Minimalist Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? Grafik Tasarımda Nasıl Kullanılır?

Bu içerikte minimalist tasarım kavramı üzerinde durmaya çalışacağım.
Minimalist tasarım nedir, nasıl yapılır, minimalist tasarımın ne gibi püf noktaları vardır, minimalizm nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, minimalist tasarım grafik tasarımda, marka iletişiminde ve görsel iletişimde nasıl kullanılır ve önemi nedir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?

Öncelikle minimalizm nedir sorusuyla başlayalım.

Minimalizm Nedir?

Minimalizm, 20. Yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmış, sanatta nesnel olmayı, sadeliği ve abartısız olmayı benimsemiş bir sanat akımıdır.

Minimalizmde, minimal değerler, yani sadelik sadelik vardır.

Türk Dil Kurumu’nun web sayfasından minimal kavramı ile ilgili sorgulama yaptığınızda ise, kelime anlamı olarak karşınıza “minimum” ve “asgari” sözlüklerinin çıktığını görürsünüz.

Minimalist Tasarım Nasıl Yapılır?

Değerli meslektaşlarım, konu ile ilgilenen kıymetli takipçilerim, öncelikle şunu belirtmekte büyük yarar görüyorum: 20 yıldan fazla bir zamanını grafik tasarım sanatına ve reklamcılık mesleğine vermiş bir meslektaşınız olarak, grafik tasarım başta olmak üzere hemen hemen tüm görsel sanatlarda minimalist tasarım ve minimal yaklaşım benim için son derece önemli ve değerlidir.

Grafik tasarımda ya da genel manada görsel iletişimde minimalist tasarım, isminden de anlaşılabileceği üzere, sade olmak, olabildiğince az görselle çok şey anlatmak, göz yormamak ve görsel anlamda mesajı en net ve sade biçimde verebilmektir.

Dolayısıyla, minimalist tasarım, olabildiğince az görsel, yazı, obje ve renk kullanımı ile yapılan, sade, net, göz yormayan, algı karışıklığı oluşturmayan tasarım stilidir. 

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?

Dolayısıyla, karmaşadan uzak, sade, göz yormayan, algı karışıklığına yer vermeyen tasarımların hepsi minimalist tasarımlar olarak nitelendirilebilir.

Grafik Tasarımda, Görsel İletişimde ve Marka İletişiminde Minimalist Tasarım

Grafik tasarım sanatının hemen her alanında minimalist tasarım tarzını benimsemek, minimal ve sade çizgiler kullanmak, verilmek istenilen mesajın en net bir biçimde verilmesini sağlar. Bu madalyonun bir yüzüdür.

Madalyonun diğer yüzü ise, tasarımsal olarak ve görsel anlamda minimal çizgide olan markaların, marka kalite algısı üst seviyededir. Diğer bir ifadeyle, minimalist tasarım tarzını benimseyen markalar, büyük, kurumsal ve global markalardır.

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?

Bu tip markalar, görsel anlamda sadedirler. Zira hem marka imajı açısından üst seviyededirler hem de bu sadelik söz konusu markaların daha da üst seviyede algılanmalarını sağlar.

Konuyla bağlantılı olarak, özellikle dünya markaları tarafından kullanılan minimal logolar ile ilgili bir içerik yayımlamıştım. Arzu edenler, Minimal Logo Tasarım Örnekleri başlıklı içeriği inceleyebilir, bu mantıkla oluşturulmuş dünyaca ünlü markaların logolarını daha detaylı olarak inceleyebilirler.

Minimalist tasarım bana göre, bir marka için görsel anlamda “tevazu” olarak nitelendirilebilir. Ancak, söz konusu bu tevazu, öyle bir tevazudur ki markayı yüceltir, ilgili marka bu tevazu içerisinde hedef kitlesi tarafından çok daha üst segment algılanır.

Tasarımlarınızda Olabildiğince Minimal Olun

İster bir grafik tasarımcı olun, isterseniz de markanıza tasarım yaptırmak isteyen bir marka sahibi olun.
Eğer bir grafik tasarımcıysanız, işlerinizin çok daha kaliteli algılanmasını minimalist tasarım tarzı sayesinde sağlayabilirsiniz.
Bu sayede, görsel anlamda vermek istediğiniz mesajı, en sade, yalın ve net biçimde verebilirsiniz.

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?

Diğer taraftan, bir marka sahibiyseniz ve eğer profesyonel bir tasarımcıdan tasarım desteği alıyorsanız, ondan tasarımlarında minimalist tasarım yaklaşımını sergilemesini, sade, net ve abartısız olmasını isteyebilirsiniz.

Karmaşık olmayan, algı karışıklığı yaratmayan, sade ve net tasarımlar, diğer bir ifadeyle minimalist tasarımlar, 22 yıllık bir grafik tasarım olarak bana göre, abartılı işlerden her zaman bir adım daha öndedir.

Gerek renkler ve gerekse tipografi alanında minimal bir yaklaşım, markayı görsel anlamda yüceltecek bir tavırdır.

Sonuç

Görsel anlamda yapılan iş, ister bir logo tasarımı olsun, ister bir ambalaj tasarımı, ister bir poster tasarımı ya da katalog tasarımı olsun, ne olursa olsun…
Hiç fark etmez…

Hatta web tasarımı için de durum aynıdır. Tasarımlarda sade olmak, abartısız olmak, anlaşılabilir ve algılanabilir olmak, hem mesajın en net biçimde verilebilmesini sağlar, hem de markanın çok daha kaliteli algılanmasına olanak verir.

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?

Tecrübeli meslektaşlarımın konunun önemini yeterince farkında olduklarını tahmin edebiliyorum; ancak, özellikle genç meslektaşlarımın konuya daha fazla önem vermelerini arzu ediyorum.

Konu ile ilgili, konu dışı sormak istediklerinizi ya da fikirlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Reklamcılık İçerikleri

Logo Tasarım İçerikleri

Logo tasarım sunumu nasıl yapılır? Logo tasarımı sunumundaki püf noktalar nelerdir? Müşteriye logo sunumu nasıl yapılır?

Logo Tasarım Sunumu Nasıl Yapılır?

Logo Tasarım Sunumu Nasıl Yapılır? İyi iş çıkarmak önemlidir. Ancak, çıkan iyi işi, etkili bir biçimde sunmak; en az iyi iş çıkarmak kadar önemlidir. Bu içerikte...
logo tasarım fiyatları ve ücretleri

Logo Tasarım Fiyatları

logo tasarımının önemi

Logo Tasarımının Önemi

amblem nedir

Amblem Nedir

Renault logosunu değiştirdi. Yeni Renault logosu neyi anlatmaktadır? Renault logo değişimi neye göre yapılmıştır?

Yeni Renault Logosu

adobe illustrator nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır

Adobe Illustrator Nedir?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz