Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur

Freelance çalışmak güzel şey… Hele ki işinizi oturtmuşsanız, potansiyel bir sadık müşteri kitlesi oluşturmuşsanız, özgürlüğün tadını da almışsanız, değmesinler keyfinize…

Ancak, henüz işin başlarındaysanız, kendinize sadık bir potansiyel müşteri portföyü oluşturmamışsanız, içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

22 yıllık bir tasarımcı arkadaşınız olarak, naçizane size bir takım tavsiyelerim olacak.

Freelance bir grafik tasarımcı ya da grafiker nasıl müşteri bulur, kendisine nasıl sadık bir hedef kitle oluşturabilir, oluşturduğu kitleyi nasıl elinde tutabilir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Freelance Bir Grafik Tasarımcı ve Müşteri Bulma Yöntemleri

Bu ana başlığı açtım ancak bu başlığın altına daha da açıklayıcı olabilmesi için madde madde alt başlıklar açacağım. Lütfen dikkatle okuyunuz ve hatta notlar alınız.

Bu içerikteki taktikleri kolay kolay kimse vermez, vermek istemez. Yakın bir zamanda Freelance Çalışanlara Tavsiyeler başlıklı içerikte, freelance çalışanlara önemli tavsiyelerde bulunmuştum. Arzu edenler bu içeriği de inceleyebilirler.

Elbette bu tavsiyelerin içerisinde, dolaylı da olsa müşteri bulmaya yönelik maddeler de bulunmakta.

Ancak bu içeriğimde, direkt olarak müşteri bulmanıza ve potansiyelinizi arttırmanıza yarayacak önemli ipuçları paylaşacağım.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Dijital Pazarlamanın Gücünü Kullanın

Daha önceki içerikte, (freelance çalışanlara tavsiyeler) freelance bir çalışan grafik tasarımcının kesinlikle bir web sitesi olması gerektiğinden söz etmiştim.

Şimdi ise, eğer freelance bir grafiker iseniz, bir web sitenizin olduğunu varsayarak, önemli bir taktik vermek istiyorum.

Günümüzün en etkili reklam mecrası olan internetin ve dolayısıyla dijital pazarlamanın gücünden yararlanmanız gerekiyor.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Google Reklamları

Google arama ağı reklamları vermenizi, kendinize ve hizmetlerinize özel “anahtar kelimeler” oluşturmanızı altını çize çize belirtmeliyim.

Sizler freelance çalışan kişilersiniz. Bütçenizin sınırlı olduğunun farkındayım. Dolayısıyla klasik reklam mecralarına yönelemezsiniz. Bir televizyon reklamı yapamazsınız ya da bir gazetede basın ilanı çıkamazsınız. Gerçi çıksanız da bulunduğunuz alan ve hedef kitle gereği, klasik reklam mecraları sizin ihtiyacınızı internet reklamları kadar karşılamayacaktır, orası ayrı mesele…

Dolayısıyla, web sitenizin reklamlarını Google’da çıkmalısınız. Bugün internet reklamcılığının amiral gemisi Google Ads (eski adıyla Adwords) Reklamcılığıdır. Google’ın reklam gücüyle tanışmalısınız.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Sosyal Medya Reklamları

Dijital pazarlamanın bir diğer tarafı ise, sosyal medya reklamlarıdır. Freelance bir grafiker, kesinlikle sosyal mecralarda görünür olmak durumundadır. Facebook, instagram, twitter ve benzeri mecralar freelance çalışan grafik tasarımcılar için adeta biçilmiş birer kaftandır.

Web sitenizin ve hizmetlerinizin reklamlarını sosyal medya mecralarında yapmalısınız. Hizmetlerinize ya da web sayfanıza özel bir facebook sayfası oluşturmayı düşünebilirsiniz. Buralarda iş örneklerinizi sıklıkla paylaşmanız sizler için son derece yararlıdır.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Freelancer Sitelerine Üye Olun

İlkesel olarak reklam yapmamak adına, isimlerini buradan paylaşmak istemiyorum, ancak siz bunları Google’da aratırsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gerek Türkiye’de, gerekse dünyada pek çok freelance çalışanların buluştuğu web siteleri günümüz internet aleminde son derece revaçta…

Bu tip siteler, bir nevi e-ticaret mantığıyla işliyor. Şöyle ki, mesela siz freelance bir grafikersiniz, giriyorsunuz siteye, üye oluyorsunuz. Diyelim ki ben de kendi şirketime broşür tasarımı yaptırmak isteyen birisiyim, ben de giriyorum siteye üye oluyorum. Sonra broşürle ilgili sitede arama yaparken sizinle karşılaşıyorum ve size broşür yaptırıyorum. Ayrıntılarına girmeyeceğim, zira ayrıntıları ilgili freelancer sitelerinde fazlasıyla bulabilirsiniz ancak, kısaca süreç böyle işliyor.

Dolayısıyla, freelancer sitelerine üye olmak, günümüzde adeta bir trend haline gelmiş durumda… Trendden ziyade, bu işin yadsınamaz bir gerçeği. Bu gibi sitelere üye olarak sizler de daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Altını bir kere daha çizeyim, bu tip siteler hem Türkiye’de hem de dünya çapında var, eğer biraz da İngilizceniz varsa, o zaman Türk sitelerinin yanı sıra, global sitelere de üye olmayı düşünebilir müşteri potansiyelinizi artırabilirsiniz.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Direkt Dijital Pazarlama Yapın

Web sitenizin linklerini, portfolyonuzu, sizinle ilgili pazarlama malzemesi olabilecek her detaylı bir düzene koyun ve şirketlere mail gönderin.

Ben freelance çalışmaya başladığım ilk dönemlerde mailingler hazırlardım. O mailinglerden çok dönüş aldım. Dolayısıyla size de bu yolu izlemenizi tavsiye ederim.

Tabi bunun için, içinizde biraz da araştırmacı ruh barındırmanız gerekiyor. Tek tek şirketleri araştıracaksınız, onlara mailler göndereceksiniz.

Gönderdiğiniz mailler de, gerek tasarım gerekse içerik açısından etkileyici olmak durumunda; zira müşterinin sizi seçmesi için bir sebep olmalı, öyle değil mi?

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Müşterilerinize Daima Özenli Olun

Sevgili arkadaşlar, şu sözü asla unutmayın, hatta mümkünse bir yere not edin: “Bir müşteri on müşteri gücündedir.”

Evet, bu benim çalışma prensibimdir. Size gelen, sizinle çalışmayı tercih eden müşterinizi, her anlamda mutlu etmeniz gerekiyor ki, sizi başka başka insanlara da tavsiye etsin, bir müşteriden on müşteri çıksın, o on müşteri de zamanı geldiğinde yüz müşteriye dönüşsün.

Kesinlikle işin gerçeği bu, gerisi hikaye…

İşinizi güzel yaparsanız, gerisinin çorap söküğü gibi geldiğini göreceksiniz. Deneyin ve sonuçları görün…

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Kartvizit Yaptırın

Günümüzde herkesin bir kartviziti var, sizin neden olmasın?

Kartvizit yaptırmak, sizi diğer freelance grafikerlerden farklılaştırır, daha önemli ve kurumsal bir imaja bürünmenizi sağlar.

Kartvizitiniz olması için bir şirketiniz olmasına da gerek yok. Kartvizit tasarımı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Kartvizit Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı içeriğe de göz atabilirsiniz.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Forumlara Üye Olun

Gerek ülkemizde, gerekse dünyada freelance çalışanların buluştuğu platformların başında forumlar gelmektedir. Söz konusu bu forumlarda mesleki bilgi paylaşımlarının yanı sıra, müthiş bir iş potansiyeli olduğunu da söylemeliyim.

Bu forumlara üye olarak, hem mesleki anlamda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz hem de forumlar vasıtasıyla iş de bulabilirsiniz.

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Direkt Pazarlamayı Kullanın

İnternette sıkı bir araştırmadan sonra, kendinize hedef şirketler seçin, bunları düzenli bir biçimde not alın.

Sonra bu şirketleri tek tek arayarak, bunlardan randevu talep edin. Randevuyu koparmanız işin %50’sidir.

Randevunuza zamanında gidin, temiz giyinin, özenli olun ve en önemlisi, onlara hizmetleriniz ile ilgili çok detaylı ve doyurucu bir sunum yapın. Bu noktada, elbette portfolyonuzun ve işlerinizin de çok sağlam olması gerekiyor.

Direkt pazarlama yöntemi biraz zor bir yöntem olarak gözükebilir ancak, eğer oyunu kurallarına göre oynar ve doğru hamleler yaparsanız, göreceksiniz ki diğer yöntemlerden çok daha etkilidir.

Direkt pazarlama yöntemiyle bulduğunuz müşterilerinizi, elbette doğru hizmeti verirseniz, kolay kolay kaybetmezsiniz.

Deneyin, görün, bana da dua edin…

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur

Eş, Dost, Akraba Potansiyelini Kullanın

Eş, dost, arkadaş, akraba potansiyeli freelance bir grafik tasarımcı için olmazsa olmazlardandır. Yakın çevrenizde bununla ilgili bir farkındalık oluşturabilir, hizmetlerinizle ilgili bilgiler verebilirsiniz.

Halen piyasada hayatını freelance olarak idame ettiren pek çok arkadaşım bu yöntemi uzun senelerdir kullanıyor. İsim vermeyeceğim ama hele bir tanesi var ki neredeyse sadece bu yöntemle ayakta kalıyor.

Sürekli kendisine söylüyorum “kendine bir web sitesi yap artık” diye… İnanın bunu ona söylemekten adeta dilimde tüy bitti, ancak bir türlü yapmıyor. Sürekli bana “evet yapacağım, yapmam lazım” deyip duruyor ancak bir türlü yapmıyor.

Belki de yapma gereği hissetmiyordur.

Dolayısıyla, eş, dost, arkadaş, akraba ve benzeri tanıdıkları bu anlamda pozitif bir biçimde değerlendirmek gerekiyor.

Elbette, onlar vasıtasıyla aldığınız işlerde, ekstra dikkatli ve özenli olmalısınız. Zira hem o kişiyi mahcup etmemeli, hem kendi marka değerinize leke sürmemeli hem de “bir müşteri on müşteri gücündedir” ilkesini de uygulayabilesiniz.

Freelance bir grafik tasarımcının nasıl daha fazla iş bulabileceğini anlatmaya çalıştım. Konu ile ilgili ya da konu dışı bana sormak istediklerini lütfen sorun. Bana sitenin iletişim sayfasından ya da içeriklerin altındaki yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Yararlı İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz