Marka Oluşturma

Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine, marka yönetimi ile uğraşan kıymetli iletişimcilere, marka oluşturma ile meşgul olan saygıdeğer reklamcılara ve konu ile ilgilenen herkese gönül dolusu sevgiler, saygılar…

Bu içerikte marka oluşturma ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Marka nedir, marka oluşturma süreçleri nelerdir, bir marka nasıl oluşturulur, markaya işim bulma işin neresindedir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Marka Nedir?

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre marka tanımı aşağıdaki gibidir:

“(ma’rka), İtalyanca marca

 1. (isim) Resim veya harfle yapılan işaret.
 2. (isim) Bilet, para yerine kullanılan metal veya başka şeyden parça.
 3. (isim) Bir ticari malı, herhangi bir nesneyi tanıtmaya, benzerinden ayırmaya yarayan özel ad veya işaret.
 4. (isim, mecaz) Tanınmış ürün, saygın kişi vb.”

Daha önceki içeriklerde, marka kavramı ile ilgili daha geniş tanımlamalar yapmış ve çok daha fazla bilgiler sunmaya çalışmıştım. Dolayısıyla, burada marka kavramından çok fazla söz etmeyeceğim.

Marka tanımına daha ayrıntılı bir biçimde bakmak ve bu konuda daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz, Marka Nedir başlıklı içeriğe göz atmanız yararlı olabilir.

Yine de kısaca değinmek gerekirse, 22 yıllık bir reklamcı, iletişimci ve tasarımcı olarak bana göre marka kısaca, “bir kimliği, kişiliği ve imajı olan adeta yaşayan bir varlıktır.”

Marka Oluşturma Süreçleri ve Aşamaları Nelerdir?

Özellikle internette marka oluşturma süreci ile ilgili çok fazla bilgi dezenformasyonu var, tabiri caizse herkes bir şeyler yazmış, çizmiş, emek veren herkesin ellerine sağlık, ayrı mesele. Öte yandan, bazı bilgiler son derece yanlış ve sığ, bazıları ise, insanların anlayamayacakları kadar akademik, ağır ve ağdalı anlatımlar sunuyor.

Benim amacım, ürettiğim içeriklerden herkesin yararlanması ve tabiri caizse, hiç bilmeyen bir insanın bile okuduğu zaman bir şeyler alabilmesi, anlayabilmesi ve öğrenebilmesi. Dolayısıyla marka oluşturma aşamalarını, son derece açık, ağır ve akademik olmayan bir üslupla ele almaya çalışacağım.

Marka Oluşturma Süreci

 • Markanın sektörüne karar verilir.
 • Marka ismine karar verilir.
 • Rakip analizleri yapılır.
 • Markanın imajı belirlenir.
 • Markanın logo, kurumsal kimlik ve görsel çalışmaları yapılır.
 • Marka patent başvurusu yapılır.
 • Markaya, iletişim ve reklam yatırımları yapılır.

Yukarıda belirtmiş olduğum süreçler çok daha fazla detaylandırılabilir, ancak ben daha önce de belirtmiş olduğum üzere, basit ve anlaşılabilir olabilmek adına, süreçleri sizler için daha da açık bir hale getirmeye gayret ettim.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Dilerseniz, söz konusu marka oluşturma aşamalarını biraz daha detaylandıralım.

Markanın Sektörüne Karar Verilmesi

Markanın sektörü ile ilgili karar verilir. Yani, marka, hangi sektörde yer alacaksa, hangi konuda ürün ya da hizmet satışı yapılacaksa, o konuda net bir karar verilir ve sektör belirlenir.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Markaya İsim Bulma

Sektör belirlendikten sonra, en önemli konulardan birisi ile karşı karşıya gelinir ki o da markaya isim bulma sürecidir. Bu aşama, üzerinde çok iyi düşünülmesi gereken ve hassasiyetle durulması gereken bir süreçtir. Zira, hem daha önce patenti alınmış öyle bir marka olmamalıdır, hem de marka ismi akılda kalıcı, kulağa hoş gelen ve insanları satın alma davranışına yönlendiren bir nitelikte olmalıdır.

22 yıllık bir iletişimci olarak pek çok marka ismi buldum, pek çok markanın tabiri caizse isim babalığını yaptım, dolayısıyla sürece hakim birisi olarak, markaya isim bulma aşaması, marka oluşturma süreçlerinin en önemli basamaklarından birisidir. Bu konuda çalışacağınız kişi ya da kuruluşlar son derece önem arz etmektedir. Bu konuda profesyonel kişi ya da kuruluşlardan yardım almanızı öneririm.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Rakip Analizi

Günümüz pazarlama ve iletişim dünyasında, rakipsizlik diye bir şey söz konusu olamamaktadır. Her markanın, her ürünün, her hizmetin, her kurum ya da kuruluşun ister istemez bir rakibi vardır ve olacaktır. Dağ başında bulunan bir köy bakkalının bile kendine göre bir rakibi vardır, inanın…

Dolayısıyla, ürün ya da hizmetlerinizin rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmesi için, öncelikle bir piyasa ve rakip analizine ihtiyaç duymaktasınız. Buradaki amaç, sizin daha iyi ürün ya da hizmetlerinizi pazarlayabilme, dolayısıyla rakiplerinizden ayrışabilme sorunsalınızdır.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Marka İmajı Belirleme

Marka imajı, markanın sektörü, sunacağı ürün ve hizmetleri kalitesi, marka ismi, marka iletişimi ve daha pek çok parametre ile yakından ilgilidir. Dolayısıyla bir markanın imajı, sektörüne, ürün ve hizmetlerine göre, ismine ve yürüttüğü iletişim stratejisine göre belirlenir. Marka imajını etkileyen başka unsurlar da vardır, ancak imajın ana eksenini oluşturan unsurlar bunlardır.

İmajı doğru bir biçimde belirlenmiş ve tanımlanmış markalar, ilerleyen dönemlerde başarılı olurlar. Marka imajı, algısal bir imaj olmasının yanı sıra, aynı zamanda gerçeği yansıtmalıdır.

Söz gelimi, 3 yıldızlı bir otele, 5 yıldızlı bir otel ismi vermek, görsel iletişimini, logosunu, renklerini ve diğer kurumsal öğelerini de 5 yıldızlı bir otele göre oluşturmak doğru değildir.

Gerek görsel gerekse anlamsal marka imajını doğru bir biçimde yansıtmak, bir iletişimcinin ya da bir reklam ajansının en önemli görevidir. Marka imajı, ancak ve ancak doğru bir biçimde yansıtılırsa, hedef kitlede bir güven hissi uyandırabilir.

Marka imajının temellerini markanın vizyon ve misyon tanımlamaları oluşturmaktadır. Bundan sonraki adımlar ise misyon ve vizyon tanımlamalarına uygun adımlar olmalıdır.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Markanın Logo, Kurumsal Kimlik ve Görsel Çalışmalarının Yapılması

Bu süreç, marka imajı ile yakından ilgilidir. Zira bir markanın görsel imajı, logo ve kurumsal kimlik tasarımları ve diğer imaj çalışmaları ile yakın bir ilişki içerisindedir.

Bu başlığı genel anlamda marka imajından ayırmamın nedeni, görsel marka imajının son derece önemli olmasından ileri gelmektedir. Eğer bir markanız var ve ona doğru bir iletişim süreci belirlemek istiyorsanız, logo tasarımınızı, kurumsal kimlik tasarımlarınızı ve tüm görsel imaj çalışmalarınızı doğru bir kişi ya da kuruma yaptırmalısınız. Logonun ne olup olmadığıyla daha önce bir içerik üretmiş ve yayımlamıştım. Dileyenler “Logo Nedir?” başlıklı içeriğe göz atabilirler. Öte yandan, kurumsal kimlik ile ilgili daha derinlemesine bilgi edinmek isterseniz, Kurumsal Kimlik Nedir  başlıklı içeriğe de göz atmanız yararlı olabilir. Zira, kurumsal kimlik tasarımı da marka oluşturma sürecinin önemli bir adımıdır.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Marka Patent Başvurusu

Ürün ya da hizmetinizin marka olabilmesi için, bir takım kontrollere ve süreçlere ihtiyaç vardır. Marka isminiz, logo tasarımınız ve bir takım marka unsurlarınızın incelenmesi gerekmektedir. Markanızı koruma altına almanız ancak ve ancak patent ile mümkündür.

Marka patenti ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Türk Patent ve Marka Kurumu web sitesini ziyaret etmeniz sizler için yararlı olabilir.

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir

Markaya Yatırım Yapma

Bir markaya yatırım yapmak, 22 yıllık bir iletişimci olarak bence, en önemi aşamaların başındadır. Zira, ürün ya da hizmetinizden, diğer insanlar da haberdar olmalılar. Bana göre bir markayı marka yapan en önemli şey, ona yapılan yatırım ve harcanan emektir.

Reklam başta olmak üzere, tüm iletişim kanalları doğru bir biçimde kullanılmalı, tüm iletişim stratejisi en ince detaylarına kadar düşünülmeli ve hesaplanmalıdır. Bu konuda da naçizane size önerim, reklamcılık ve iletişim konularında da uzman, kendisini ispatlamış ve yetkin kişilerle çalışmanızdır.

Başarılı olması istenilen ve düşünülen bir marka, herhangi bir kişiye ya da kuruma teslim edilemez.

Bu içerikte kısaca ve herkesin anlayabileceği biçimde marka oluşturma süreçlerinden söz etmeye çalıştım. Konu ile ilgili ya da konu dışı her zaman bana yazabilir, merak ettiğiniz şeyleri rahatlıkla sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Mutlaka İnceleyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz