Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları

Son günlerde, facebook grupları başta olmak üzere kimi web sitelerinde, logo tasarım çalışmaları, ambalaj tasarımı, web tasarımı, poster tasarımları; kısaca grafik tasarımın her alanındaki görsel tasarım çalışmalarının olmayacak, olamayacak kadar düşük fiyatlara yapıldığını gördüm ve bununla ilgili bir içerik oluşturmaya karar verdim.

Bu içeriği yayımlamamdaki yegane amacım işletmesine, markasına, ürün ya da hizmetlerine görsel tasarım yaptırmak isteyen müşterileri bilinçlendirmek ve onlarda farkındalık oluşturmak.

Bazılarınız şunu söyleyebilir, “peki, müşterileride farkındalık oluşturma” amacındasın, iyi de bu işleri bu kadar ucuza yapan grafik tasarımcı adı altında çalışan insanlara hiç mi sözün yok? Onlara hiç mi bir şey demeyeceksin? Onların hiç mi suçu yok?”

Ucuz Fiyatlara ya da Düşük Ücretlere Tasarım Yapanlara Sözüm Yok

Bu konuyu fazla uzatmadan hemen açıklayıp geçmeyi düşünüyorum. Zira, 20 yıldan fazladır bu işlerin içerisinde olan bir grafik tasarımcı olarak, tabiri caizse işin mutfağından geliyor ve işin iç yüzünü biliyorum.

Bu anlamda, ucuz ya da düşük fiyatlara tasarım yaptığını iddia eden arkadaşlarımıza hiçbir sözüm yok, belki biraz ağır olabilir ama kendilerini tasarımcı olarak görmüyorum.

Yalnızca grafik tasarım mesleğinde değil, her mesleğin imitasyonları vardır ve olmaya devam edecektir. Amacım imitasyon tasarımcılara laf söyleyerek vakit kaybetmek değil, maksadım bu konuda farkındalık oluşturmak.

Zira, gerçek anlamda profesyonel bir grafik tasarımcı, 50 ya da 100 TL gibi ücretlere logo yapmaz, 20 TL’ye sosyal medya görseli yapmaz, 200 TL’ye ambalaj tasarımı yapmaz… Elbette örnekler çoğaltılabilir, ancak hadisenin gerçeği budur.

Peki O Halde Nasıl Bu Fiyatlara Tasarımlar Yapabiliyorlar?

Elbette tasarım yapmıyorlar, google ya da benzeri arama motorlarından yaptıkları görsel aramalar sonucunda elde ettikleri materyalleri, hazır stok sitelerinden, oradan buradan buldukları hazır görselleri, hazır tasarımları ya da hazır klipartları kullanarak tasarım yaptıklarını iddia ediyorlar, hepsi bu. Yani, amiyane tabirle ortada bir tasarım masarım yok.

Söz konusu grafik tasarım konusunda bilgili olmayan müşteri tarafı da (bu konuda müşterileri bilgili olmamakla suçlamıyorum, bilgili olmak zorunda da değiller) kendilerine sunulan deyim yerindeyse sağdan soldan araklanmış ve çalınmış sözde tasarımları, bu konuda birazda bilgisiz olmaları dolayısıyla kabul etmektedirler.

Özetle, internetten bulunmuş, hiçbir özgünlüğü olmayan, sizi asla markalaştıramayacak bu görseller, tasarımcı olduğunu iddia eden kişiler tarafından hiçbir emek harcanmaksızın size “tasarım” diye satılmaktadır.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

Dolayısıyla, üzerinde hiçbir emek sarf edilmediği için, bu gibi işler (!) son derece düşük ücretlere satılmaktadır.

Bu konuyla ilgili daha önceleri Hazır Stok Tasarımcıları başlıklı bir içerik yayımlamış, işin iç yüzünü bu içeriğimde de anlatmaya çalışmıştım.
Arzu edenler yukarıda sözünü ettiğim içeriğe de göz atabilirler.

Asıl Sözüm Müşterilere

Bu noktada, asıl bilinçlenmesi gereken hedef kitlenin müşteriler olduğunu düşünüyorum.
Çünkü, gerçekten emek verilmiş, üzerinde düşünülmüş taşınılmış, deyim yerindeyse el emeği göz nuru olan hiçbir iş, üç beş kuruşa satılmaz.

Bu yalnızca, grafik tasarım ya da reklamcılık mesleği için geçerli değildir, her meslek, her ürün ya da her hizmet için geçerlidir.

Değerli müşteriler, bu konuda lütfen bilinçlenin, tasarımı grafik tasarım programları yapmaz, grafik tasarımcı yapar.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

Son günlerde moda olan mobil uygulamalar, size gerçek anlamda bir tasarım yapmaz, yapamaz.

Hazır stok sitelerinden indirilmiş vektörlerin, klip artların ya da fotoğrafların altına marka ismi yazılarak size sunulan “şeyler” logo değildir.

Sizin markanıza, marka değerinize herhangi bir şey katmaz, katamaz.

Markanız ile İlgili Beklentileriniz Varsa Profesyonel Hizmet Alın

Ürün ya da hizmetleriniz, firmanız, kurum ya da kuruluşunuz, kısacası markanızla ilgili beklentiniz varsa profesyonel bir reklam ajansından ya da tecrübeli bir freelance grafik tasarımcıdan destek almalısınız.

Reklam Ajanslarından Profesyonel Destek Alabilirsiniz

Kendini ispat etmiş reklam ajansları ile ilgili söyleyecek fazla sözüm yok. Zira onlar zaten kendilerini hizmetleri, profesyonel bakış açıları ve tasarımlarıyla kendilerini kanıtlamışlardır.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

Bu hadise biraz da bütçe meselesidir. Bütçeyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsanız, tabiri caizse bu işin hakkını verebilecekseniz, kesinlikle büyük ve profesyonel reklam ajanslarıyla çalışmalısınız.

Profesyonel Bir Freelance Tasarımcı Sizi Markalaştırabilir

Ancak bütçeniz daha sınırlıysa, kişisel tavsiyem odur ki profesyonel bir freelance grafik tasarımcıdan destek almalısınız.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

Profesyonel bir freelance grafik tasarımcı, size görsel anlamda hem reklam ajansı kadar kaliteli ve nitelikli hizmet sunabilir, hem de söz konusu bu profesyonel hizmeti reklam ajanslarından çok daha uygun fiyatlara yapabilir.

Freelance Grafik Tasarımcıyı Nasıl Seçeceğiz

Freelance grafik tasarımcının profesyonel olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bence sorulması gereken en önemli ve can alıcı soru bu…

Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili son derece detaylı bir içerik yayımlamıştım. Bu konuda daha da bilinçlenmek, tasarımlarınız için profesyonel kişilere ulaşmak için Freelance Grafiker Seçimi başlıklı içeriği mutlaka okumalısınız.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

İlgili içerikte, freelance çalışabileceğiniz bir grafik tasarımcıyı nasıl seçebileceğinizi, deyim yerindeyse tane tane anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Sonuç

Markasına tasarım yaptırmak isteyen değerli müşteriler, altını önemle tekrar çiziyorum ki hiçbir gerçek grafik tasarımcı, size üç beş kuruşa iş yapmaz.

50.000 TL’ye son model sıfır bir spor arabaya binemeyeceğiniz gibi, 100 TL’ye logo yaptığını iddia eden kişilere de inanmayınız.

Bu gibi kişiler, içeriğimin başında da belirtmiş olduğum üzere, çalıntı işlerin altına sizin marka isminizi yazarak size logo tasarım çalışması diye sunmanın ötesi geçemezler.

İşin iç yüzünü bilmemeniz doğaldır, bu konu ile ilgili kesinlikle sizi itham etmiyor, sizi suçlamıyorum. Zira bilmek durumunda değilsiniz, ancak bu konuda bilinçlenmeniz son derece önemli.

Eğer bu gibi kişilerden çok düşük fiyatlara hizmet alırsanız, logo çalışmalarınızı ya da herhangi başka bir tasarım çalışmalarınızı yarın bir gün başka bir yerde görürsünüz.
Veya ambalaj tasarımlarınızın bir zaman sonra bir yerlerden çalıntı olduğunu mutlaka fark edersiniz.

Bu gibi yaklaşımların hiçbirisi sizi ya da markanızı özgünleştirmez, farklılaştırmaz, dolayısıyla markalaştırmaz.

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?

İçinde yaşadığımız çağ, gerek bireysel ve gerekse kurumsal anlamda markalaşma çağıdır.

Marka oluşturma işi sıradan ve işten anlamayan insanların ellerine teslim edilemeyecek kadar önemli bir iştir.

Konu ile ilgili görüş ve yorumlarınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Buna bağlı olarak sormak istedikleriniz var ise yine yorumlar kısmına yazabilir ya da iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Reklamcılık İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz