst seviye göstermeli, logoyu gören ve onunla iletişime geçen hedef kitleye karşı şirketin VIP imajını desteklemelidir.

logo tasarımının önemi

Logoyu gören kişiler, söz konusu şirketin üst seviye hizmetler sunan VIP bir şirket olduğu imajını, ilk bakışta anlamalıdır.

Logo tasarımının önemi bu anlamda değerlendirildiğinde, tasarım doğru bir imaja odaklanmalı, tabiri caizse nokta atışı olmalıdır.

logo tasarımının önemi

Diğer yandan, söz konusu VIP şirketlerin logo çalışmalarının ve imajının doğru biçimde oluşturulmadığını, kalite algısı yüksek logo tasarım çalışmalarının yapılmadığını, özel bir algısı olmayan ve sıradan çalışmalar yapıldığını varsayarsak, markaların tüm imajı ve marka algılarının heba olacağını söylemek yanlış olmaz.

Logo Tasarımı Marka Algısı İçin Önemlidir

Logo tasarımının önemi, direkt olarak marka algısı ve marka konumlandırılması ile ilgilidir.

Başka bir ifade ile öncelikle logo type çalışılacak marka doğru bir biçimde ele alınmalı, çok iyi etüt edilmeli ve isabetli bir biçimde değerlendirilmelidir.

logo tasarımının önemi

Marka, marka konumu, markanın segmenti doğru bir biçimde tanımlandıktan sonra, söz konusu markayı en iyi ifade edebilen bir logo tasarım çalışması oluşturulmalıdır.

Burada kilit sorun, markanın nerede olduğu ve kendisini nerede konumlandırmak istediğidir.

Dolayısıyla, alt segment bir markaya onu olduğundan çok daha kaliteli gösterecek bir çalışma yapmak ne kadar yanlış ise üst segment bir markaya da onu bulunduğundan daha ortalarda ya da aşağılarda bir logo çalışması yapmak o denli yanlıştır.

logo tasarımının önemi

Bu anlamıyla logo, bir kurum ya da kuruluşun ilk izlenimidir.

Tabir yerindeyse ilk görüşte aşktır.

Bu haliyle logo tasarımının önemi son derece yüksektir.

Doğru yapılmış bir logo tasarımı o kuruluşun imajını yıllarca taşıyabilmelidir.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Logo Tasarım İçerikleri

Eğitim İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz