Fontların Anlamları ve Dili

Değerli tasarımcı arkadaşlarım, stajyer kardeşlerim, çalışkan grafiker arkadaşlarım, takıntılı art direktör arkadaşlarım hepinize kucak dolusu sevgiler, saygılar…

Bu içeriğimde fontların anlamları ve dili konusunu enine boyuna anlatmaya çalışacağım. Grafik tasarım sanatında fontların anlamları nedir, hangi fontlar hangi tasarımlara ne gibi anlamlar katarlar ve soruların yanıtlarını örnekler vererek açıklamaya çalışacağım.

Fontların anlamlarına geçmeden önce ana hatlarıyla font türlerinden ya da sınıflarından söz etmek istiyorum. Grafik tasarım ve tipografi sanatında yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca font bulunmaktadır.

Takdir edersiniz ki, hepsini tek tek saymaya ve açıklamaya ne bir web sitesi yeter ne de buna benim ömrüm vefa eder. Dolayısıyla fontları genel anlamda türlerine ayırarak işe başlamak en doğru olanı… Grafik tasarım sanatında ana font sınıflarını tek tek sıralayıp, sonra bunların detaylarına girmeye çalışacağım.

 • Kalite Algısı Üst Seviye Fontlar
 • Minimal ve Sade Fontlar
 • Kurumsal Fontlar
 • Tematik Fontlar
 • Komik Fontlar
 • El Yazısı Fontları

Yukarıda da belirttiğim üzere, binlerce, on binlerce ve hatta yüz binlerce font türü mevcuttur, ancak fonları genel anlamda sınıflandıracak olursak, karşımıza yukarıdaki madde madde belirttiğim, bu 6 font sınıfı çıkmaktadır. Dilerseniz şimdi gelin bunları tek tek inceleyelim, bakalım bu font sınıfları grafik tasarım sanatında daha çok nerelerde kullanılıyorlarmış?

fontların anlamları ve dili

Kalite Algısı Üst Seviye Fontlar

Kalite algısı üst seviye fontlar, insanlarda saygı uyandırır ve üst seviye bir kalite algısı yaratır.

Bu font sınıfı ya da türü, görsel iletişim açısından, “pahalı, lüks ve üst segment” markalar için kullanılır. Pahalı, kaliteli ve lüks bir ürün ya da hizmet söz konusu olduğunda, grafik tasarım sanatıyla uğraşan kişiler, usta grafik tasarımcılar ve tecrübeli art direktörler bu fontlardan yararlanırlar.

İster bir ürün ambalajı, ister bir poster ya da isterse bir internet sitesi banner çalışması olsun, ne olursa olsun, görsel tasarım hangi mecrada kullanılacaksa kullanılsın, eğer pahalı, lüks ve üst kalite bir marka söz konusuysa bu font türünün görsel iletişim dilinden yararlanılır.

Kalite algısı üst seviye fontlar, hedef kitlede saygı uyandırmasının yanı sıra söz konusu ürün ya da hizmet için “kaliteli ve lüks” bir görsel imaj oluşturur.

İstisnalar bulunmakla birlikte, bu tip fontlar genellikle, “tırnaklı” fontlardır. Eğer üst seviye bir markaya, pahalı ürüne ya da kaliteli bir hizmete görsel iletişim alanında hizmet veriyorsanız, bu fontlardan yararlanabilirsiniz.

fontların anlamları ve dili

Minimal ve Sade Fontlar

Minimal ve sade fontlar, isminden de anlaşılacağı üzere, sade, gösterişsiz ve sade fontlardır. Bu fonlar bize anlamsal olarak, sadeliği, duruluğu, gösterişsizliği ve tabiri caizse “azla yetinmeyi” anlatırlar.

Selder Gülyüz olarak benim de kişisel açıdan en sevdiğim font türlerinin arasında olan bu tipi, insana huzur verir. (En azından bana veriyor.)

Görsel tasarımda, minimal fontlar, tıpkı “kalite algısı üst seviye fontlar” gibi, kaliteli markaların iletişimlerinde kullanılırlar. Bir örnek vermem gerekirse, bir sanat galerisi açılışının duyurulacağı bir poster tasarımında kullanılan başlıklar ve içerikler minimal fontlardan oluşabilir. Başka bir örnek daha vereyim, çok ama çok kaliteli bir zeytinyağı markasının logosunda, ambalaj tasarımında ya da etiket tasarımında da minimal fontların gösterişsiz, sade ancak bir o kadar güçlü imajından yararlanabiliriz. Şimdiye kadar pek çok markaya hizmet vermiş bir reklamcı, bir grafik tasarımcı olarak, minimal fontları kullanırken iş yapmaktan öte, adeta bu durumdan büyük bir keyif duyuyorum.

Dolayısıyla, minimal ve sade fontlara, bu anlamda pozitif ayrımcılık uyguluyor ve torpil yapıyorum. Yalan söyleyecek halim yok, bu font tipi bir yana diğerleri bir yana… İçeriği okuyan ve grafik tasarım sanatıyla uğraşan değerli tasarımcı arkadaşlarımın da bana hak verdiklerini duyar gibi oluyorum… Tabi ki yine son karar sizlerin…

fontların anlamları ve dili

Kurumsal Fontlar

Fontların anlamları açısından kurumsal fontlar da önemli bir yere sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere, markaların kurumsal kimlik öğelerinde kullanılırlar. Bu font türü, markaya bir ciddiyet ve bir kişilik atfeder.

Kurumsal kimlik tasarımlarında bu font tipini sıkça görürüz. Daha da açmak gerekirse, kurumsal fontlar; şirketlerin, kartvizitlerinde, antetli kağıtlarında, çeşitli formlarında, faturalarında, irsaliyelerinde ve burada sayamayacağım kadar çok resmi evrakında bulunurlar. Kurumsal fontlara iki net ve tartışmasız örnek vermem gerekirse, bunlardan birincisi  helvetica font ailesi ikincisi ise futura font ailesidir.

Ana hatlarıyla her iki font da, sade ve gösterişsizdir. Kafa karıştırıcı olmaktan uzak, kurumsal ve ciddi fontlardır. Okunabilirlik açısından da son derece elverişlilerdir.

fontların anlamları ve dili

Tematik Fontlar

Tematik fontlar, görsel tasarımın bir gereği olarak, ilgili görsel tasarımın temasına uyum gösterebilen font türüdür. Örneğin, tarihi bir ansiklopedinin kapak tasarımını düşünün ya da tarihi bir dünya atlasını gözünüzün önüne getirin. Bu gibi mecralarda oluşturulan görsel tasarımlarda, tematik fontların, tipografik gücü ve anlamsallığından yararlanmak yerinde olacaktır. Örnekte belirttiğim üzere, bir tarih atlasında kullanılacak fontlar, ana tema ile uyum sağlayabilecek tarihi fontlardır. Dikkat ederseniz herhangi bir font ismi vermiyorum.

Zira, bu konu pek çok font bulunmaktadır. Sözünü ettiğim tematik fontlara 1001Fonts sitesinden ulaşmanız mümkündür.

Tematik fontlar denildiğinde yalnızca tarihi fontları düşünmeyin, aklınıza gelip gelebilecek her tip özel tasarım için kullanılan fontlar tematik fontlar sınıfına girmektedir. Tarih, kültür, etnografya, coğrafya, korku, gerilim, komedi ve aklınıza gelip gelebilecek her tema, tematik fontların alanına girmektedir. Ancak, ben komik fontları, diğerlerine göre ayrı bir önem arz etmesi açısından ayrı bir başlık altında incelemeyi daha uygun buldum. Aşağıda ona da ayrıntısıyla değineceğim.

Diğer yandan, tematik fontlar, grafik tasarım sanatında, ticari açıdan da kullanılabilirler. Özel bir ambalaj tasarımı, özel ve içerisinde özel bir tema barındıran poster tasarımları ve pek çok alanda tematik fontlar kullanılagelmişlerdir. Dolayısıyla bu font sınıfı, fontların anlamları ve dili açısından son derece derin bir manaya, öneme ve kullanım alanına sahiptir.

fontların anlamları ve dili

Komik Fontlar

Komik fontlar bence apayrı bir başlık altında incelenmelidir. Zira, komedi ve güldürü bambaşka ve özel bir alandır. Komik fontlar, komedinin, güldürünün ve eğlencenin hüküm sürdüğü, var olduğu, her mecrada kullanılırlar.

Söz konusu mecra, ister bir ambalaj, ister bir poster, ister bir broşür, isterse de bir film afişi olsun; ne olursa olsun. Eğer orada, eğlenceli, komik ya da sevimli bir unsur ya da unsurlar bulunuyorsa, o görsel tasarımda komik fontlar mutlaka olmalıdır.

Komik fontlar da, kullanım alanları açısından düşünüldüğünde oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak özellikle belirtmem gerekir ki, televizyon ve sinema sektöründe, film afişlerinde, dizilerin tanıtımlarında komik font türlerine sıkça yer verilmektedir.

Anlamları bakımından bu font türü, insanda mutluluk uyandırır, gülme hissi verir. Oluşturulan tasarıma ve üretilen işe sevimlilik ve sıcaklık katar. Selder Gülyüz olarak kişisel tercihim, bu font türünün, genel itibariyle, film afişlerinde, çocuklara yönelik ürünlerin ambalaj tasarımlarında ve yine benzer içeriğe sahip poster tasarımlarında kullanılmalarından yanadır. Yani şunu söyleyeyim, en azından ben öyle kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Tabi ki yine siz bilirsiniz, tercih sizin…

fontların anlamları ve dili

El Yazısı Fontları

El yazısı tipindeki fontlar da en az yukarıda sözünü ettiğim fontlar kadar özel ve derin anlamlar içeren fontlardır. El yazısı fontları her alanda kullanılabilir ancak, genel anlamda el yazısı fontlarının kullanıldığı yerler aşağıdaki gibidir.

 • Özel ambalaj tasarımları
 • Film afişleri
 • Tarihi tasarımlar
 • Duygusal tasarımlar (El yazısı, bence birebir duygu ve his demektir.)
 • Özel posterler
 • Şirket logoları
 • Davetiyeler (Düğün ve benzeri durumlar.)

El yazısı fontları son derece geniş bir kullanım alanına sahip, insanda farklı duygulanımlar uyandırabilen bir font sınıfıdır. Ancak takdir edersiniz ki en çok kullanıldığı yerlerden söz etmek, konuyu sadeleştirmek açısından önemli…

Sonuç

Grafik tasarım ve tipografi sanatı açısından fontlar, derin anlamlar içeren, kendine ait bir iletişim dili bulunan ve benim gibi pek çok tasarımcının her daim iç içe olduğu, son derece özel görsel tasarım öğeleridir. Ve yine şunun altını özellikle bir kez daha çizmek isterim ki, bana göre her font, kendi içerisinde bir dünya ve anlamsallık barındırır.

Konu ile ilgili merak ettiklerinizi bana mail atabilir, yorum yapmak isterseniz, yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Eğitim İçerikleri

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur
Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur Freelance çalışmak güzel şey… Hele ki işinizi oturtmuşsanız, potansiyel bir sadık müşteri kitlesi oluşturmuşsanız, özgürlüğün tadını da almışsanız, değmesinler keyfinize… Ancak, henüz işin başlarındaysanız, kendinize sadık bir potansiyel müşteri portföyü oluşturmamışsanız, içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. 22 yıllık bir tasarımcı arkadaşınız olarak, naçizane size bir takım tavsiyelerim olacak. Freelance bir grafik tasarımcı ya da grafiker nasıl...

Tipografi Nedir?

tipografi nedir, nerelerde kullanılır
Tipografi Nedir Bu içerikte tipografi nedir, nerelerde kullanılır, tipografinin önemi nedir, tipograf nedir, tipografi örnekleri nasıldır ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Tipografi Tipografi, fontlar, harfler, sayılar ve semboller aracılığı ile yapılan, kimi zaman yaratıcı kimi zaman amaca hizmet eden, görsel tasarımlar ve yazı yazma sanatıdır. Fontların harf aralıkları, font türleri, font büyüklükleri ve font kullanımları tipografinin alanına girmektedir. Tipografi Nerelerde Kullanılır? Tipografi, grafik...
Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?
Grafikerlerin İş Bulma Olanakları Bu içerikte, siz değerli takipçilerime, grafikerlerin iş bulma olanakları konusunu, elimden geldiğince, dilimin döndüğünde 22 yıllık bir grafik tasarımcı ve reklamcı olarak aktarmaya çalışacağım. Grafikerler nerelerde iş bulabilirler, nerelerde çalışabilirler, çalışma alanları nerelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Grafikerler Nerelerde Çalışabilirler? Reklam Ajansları Matbaalar Grafik Tasarım Atölyeleri Televizyon Kanalları Gazeteler Dergiler İnternet Haber Siteleri Çeşitli Kurum ve...
Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları, bıkmadan usanmadan müşteri kaprisi çeken cefakar müşteri temsilcileri, müşterilere feleğini şaşırtan kıymetli müşteri direktörleri, tüm reklamcı meslektaşlarımız ve konu ile ilgili merak sahibi tüm saygıdeğer takipçilerim... Bu içerikte tasarımcının işine karışmayın konu başlığını ve buna bağlı süreçleri incelemeye çalışacağım. Tasarımcının işine neden karışılır, bu...
freelance grafiker nasıl ödeme almalıdır, freelance grafiker nasıl para kazanır
Freelance Grafiker Ödemesini Nasıl Almalıdır? Herkese merhabalar, işlerimin yoğunluğu sebebiyle uzun süredir yazamıyordum. Bu içeriğimi özellikle freelance çalışan, hayatını serbest zamanlı olarak kazanmaya çalışan değerli grafik tasarımcı ya da grafiker arkadaşlara ithaf etmek istiyorum. Bir süredir, özellikle facebook gruplarında üzülerek görüyorum ki, işi yapmış ancak ödemesini alamamış pek çok arkadaşımız var. Özellikle facebook gruplarında gördüğüm bu üzücü hadise ya da hadiseler zinciri, daha...

CMYK Nedir?

cmyk nedir, nerelerde kullanılır, açılımı nedir, nasıl çalışır
CMYK Nedir? Bu içerikte, değerli genç meslektaşlarıma ve konuya ilgi duyan herkese CMYK kavramından söz edeceğim. CMYK nedir, nerelerde kullanılır, CMYK açılımı nedir, CMYK baskı nedir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Dilerseniz öncelikle CMYK nedir, sorusunun yanıtı ile başlayalım. CMYK Nedir? CMYK'nın Tanımı Nedir? Baskı makinelerinde kullanılan 4 ana boya rengine CMYK adı verilir. CMYK, profesyonel matbaacılıkta, matbaa makinelerinde, ofset baskı tekniği...
grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir
Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir? Bu içeriği, grafik tasarım alanında okuyan, kariyerini bu yolda biçimlendirmeye çalışan genç kardeşlerime, grafik tasarım öğrencilerine ayırmak istedim. Bir grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir, sorusuna farklı ve ayrıntılı yanıtlar vermeye çalışacağım. Söyleyeceğim şeyler, yalnızca staj yapacakları yerlerle sınırlı olmayacak. Aynı zamanda kendilerine bir takım önerilerim olacak. Eski bir reklamcı ağabeyleri olarak, bir nebze olsun bakış...

Marka Renk İlişkisi

Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın bir süredir, iletişim ve reklam dünyasında yer alan bir iletişimci olarak, markaların renkler sayesinde hayat bulduğunu söylersem, sanırım abartmış olmam. Zira, yukarıda da belirtmiş olduğum üzere, her markanın, kendi içeriğiyle alakalı bir takım renkleri vardır ya da olmalıdır; buna bağlı olarak markalar renkler sayesinde anlamlanırlar.
Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın bir süredir, iletişim ve reklam dünyasında yer alan bir iletişimci olarak, markaların renkler sayesinde hayat...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz