Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler

Bu içerikte, profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenleri madde madde sıralamaya, siz değerli genç kardeşlerime aktarmaya çalışacağım.

Umarım siz değerli genç meslektaşlarıma, grafik tasarım alanında kendisini geliştirmek isteyen grafiker adaylarına yararlı olur. Deneyimli meslektaşlarım için de keyifli bir içerik olmasını diliyorum.

1) Mesleğinizin Saygın Bir Meslek Olduğunu Bilin

Amiyane tabirle işi bilmeyen insanlar, sizi ve yaptığınız işinizi küçümseyebilirler.

Hadiseyi, bir başka ifade ile mesleği, Photoshop programı, illustrator programı ya da logo tasarım programları bağlamında değerlendirebilirler, sanki bu programları öğrenmeyi grafik tasarım mesleğini icra etmekle eşdeğer tutabilirler.

Başta da belirttiğim üzere, yaptığınız işin yalnızca program bilmekten ibaret olduğunu sanan kitlenin, gerek bilginiz, gerek birikiminiz ve gerekse uzmanlığınızla size ve işinize saygı duymalarını sağlayın.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Peki, bunu nasıl yapacaksınız?
Yaptığınız işin kalitesi, bilginiz ve uzmanlığınız, hedef kitlenizin ya da diğer bir ifadeyle müşterilerinizin size saygı duymalarını sağlayacaktır.
Yeter ki sizler, işinize özenin ve nitelikli işlere imza atın.

2) Planlı Çalışın

Bir iş yerinde sabit çalışabilirsiniz veya serbest zamanlı, yani freelance bir grafik tasarımcı olabilirsiniz.

Kendi işinizi yapabilirsiniz ya da bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olabilirsiniz.

Çalışma biçiminiz nasıl olursa olsun, planlı ve sistematik bir çalışma prensibini benimsemelisiniz.

Örneğin bir iş aldıysanız ve teslim tarihi için de bir söz verdiyseniz, almış olduğunuz işi teslim tarihinde, en nitelikli ve güzel biçimde teslim etmelisiniz. Ne yazık ki pek çok kişi buna çok da fazla riayet etmez. Ancak profesyonel bir grafik tasarımcının bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi, planlı ve sistematik çalışması realitesidir.

Bu, bir grafik tasarımcı olarak hem sizin güvenilirliğinizi arttırır, hem de deyim yerindeyse bireysel açıdan marka değerinizi yukarılara taşır.

Müşterinizle olan görüşmelerinizde notlar alın, onun ağzından çıkan tüm cümleleri son derece büyük bir dikkatle dinleyin ve özümseyin.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Sonra, bu almış olduğunuz notlarınızı, çalışma masanıza oturduğunuzda, çalışmaya başladığınızda, son derece doğru bir biçimde değerlendirin.

Dolayısıyla planlı çalışın. Plansız, düzensiz ve özensiz çalışmak, bazılarının daha kolayına gelebilir, ancak unutulmamalıdır ki başarının asıl sırrı büyük oranda planlı çalışmak ve disiplinden geçer.

3) Müşterinizin Görüşlerini Dikkate Alın

Elbette işin uzmanı sizlersiniz.
Eğitimlisiniz, okullusunuz, alaylısınız ya da çok tecrübelisiniz.
Deyim yerindeyse mesleğinizin zirvesinde olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Ancak, söz konusu bu uzmanlığınız, sizin müşterinizin görüşlerini, isteklerini ya da eleştirilerini dikkate almamanız anlamına gelmemeli.

“İşi bilmiyor” diye küçük gördüğünüz müşteri, bazen öyle bir şey görür ve söyler ki tabiri caizse hayretler içerisinde kalırsınız.

Başta da belirttiğim üzere, işin uzmanı sizsiniz, tasarımcı sizsiniz ama bu olay diğer görüşleri dikkate almamanızı ya da küçük görmenizi gerektirmez.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Dolayısıyla, öncelikle müşterilerinizin sonrasında herkesin görüşlerinizi dikkate alın, önemseyin ve değer verin.

4) Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Gerek bilgisayar teknolojilerinde ve gerekse mobil teknolojilerde yaşanan gelişmeler ışığında, içinde bulunduğumuz çağı, dijital çağ olarak nitelendirebilirim.

Günümüz dijital dünyasında, deyim yerindeyse, yediden yetmişe hemen herkesin en az bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır.

Dolayısıyla, profesyonel bir grafik tasarımcının bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de sosyal medyada var olması gerçeği ve zorunluluğudur.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Profesyonel bir grafik tasarımcı, gerek içerikleri, gerek işleri ve gerekse mesleki görüşleriyle dijital dünyadaki yerini almalı, sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanmasını bilmelidir.
Sosyal medya, profesyonel bir grafik tasarımcının en görünür olması gereken mecraların başında gelmektedir. Onun bilinirliğini arttırması için mükemmel bir alandır. Elbette, doğru kullanılırsa…

5) Mesleki Forumlara ve Gruplara Üye Olun

20 yıldan fazladır, grafik tasarım ve reklamcılık işiyle uğraşan birisi olarak şunu tereddütsüz bir biçimde söylüyorum ki gelişmenin sonu yoktur.

Hangi mesleği yaparsa yapsın, bir insan kendisini sürekli geliştirmeli ve yenilemelidir.

Tabiri caizse, çağa ayak uydurmalıdır.

Tam da bu noktada, mesleğinizle ilgili platformlara, forumlara ya da gruplara üye olmak, sizin gelişiminiz için son derece önemlidir.

Selder Gülyüz olarak ben de kendi mesleğim olan grafik tasarım ve reklamcılık ile ilgili birçok gruba, meslek örgütüne, WhatsApp gruplarına ve facebook gruplarına üyeyim.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Bu gibi platformlar, hem bana bir şeyler katıyor, hem de ben bu gibi platformlarda, özellikle mesleğin henüz başındaki genç kardeşlerim için yeni ve faydalı içerikler paylaşmaya çalışıyorum.

Yani, daha başka bir ifadeyle söylemek gerekirse, bu gibi gruplar ve platformlar mesleki anlamda hem size önemli bilgiler katabilir, hem de siz bu gibi gruplara bir şeyler katabilirsiniz. Burada, faydacı anlamda karşılıklı bir etkileşimin olduğunu söyleyebilirim.

6) Mesleki Anlamda Hedefleriniz Olsun

Profesyonel bir grafik tasarımcının bilmesi gereken en önemli unsurların başında, mesleki anlamda hedefleri olması gerektiği gerçeğidir.

Profesyonel bir grafiker, mesleki anlamda kendisine hedefler koyar.
Bu olaya bir anlamda kariyer planlaması da denilebilir.

Yani, kendinizi beş yıl sonra nerede görmek istiyorsunuz ya da on yıl sonra nerelerde ne gibi işlere imza atma niyetindesiniz?

Kısacası, kendinize mesleki anlamda hedefler koyun.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Koymuş olduğunuz bu hedefler doğrultusunda, kariyer basamaklarını kendinizden emin bir biçimde birer birer tırmanın.

7) Freelance Çalışıyorsanız Kendinize Bir Müşteri Kitlesi Oluşturun

Freelance çalışan bir grafik tasarımcıysanız, kendinize bir müşteri kitlesi, bir portföy ya da tabiri caizse çarkınızı sürekli döndürebilecek bir topluluk oluşturmalısınız.

Elbette, bu kolay bir iş değildir. Yıllar alabilecek, sizin uzmanlığınıza, çabanıza ve harcadığınız emeğe göre şekillenebilecek zorlu bir süreçtir.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Daha önceki içeriklerimde, freelance bir grafik tasarımcının nasıl daha fazla müşteri bulabileceği ile ilgili bir içerik yayımlamıştım.

Dileyen değerli takipçilerim, Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur başlıklı içeriği inceleyebilir, müşteri bulmanın tüyolarını daha ayrıntılı bir biçimde inceleyebilirler.

Diğer taraftan müşteri bulmak kadar, bulduğunuz müşterilerinizi de elde tutmayı başarabilmelisiniz.

Dolayısıyla, müşteri bulmak önemli, onu elde tutabilmek çok daha önemlidir.

8) Portfolyo Oluşturun

Özene bezene yaptığınız işlerinizi yalnızca sizin görmeniz bir anlam ifade etmez.

Deyim yerindeyse, el emeği göz nuru grafik tasarım projelerinizi, müşterilerinize, paydaşlarınıza veya hedef kitlenize en güzel biçimde sergileyebilmelisiniz.

Dolayısıyla, göğsünüzü gere gere herkese gösterebileceğiniz, gurur duyduğunuz ve içinize sinen işlerden oluşan bir portfolyo oluşturmalısınız.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Profesyonel ya da profesyonel olmak isteyen her grafik tasarımcının mutlaka ama mutlaka bir portfolyosu olmalıdır.

9) Yaratıcılığınızı Geliştirin

Grafik tasarım sanatı, ticari anlamda bir sanat olmanın ötesinde, hedef kitlede farkındalık oluşturma amacı taşır. Bu anlamda marka imajına katkıda bulunur ya da kısa vadede satışları arttırmayı amaçlar.

Az şeyle çok şey anlatma sanatıdır, bir anlamda grafik tasarım…

Hal böyleyken, yaratıcı ve dikkat çekici işler yapmanız gerekiyor.

Görsel iletişim anlamında, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek adına, yaratıcı, dikkat çekici ve sıra dışı işler yapmanız neredeyse kaçınılmaz.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Daha önce yayımlamış olduğum içeriklerden birisi olan Reklamda Yaratıcılık başlıklı içeriği incelemeniz bu noktada size yarar sağlayabilir.

10) Teknolojik Gelişmeleri Takip Edin

Profesyonel bir grafiker, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Zira, yapılan iş, yalnızca elle çizilen, salt yeteneğe dayalı bir iş değildir.

Günümüz grafik tasarım dünyasında yer almak isteyen profesyonel bir tasarımcı, gerekli tasarım araçlarını ve grafik tasarım programlarını tabiri caizse su gibi bilmelidir.

Bu işin bir tarafı… Yani yazılımsal tarafı… Diğer taraftan ise, bir grafiker, çalışacağı bilgisayarı son derece iyi araştırmalı, özelliklerini iyi bilmeli ve dahası iyi seçmelidir.
Bu da işin donanımsal tarafıdır.

Özetle, bir tasarımcının bilmesi ve takip etmesi gereken en önemli şeylerin başında teknoloji gelmektedir.

Teknoloji sürekli, değişen, gelişen ve evrilen bir şeydir.
Durağan olmayan bu alan, bir tasarımcı tarafından sürekli takip edilmelidir.

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?

Bu olay, bir tasarımcının teknolojik açıdan güncel ve bilgisi olmasını sağlar.

Sonuç

Bu içerikte, profesyonel bir grafik tasarımcının bilmesi gerekenleri madde madde sıralamaya, siz değerli genç kardeşlerim başta olmak üzere, içeriği okuma zahmetinde bulunan herkese faydalı olmaya çalıştım.

Elbette, yazmış olduğum bu 10 maddeye daha pek çok madde eklenebilir, konu çok daha ayrıntılandırılabilir. Ne var ki ben en önemlilerini sizler için derlemeye çalıştım.

Konu ile ilgili görüşlerinizi, sorularınızı ya da yazmak istediklerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Görür görmez de hemen onaylayacağımdan da emin olabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / LogoveGrafik.com

Reklamcılık İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz