Lansman Nedir?

LogoveGrafik.com’un değerli takipçileri, bu yazımızda reklamcılık terminolojisinde önemli bir yere sahip lansman ve relansman kavramlarından bahsedeceğim.

Lansman nedir, neyi ifade etmektedir, relansman nedir, lansman ve relansman arasındaki fark nedir gibi soruların yanıtlarını arayacağımız içeriğe başlıyorum.

Lansman, dilimize Fransızca’dan geçen bir sözcüktür. Orijinali “Lancement” biçiminde yazılmaktadır. Lansman, tanıtım, tanıtma, ortaya çıkarma demektir. Bu tanıtma ya da tanıtım süreci ilk defa ortaya çıkmayı ifade eden bir süreçtir.

Bir başka ifade ile, daha önce hiç olmayan bir ürünün ya da hizmetin ortaya çıkışını ifade eden lansman, markanın çıkış noktasındaki tanıtım süreci olması bakımından diğer tanıtım faaliyetlerinden ve kavramlarından ayrılır. Dolayısıyla lansman, marka oluşturma süreçlerinin en önemli aşamalarından birisidir.

lansman nedir relansman nedir

Örneğin, ünlü İtalyan otomotiv devi Fiat markası, daha önce hiç olmayan yepyeni bir isimle yeni bir otomobil modeli ortaya çıkarttığında ve bu modeli kamuoyuna bir organizasyon (kokteyl, tanıtım gecesi, tv reklam kampanyaları, yazılı basın, vb…) ile duyurduğunda bu bir lansmandır.

Lansman nedir sorusunun en net, kolay ve anlaşılır cevabı şudur: Lansman bir ürünün ya da hizmetin pazara sunulmasıdır, lanse etmektir, sunmaktır (ilk defa), ortaya çıkarmaktır.

Relansman Nedir?

Relansman, piyasada var olan bir ürün ya da hizmetin, içerik, özellikler, ambalaj ve çeşitli unsurlarında değişiklikler yaparak yeniden piyasaya sunulmasıdır. Konuyu bir örnekle daha net bir biçimde açıklamaya çalışayım.

lansman nedir relansman nedir

Ünlü Fransız otomobil üreticisi Renault, Megane modellerini baştan aşağı yeniledi. Gerek kasası, gerek iç dizaynı ve gerekse motoru… Adeta sıfırdan bir model oluşturuldu ancak isminde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Yani, otomobilin Megane olan ismi yine Megane olarak kaldı. Baştan aşağıya yenilenmiş ancak ismi aynı kalmış Megane modeli için yapılan tanıtım, sunum ve “lanse etme sürecine” relansman diyebiliriz.

Zira, otomobilin özelliklerinde bir takım değişikliklere gidilmiş, eski ürün revize edilmiş ve yeniden tanıtılmıştır. Yukarıdaki örnek, relansman nedir sorusuna iyi bir örnek oluşturabilir.

Lansman ve Relansman Organizasyonları

Lansman ya da relansman kavramlarının en önemli süreçlerinin başında organizasyonlar gelmektedir. Bu tip tanıtım organizasyonları sayesinde markalar, tanıtmak istedikleri ürün ya da hizmetlerini çok daha kolay tanıtabilmelerinin yanı sıra, tanıtımlarından çok daha fazla randıman alabilmektedirler.

lansman nedir relansman nedir

Bir ürüne özel bir lansman gecesi ya da organizasyonu, hem o ürünü özel kılacaktır, hem de tabiri caizse ürünü akıllara kazıyacaktır. Elbette bu süreç, markanın tanıtım stratejisine bağlı olarak, seçtiği organizasyon (PR) firmasının başarısıyla da yakından ilgilidir.

Lansman ve Relansman Arasındaki Fark

Lansman nedir, relansman nedir, sorularının cevaplarını yukarıda açık ve net bir biçimde vermeye çalıştım.

Dolayısıyla bu iki kavram arasında çok temel bir fark bulunmaktadır.

Lansman ilk çıkıştır, relansman ise ikinci, üçüncü ya da dördüncü tanıtım sürecidir. Birisi ilk çıkış sürecini anlatırken diğeri ise onun devamı niteliğindedir.

Bu yazımda LogoveGrafik.com’un değerli takipçileri olan sizlere, lansman ve relansman kavramlarının ne olduğunu örnekler vererek açıklamaya çalıştım. Reklamcılık terminolojisinin en önemli kavramlarından olan bu iki kavram arasındaki temel farkı ortaya koymaya çalıştım.

Sormak istediklerinizi ve görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Reklamcılık İçerikleri

Slogan Nedir? Nasıl Yazılır?

Slogan nedir, nasıl yazılır, nasıl bulunur, nasıl oluşturulur? Slogan yazarken nelere dikkat edilmelidir? Yaratıcı slogan örnekleri burada.
Slogan Nedir? Nasıl Yazılır? Bu içeriğimde, reklamcılık başlığı altında incelenmesi gereken en önemli konuların başında gelen slogan kavramından...

Grafiker ve Grafik Tasarımcı Maaşları

Grafiker maaşları, grafik tasarımcı ya da art direktör maaşları ne kadardır? Ne kadar kazanırlar?
Grafiker ve Grafik Tasarımcı Maaşları Değerli grafik tasarımcılar, konuyu merak eden sevgili takipçilerim, kıymetli tasarımcılar ve saygıdeğer art...

Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?
Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler Bu içerikte, profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenleri madde madde sıralamaya, siz değerli genç...

Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?
Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları Son günlerde, facebook grupları başta olmak üzere kimi web sitelerinde, logo tasarım...

Parayı Veren Düdüğü Çalar mı?

Müşteri ve grafik tasarımcı ya da müşteri ve reklam ajansındaki arasındaki ilişkilerde parayı veren düdüğü çalar mı? İşin doğrusu nedir?
Parayı Veren Düdüğü Çalar mı? Saygıdeğer takipçilerimi, reklamcılığa ve grafik tasarıma gönül vermiş değerli genç kardeşlerimi ve konuya...

Minimalist Tasarım

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?
Minimalist Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? Grafik Tasarımda Nasıl Kullanılır? Bu içerikte minimalist tasarım kavramı üzerinde durmaya çalışacağım. Minimalist tasarım...

Tasarımcının İşine Karışmayın

Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları,...

Grafikerlerin İş Bulma Olanakları

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?
Grafikerlerin İş Bulma Olanakları Bu içerikte, siz değerli takipçilerime, grafikerlerin iş bulma olanakları konusunu, elimden geldiğince, dilimin döndüğünde...

Reklamda Yaratıcılık Nedir?

Reklamda ve reklamcılıkta yaratıcılık nedir, nasıl kullanılmalıdır, yaratıcı reklamların amacı nedir? Yaratıcı reklamlar nasıl yapılır?
Reklamda Yaratıcılık Değerli meslektaşlarım, işlerimin yoğunluğu nedeniyle bir süredir içerik yayımlayamıyordum. İlk fırsatta yayımlamaya karar verdim. Bu içerikte reklamda yaratıcılık...

Tasarım ile İlgili Sözler

tasarım ile ilgili sözler
TASARIM İLE İLGİLİ SÖZLER Bu içerikte insanlık tarihine mal olmuş ünlü sanatçı ve düşünürlerin tasarım ile ilgili söyledikleri...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz