Logo Tasarımı Kimin İşidir

Değerli takipçilerim, bu yazımda logo tasarımı kimin işidir ya da bir logoyu kim yapmalıdır, sorusunun üzerinde durmak ve bu sorunun yanıtı ile ilgili değerlendirmeler yapmak istiyorum. Öncelikle bana, “yahu yazacak onlarca konu var, neden bunu yazıyorsun, bizler bunu zaten biliyoruz” derseniz, konunun bu kadar basit olmadığını içeriği okudukça çok daha iyi farkına varacaksınız. Zira bu iş, grafik tasarımın en basit gibi görünen ve aslında en karmaşık ve zor işlerinden birisi. Neden, derseniz, lütfen içeriği sonuna kadar okuyun.

logo tasarımı kimin işidir, logo tasarımını kim yapar

Logo Tasarımını Kim Yapar?

Logo tasarım işi, ince ve hassas bir iştir. Logo markanın özetlendiği yerdir. Logo ile ilgili daha geniş bilgiye ulaşmak isterseniz, Logo Nedir başlıklı içeriğimi okumanızı tavsiye ediyorum. Zira, ilgili içerikte logonun ne olduğundan ve ne olmadığından detaylı bir biçimde söz ettim. Umarım bu bilgiler, siz değerli genç kardeşlerime ışık olur.

Konuya geri dönmemiz gerekirse, logo tasarımı, hassas bir iştir. Üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir iştir. Çünkü logo, markanın içeriğini basitçe anlatır. Yani diğer bir ifadeyle, az görselle, az yazıyla ve az sembolle çok şey anlatır. Elbette söz ettiğim, az görselle çok şey anlatma durumu, başarılı logo tasarımları için geçerlidir. Diğer bir deyişle, iyi ve kurumsal logolar, az görselle çok şey anlatmayı başarırlar.

logo tasarımı kimin işidir, logo tasarımını kim yapar

Pekala, bir logonun bu denli başarılı olabilmesi için acaba ne yapmak gerekir, daha doğrusu logo tasarımını kime yaptırmak gerekir?

Yani, acaba şöyle mi yapmalıyız; web sayfamızı yapan, web tasarımcımıza rica etsek, hazır web sayfamızı yaparken, arada iki çizik attırıverse de bir de logo yapsa… Nasıl olur?

Ya da internette hazır logo yapma siteleri var, oraya girip, oradan bir şablon beğensek, sonra o şablonu küçük bir ücret karşılığı indirsek ve o şablon da bizim logomuz olsa… Olmaz mı?

Yahut, photoshop bilen ya da benzeri programlar bilen bir tanıdığımıza söylesek, o yapıverse hemen, ne olacak ki?

Olmaz mı acaba? Ya da kendimiz bir tasarım programı öğrensek, hazır vektör indirme sitelerinden birkaç tane vektör indirsek, o vektörlerin altına da şirketimizin ismini yazsak ve bir logomuz olmuş olsa… Fena mı olur?

Evet arkadaşlar, yukarıda varsayımlar uzar gider ama hiçbirisi de doğru varsayımlar değildir. Çünkü bir logo tasarımı, bu denli basite indirgenebilecek bir konu değildir.

Zira, konu basit bir iki çizgi ile sınırlı değildir. Marka bilgisi, tasarım, renk ve tipografi bilgisi gerektiren, tecrübe isteyen girift bir konudur. Zira yapılan ya da yapılacak olan tasarım, markanızı belki bir ömür temsil edecektir. Markayı doğru temsil edebilecek kurumsal bir logoyu ne hazır logo yapma sitelerinden indireceğiniz vektörler ile, ne bir tanıdık vasıtasıyla, ne kendiniz ne de web tasarımı ile uğraşan kişiler ile edinemezsiniz. Şimdi diyorsunuzdur ki belki de, “o yapamaz, bu yapamaz, öyle olmaz, böyle de olmaz, peki kim yapacak kardeşim bu işi?”

logo tasarımı kimin işidir, logo tasarımını kim yapar

Logo Tasarımını Grafik Tasarımcı Yapar

Logo tasarımını eğitimli, tecrübeli, işinde uzman ve sanatsal bir bakış açısı olan bir grafik tasarımcı yapabilir. Daha net bir ifadeyle, doğrusunu ancak o yapar. Diğer yöntemler de denenebilir, ancak hiçbirisi sizi doğru sonuca götürmeyecektir.

Size şöyle ifade etmeye çalışayım, 20 seneden fazla grafik tasarım, marka iletişimi ve reklamcılık ile uğraşan bir arkadaşınız olarak, birçok büyük marka ile çalışma imkanı buldum. Birçok küçük ve orta ölçekli marka ile de çalıştım. Aralarında, daha önce bağlı olduğum şirketler harici, birebir kendi müşterilerim de oldu. Aralarında önemli ve azımsanmayacak bir çoğunluğu bana şöyle geldi: “biz logo için daha önce şu kadar kişiyle çalıştık, şöyle paralar döktük, böyle şeyler yaptık ama halen bir logomuz yok.” İnanın böyle insanla çok karşılaştım. Hüsrana uğradıkları süreci biraz sorguladığımda ise benzer şeyler karşılaştım. Ya logolarını web tasarımı ile uğraşan kişilerden istemişlerdi, ya grafik tasarım bilmeyen, mesleği grafik tasarımcılık olmayan ama yalnızca program bilgisi olan kişilerle çalışmışlardı ya da facebook’tan ya da çeşitli forumlardan buldukları insanlara güvenmişlerdi. Hüsrana uğramaları kadar da normal bir şey olamazdı.

Çünkü, içeriğimin başlarında da belirttiğim üzere, logo tasarımı, tam donanım, eğitimli, genel kültürü olan, tecrübeli ve sanatsal bir bakış açısına sahip bir grafik tasarımcının işidir. Bununla ilgili eski yazılarımdan birisi bir haber sitesinde yayınlanmıştı. Dilerseniz ilgili içeriği şuradan inceleyebilirsiniz.

Logo Tasarımında Doğru Tasarımcıları Bulun

Konu ile ilgili doğru tasarımcıları bulun. Logo yaptırmak istediğiniz kişileri sorgulayın. İnternette araştırma yapın. Tecrübesini ve eğitimini sorun. Marka bilgisini öğrenin, zira yapacağı iş, markanıza hayat vermeli, ortaya çıkacak olan tasarım yıllar yılı marka ile birlikte yaşamalıdır. Söz konusu markayı doğru bir biçimde temsil etmelidir.

Ürün veya hizmetlerinizin geleceğini, kısacası markanızın istikbalini şansa bırakmayın.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz