Fontların Anlamları ve Dili

Değerli tasarımcı arkadaşlarım, stajyer kardeşlerim, çalışkan grafiker arkadaşlarım, takıntılı art direktör arkadaşlarım hepinize kucak dolusu sevgiler, saygılar…

Bu içeriğimde fontların anlamları ve dili konusunu enine boyuna anlatmaya çalışacağım. Grafik tasarım sanatında fontların anlamları nedir, hangi fontlar hangi tasarımlara ne gibi anlamlar katarlar ve soruların yanıtlarını örnekler vererek açıklamaya çalışacağım.

Fontların anlamlarına geçmeden önce ana hatlarıyla font türlerinden ya da sınıflarından söz etmek istiyorum. Grafik tasarım ve tipografi sanatında yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca font bulunmaktadır.

Takdir edersiniz ki, hepsini tek tek saymaya ve açıklamaya ne bir web sitesi yeter ne de buna benim ömrüm vefa eder. Dolayısıyla fontları genel anlamda türlerine ayırarak işe başlamak en doğru olanı… Grafik tasarım sanatında ana font sınıflarını tek tek sıralayıp, sonra bunların detaylarına girmeye çalışacağım.

 • Kalite Algısı Üst Seviye Fontlar
 • Minimal ve Sade Fontlar
 • Kurumsal Fontlar
 • Tematik Fontlar
 • Komik Fontlar
 • El Yazısı Fontları

Yukarıda da belirttiğim üzere, binlerce, on binlerce ve hatta yüz binlerce font türü mevcuttur, ancak fonları genel anlamda sınıflandıracak olursak, karşımıza yukarıdaki madde madde belirttiğim, bu 6 font sınıfı çıkmaktadır. Dilerseniz şimdi gelin bunları tek tek inceleyelim, bakalım bu font sınıfları grafik tasarım sanatında daha çok nerelerde kullanılıyorlarmış?

fontların anlamları ve dili

Kalite Algısı Üst Seviye Fontlar

Kalite algısı üst seviye fontlar, insanlarda saygı uyandırır ve üst seviye bir kalite algısı yaratır.

Bu font sınıfı ya da türü, görsel iletişim açısından, “pahalı, lüks ve üst segment” markalar için kullanılır. Pahalı, kaliteli ve lüks bir ürün ya da hizmet söz konusu olduğunda, grafik tasarım sanatıyla uğraşan kişiler, usta grafik tasarımcılar ve tecrübeli art direktörler bu fontlardan yararlanırlar.

İster bir ürün ambalajı, ister bir poster ya da isterse bir internet sitesi banner çalışması olsun, ne olursa olsun, görsel tasarım hangi mecrada kullanılacaksa kullanılsın, eğer pahalı, lüks ve üst kalite bir marka söz konusuysa bu font türünün görsel iletişim dilinden yararlanılır.

Kalite algısı üst seviye fontlar, hedef kitlede saygı uyandırmasının yanı sıra söz konusu ürün ya da hizmet için “kaliteli ve lüks” bir görsel imaj oluşturur.

İstisnalar bulunmakla birlikte, bu tip fontlar genellikle, “tırnaklı” fontlardır. Eğer üst seviye bir markaya, pahalı ürüne ya da kaliteli bir hizmete görsel iletişim alanında hizmet veriyorsanız, bu fontlardan yararlanabilirsiniz.

fontların anlamları ve dili

Minimal ve Sade Fontlar

Minimal ve sade fontlar, isminden de anlaşılacağı üzere, sade, gösterişsiz ve sade fontlardır. Bu fonlar bize anlamsal olarak, sadeliği, duruluğu, gösterişsizliği ve tabiri caizse “azla yetinmeyi” anlatırlar.

Selder Gülyüz olarak benim de kişisel açıdan en sevdiğim font türlerinin arasında olan bu tipi, insana huzur verir. (En azından bana veriyor.)

Görsel tasarımda, minimal fontlar, tıpkı “kalite algısı üst seviye fontlar” gibi, kaliteli markaların iletişimlerinde kullanılırlar. Bir örnek vermem gerekirse, bir sanat galerisi açılışının duyurulacağı bir poster tasarımında kullanılan başlıklar ve içerikler minimal fontlardan oluşabilir. Başka bir örnek daha vereyim, çok ama çok kaliteli bir zeytinyağı markasının logosunda, ambalaj tasarımında ya da etiket tasarımında da minimal fontların gösterişsiz, sade ancak bir o kadar güçlü imajından yararlanabiliriz. Şimdiye kadar pek çok markaya hizmet vermiş bir reklamcı, bir grafik tasarımcı olarak, minimal fontları kullanırken iş yapmaktan öte, adeta bu durumdan büyük bir keyif duyuyorum.

Dolayısıyla, minimal ve sade fontlara, bu anlamda pozitif ayrımcılık uyguluyor ve torpil yapıyorum. Yalan söyleyecek halim yok, bu font tipi bir yana diğerleri bir yana… İçeriği okuyan ve grafik tasarım sanatıyla uğraşan değerli tasarımcı arkadaşlarımın da bana hak verdiklerini duyar gibi oluyorum… Tabi ki yine son karar sizlerin…

fontların anlamları ve dili

Kurumsal Fontlar

Fontların anlamları açısından kurumsal fontlar da önemli bir yere sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere, markaların kurumsal kimlik öğelerinde kullanılırlar. Bu font türü, markaya bir ciddiyet ve bir kişilik atfeder.

Kurumsal kimlik tasarımlarında bu font tipini sıkça görürüz. Daha da açmak gerekirse, kurumsal fontlar; şirketlerin, kartvizitlerinde, antetli kağıtlarında, çeşitli formlarında, faturalarında, irsaliyelerinde ve burada sayamayacağım kadar çok resmi evrakında bulunurlar. Kurumsal fontlara iki net ve tartışmasız örnek vermem gerekirse, bunlardan birincisi  helvetica font ailesi ikincisi ise futura font ailesidir.

Ana hatlarıyla her iki font da, sade ve gösterişsizdir. Kafa karıştırıcı olmaktan uzak, kurumsal ve ciddi fontlardır. Okunabilirlik açısından da son derece elverişlilerdir.

fontların anlamları ve dili

Tematik Fontlar

Tematik fontlar, görsel tasarımın bir gereği olarak, ilgili görsel tasarımın temasına uyum gösterebilen font türüdür. Örneğin, tarihi bir ansiklopedinin kapak tasarımını düşünün ya da tarihi bir dünya atlasını gözünüzün önüne getirin. Bu gibi mecralarda oluşturulan görsel tasarımlarda, tematik fontların, tipografik gücü ve anlamsallığından yararlanmak yerinde olacaktır. Örnekte belirttiğim üzere, bir tarih atlasında kullanılacak fontlar, ana tema ile uyum sağlayabilecek tarihi fontlardır. Dikkat ederseniz herhangi bir font ismi vermiyorum.

Zira, bu konu pek çok font bulunmaktadır. Sözünü ettiğim tematik fontlara 1001Fonts sitesinden ulaşmanız mümkündür.

Tematik fontlar denildiğinde yalnızca tarihi fontları düşünmeyin, aklınıza gelip gelebilecek her tip özel tasarım için kullanılan fontlar tematik fontlar sınıfına girmektedir. Tarih, kültür, etnografya, coğrafya, korku, gerilim, komedi ve aklınıza gelip gelebilecek her tema, tematik fontların alanına girmektedir. Ancak, ben komik fontları, diğerlerine göre ayrı bir önem arz etmesi açısından ayrı bir başlık altında incelemeyi daha uygun buldum. Aşağıda ona da ayrıntısıyla değineceğim.

Diğer yandan, tematik fontlar, grafik tasarım sanatında, ticari açıdan da kullanılabilirler. Özel bir ambalaj tasarımı, özel ve içerisinde özel bir tema barındıran poster tasarımları ve pek çok alanda tematik fontlar kullanılagelmişlerdir. Dolayısıyla bu font sınıfı, fontların anlamları ve dili açısından son derece derin bir manaya, öneme ve kullanım alanına sahiptir.

fontların anlamları ve dili

Komik Fontlar

Komik fontlar bence apayrı bir başlık altında incelenmelidir. Zira, komedi ve güldürü bambaşka ve özel bir alandır. Komik fontlar, komedinin, güldürünün ve eğlencenin hüküm sürdüğü, var olduğu, her mecrada kullanılırlar.

Söz konusu mecra, ister bir ambalaj, ister bir poster, ister bir broşür, isterse de bir film afişi olsun; ne olursa olsun. Eğer orada, eğlenceli, komik ya da sevimli bir unsur ya da unsurlar bulunuyorsa, o görsel tasarımda komik fontlar mutlaka olmalıdır.

Komik fontlar da, kullanım alanları açısından düşünüldüğünde oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak özellikle belirtmem gerekir ki, televizyon ve sinema sektöründe, film afişlerinde, dizilerin tanıtımlarında komik font türlerine sıkça yer verilmektedir.

Anlamları bakımından bu font türü, insanda mutluluk uyandırır, gülme hissi verir. Oluşturulan tasarıma ve üretilen işe sevimlilik ve sıcaklık katar. Selder Gülyüz olarak kişisel tercihim, bu font türünün, genel itibariyle, film afişlerinde, çocuklara yönelik ürünlerin ambalaj tasarımlarında ve yine benzer içeriğe sahip poster tasarımlarında kullanılmalarından yanadır. Yani şunu söyleyeyim, en azından ben öyle kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Tabi ki yine siz bilirsiniz, tercih sizin…

fontların anlamları ve dili

El Yazısı Fontları

El yazısı tipindeki fontlar da en az yukarıda sözünü ettiğim fontlar kadar özel ve derin anlamlar içeren fontlardır. El yazısı fontları her alanda kullanılabilir ancak, genel anlamda el yazısı fontlarının kullanıldığı yerler aşağıdaki gibidir.

 • Özel ambalaj tasarımları
 • Film afişleri
 • Tarihi tasarımlar
 • Duygusal tasarımlar (El yazısı, bence birebir duygu ve his demektir.)
 • Özel posterler
 • Şirket logoları
 • Davetiyeler (Düğün ve benzeri durumlar.)

El yazısı fontları son derece geniş bir kullanım alanına sahip, insanda farklı duygulanımlar uyandırabilen bir font sınıfıdır. Ancak takdir edersiniz ki en çok kullanıldığı yerlerden söz etmek, konuyu sadeleştirmek açısından önemli…

Sonuç

Grafik tasarım ve tipografi sanatı açısından fontlar, derin anlamlar içeren, kendine ait bir iletişim dili bulunan ve benim gibi pek çok tasarımcının her daim iç içe olduğu, son derece özel görsel tasarım öğeleridir. Ve yine şunun altını özellikle bir kez daha çizmek isterim ki, bana göre her font, kendi içerisinde bir dünya ve anlamsallık barındırır.

Konu ile ilgili merak ettiklerinizi bana mail atabilir, yorum yapmak isterseniz, yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Eğitim İçerikleri

Tipografi Nedir?

tipografi nedir, nerelerde kullanılır
Tipografi Nedir Bu içerikte tipografi nedir, nerelerde kullanılır, tipografinin önemi nedir, tipograf nedir, tipografi örnekleri nasıldır ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Tipografi Tipografi, fontlar, harfler, sayılar ve semboller aracılığı ile yapılan, kimi zaman yaratıcı kimi zaman amaca hizmet eden, görsel tasarımlar ve yazı yazma sanatıdır. Fontların harf aralıkları, font türleri, font büyüklükleri ve font kullanımları tipografinin alanına girmektedir. Tipografi Nerelerde Kullanılır? Tipografi, grafik...
logo tasarımında yapılan en büyük hatalar
Logo Tasarımında Yapılan En Büyük Hatalar Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi selamlar, saygılar... Bu yazıyı genç bir kardeşimin maili üzerine kaleme almaya karar verdim. Değerli genç meslektaşımın satırlarından bir pasajı, aynen paylaşıyorum. “Abi merhaba. Ben 26 yaşında birkaç yıllık bir grafik tasarımcıyım. Bu işin hem okulunu okudum, hem de 2 yıldır butik bir reklam ajansında çalışıyorum. Yazılarını severek okuyor, bloğunu ilgiyle takip...
grafik tasarım kursları
Grafik Tasarım Kursları Nasıl Olmalıdır? LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine selamlar, saygılar, sevgiler. Bu yazımda, grafik tasarım sanatına ilgi duyan, bu sanatı meslek olarak benimseme düşüncesinde olan ve grafik tasarım öğrenmek isteyen genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Grafiker olmak istiyorsanız, mutlaka bu içeriği sonuna kadar okumalısınız. Zira, özellikle son 20 yılda, mantar gibi türeyen grafik tasarım kurslarıyla ilgili sizlere bilgiler sunmaya çalışacağım. Grafik tasarım kurslarına...

Renklerin Uyumu

Renklerin uyumu nasıldır? Hangi renk hangi renkle uyumludur? Hangi renkler kombine edilir? Renk kombinleri neye göre yapılır?
Renklerin Uyumu Renklerin uyumu konusu hakkında özellikle bir içerik oluşturmak istedim. Zira, bu konu; gerek markasına tasarım yaptırmak isteyen marka sahipleri için ve gerekse grafik tasarımcılar için son derece önemli bir konu. Logo tasarımından tutun, kurumsal kimlik tasarımına; poster tasarımından tutun katalog tasarımına; ambalaj tasarımından tutun, web tasarımına kadar, grafik tasarım sanatının her alanında renklerin uyumu konusu, yukarıda da belirttiğim üzere,...
Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları, bıkmadan usanmadan müşteri kaprisi çeken cefakar müşteri temsilcileri, müşterilere feleğini şaşırtan kıymetli müşteri direktörleri, tüm reklamcı meslektaşlarımız ve konu ile ilgili merak sahibi tüm saygıdeğer takipçilerim... Bu içerikte tasarımcının işine karışmayın konu başlığını ve buna bağlı süreçleri incelemeye çalışacağım. Tasarımcının işine neden karışılır, bu...
Grafiker nasıl olunur? Grafiker olmak için hangi bölüm okunmalıdır? Grafiker olmak için ne yapmak gerekir?
Grafiker Nasıl Olunur? İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun süredir yazamadım. Haliyle maillerime de bir süredir bakamıyordum. İşleri biraz toparlayınca ilk işim maillerime bakmak oldu. Aldığım bir mail üzerine bu içeriği oluşturmaya karar verdim. Gelen maili burada uzun uzadıya yazıp sizleri sıkmak istemiyorum. Maili gönderen kardeşim bir lise öğrencisi... Seneye üniversite sınavına gireceğini ifade etmiş. Grafiker olmak istiyor. Nasıl bir yol izlemesi gerektiğini...

RGB Nedir?

RGB nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl çalışır? RGB renkler nasıl oluşur? RGB renk uzayı nedir? RGB ve CMYK arasındaki fark nedir?
RGB Nedir? Grafik tasarım mesleğine aşık değerli kardeşlerim, sevgili büyüklerim, mini mini küçüklerim, “acaba bu da neymiş” diye içeriğe tesadüfen gelmiş meraklı hedef kitlem… Bu içerikte RGB nedir, nerelerde kullanılır, nerelerde kullanılmaz ya da kullanılmamalıdır, nasıl çalışır, nasıl oluşur, RGB renk uzayı nedir, RGB ve CMYK arasındaki fark nedir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. RGB Nedir? RGB, dijital ortamda bulunan...
akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır
Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır? Saygıdeğer LogoveGrafik.com takipçileri, değerli meslektaşlarım, mesleğin henüz başındaki kıymetli genç kardeşlerim ve konuya ilgi duyan herkese gönül dolusu selamlar, sevgiler… Yoğun iş tempomdan fırsat buldukça, grafik tasarım alanında faydalı olabilmek adına, içerikler üretiyor, bu içerikleri de siz değerli takipçilerime sunuyorum. Bu içerikte akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olabilmesinin püf noktaları nelerdir, bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz