kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir
kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Kartvizit Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu içeriğimde kartvizit tasarımında nelere dikkat edilmelidir, kartvizit tasarımının püf noktaları nelerdir ve kartvizitte dikkat edilmesi gerekli önemli noktalar nelerdir, gibi konu başlıklarına değinmeye çalışacağım. LogoveGrafik.com’un eski bloğunu takip edenler çok iyi hatırlayacaklardır ki, bir kartvizit, yalnızca üzerinde iletişim numaralarının bulunduğu ve sizin aranmanızı sağlayan bir kağıt parçası değildir. Bunun altını eski yazılarımda da çizmiştim, burada da önemini bir kez daha vurgulamak istedim.

Kartvizit Tasarımı Kurumsal İmajdır

Kartvizit tasarımı, sizin ürün ya da hizmetlerinizi pazarladığınız markanızın kurumsal imajıdır. Dolayısıyla, kurumsal imajınızı geliştirmeye yardımcı olan bu kurumsal kimlik öğesinin önemi sanıldığından çok daha fazladır.

Tüm bunları, kartvizitin önemine dikkat çekmek için anlattım. Böylesine önemli bir tasarım öğesinin tasarım ve baskısında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunları, sizler için, maddeler halinde özetleyeceğim. Umarım faydalı olur.

1) Kartvizit Tasarımında Tasarımcı Tercihi

Bir kartvizit tasarlanırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta tasarımcı tercihidir. Günümüz internet ortamında, bir veya iki tane program öğrenen kişi ya da kişiler, kendisini “grafik tasarımcı” olarak tanıtmaktadırlar.

Gelelim müşteri tarafına; müşteriler ise, konu ile ilgili hemen hemen hiç bilgi sahibi olmamalarından ötürü, kendilerini “tasarımcı” olan kişilere inanmakta ve kartvizit tasarımı dahil hemen tüm tasarım işlerini bu kişilere vermektedirler.

Üstelik bu kişiler, herhangi bir eğitim almadıklarından ve dahası tasarımcı olmadıklarından ötürü, çok ucuz fiyatlara bu işleri yapabilmektedirler. Vermiş oldukları bu düşük ücretler, müşteri tarafından da olumlu karşılanmakta ve bu durum, “tasarımcı” olmayan bu kişileri daha cazip hale getirmektedir.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Yani, özetle, tasarımcı olmayan ve yalnızca birkaç program bilen kişiler, talep ettikleri düşük ücretler sayesinde, zaten bilinçsiz olan müşteriler tarafından tercih edilebilmektedirler.

Elbette, işin sonunda, tabiri caizse, tasarımın “t”sinden bile söz edilemeyecek, korkunç işler ortaya çıkmaktadır. Bu duruma, bazı müşteriler buna itiraz etmekte, bazıları ise çok düşük bir fiyata iyi bir kartvizit tasarımı yaptırdıklarını düşünmektedirler. Ne yazık ki olayın özeti budur.

Öte yandan, kartvizit tasarımı da dahil olmak üzere, tüm görsel tasarımları, ancak ve ancak gerçek ve tecrübeli bir “grafik tasarımcı” yapabilir. Dolayısıyla, içeriğimin başında belirtmiş olduğum ve önemine dikkat çektiğim kartvizit tasarımı, konusunda uzman, eğitimli ve sanatsal bir bakış açısı olan bir tasarımcı tarafından yapılabilir. Grafik tasarımın her alanında olduğu üzere, kartvizit tasarımında da “tasarımcı seçimi” çok ama çok önemlidir.

2) Kartvizit Tasarımında Matbaa ve Kağıt Seçimi

Kartvizit tasarımında matbaa ve kağıt tercihi, en az tasarımcı seçimi kadar önemli bir konudur. Zira, bilgisayar ortamında bir kartvizit çalışması ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, onun bir de basım ve üretim süreci vardır. Dolayısıyla, tasarlanan kartvizit, bilgisayar ekranında kalmayacak, basılacak ve üretilecektir. Basım ve üretim aşamasında da, çok önemli bir süreç olan matbaa ve kağıt seçimi söz konusudur.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

a) Kartvizit Tasarımında Matbaa Seçimine Dikkat Edin

Fiyat açısından uygun bir matbaa seçmeye özen gösterin. Ancak tek kriteriniz elbette bu olmamalı. Uygun ücretlerle çalışan matbaaların yanı sıra, temiz ve özenli çalışan matbaalar tercihiniz olmalıdır. Temiz, özenli ve güzel iş çıkaran pek çok matbaa vardır.

20 yıldır reklam piyasasında çalışan eski bir reklamcı arkadaşınız olarak, benim bu konuda sizlere pek çok tavsiyem olabilir. Dilerseniz bana maille ulaşabilirsiniz. Bir matbaa temiz iş çıkarmasının yanında, hızlı ve zaman takvimine de de uygun işler çıkartmalıdır. Yani, örneğin, kartvizitlerin teslimi için, Perşembe günü için söz verildiyse, söz konusu teslimat, söz verildiği gün ve saatte gerçekleştirilmelidir.

Özet olarak, uygun ücretlere çalışan, zaman takvimine saygı gösteren, düzenli ve temiz çalışan matbaalar tercih sebebiniz olmalıdır. Ben kendi müşterilerimi, özellikle matbaa seçimi konusunda uyarıcı ve yönlendirici bir tavırda çalışmaktayım. Yıllar yılı tasarım ve reklam çalışmalarımda düzgün ve işinin ehli matbaacılar ağabeylerimle çalıştım, belki de benim en büyük şanslarımdan birisi de böylesine güzel insanlarla çalışmaktı.

b) Kartvizit Tasarımında Kağıt Seçimi

Kağıt seçimi, kartvizit tasarımında, son derece hayati bir önem derecesine sahiptir. Zira, yukarıda da belirttiğim üzere, bir kartvizit tasarımı ne denli güzel yapılmış olunursa olunsun, eğer üretimdeki detaylara dikkat edilmezse ve buna bağlı olarak özenli davranılmazsa, sonuç istenildiği gibi olmayabilir. Kağıt seçimi de kartvizit tasarımında önem verilmesi gereken bir kriterdir.

Zira kartvizit, elle tutulur bir kurumsal kimlik öğesidir. Siz kartvizitinizi bir başkasına verdiğinizde, kartvizitinize dokunan kişi, sadece görsel anlamda değil, dokunma duyusuyla da iletişim sağladığı için, söz konusu tasarım, göze olduğu kadar dokunma duyusuna da hitap etmelidir. Dolayısıyla kartvizit tasarımında, kaliteli baskı kağıtlarını seçmekte ve o kağıtlarla iş yapmakta büyük fayda var. Bu seçimde size iki farklı kişi ya da kurum yardımcı olabilir. Bunlardan ilki, eğer tecrübeli ve iyi bir tasarımcı ile çalışmışsanız, o tasarımcı sizi kağıt gramajları ve tercihleri konusunda doğru bir biçimde yönlendirebilir. İkincisi ise, doğru ve işinde gerçekten uzman bir matbaa ile çalışıyorsanız, söz konusu bu doğru yönlendirmeyi, matbaanız da sağlayabilir.

Eski bir tasarımcı olarak, kağıt seçimi konusunda müşterilerimi ve dostlarımı hep doğru yönlendirdiğimi söyleyebilirim. Tabiri caizse, üç kuruş daha ucuz bir iş çıksın diye, kötü kağıtlara kimseyi yönlendirmedim. Fiyat ve kalite dengesini gözettim.

Kaliteli bir tasarım ancak ve ancak kaliteli bir kağıda basılırsa hayat bulur.

Şimdiye kadar bahsi geçen hususlar daha ziyade müşteri tarafını ilgilendiren ayrıntılardı. Tabi ki bir de tasarımcıların, özellikle genç tasarımcı kardeşlerimin dikkat etmesi gereken hususlar var, onlardan da söz etmeliyim.

3) Kartvizit Tasarımında Açık ve Anlaşılır Fontlar Kullanılmalıdır

Algı karışıklığına yol açacak, marka imajını zedeleyecek, tabiri caizse kartvizit tasarımı yaptığınız markayı “küçük düşürecek” fontlardan özellikle kaçınmalısınız. Yüzlerce ve binlerce font arasından, marka ile ilgili en doğru fontu yakalamalısınız. Bakın, lütfen dikkat edin, “en güzel fontu bulup kartvizite koyun” demiyorum, üzerine basa basa diyorum ki “marka ile ilgili en doğru fontu kullanın.” Zira, tipografi ve font kullanımının, markadan bağımsız olmadığını önemle vurgulamak isterim.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Bazı müşterilerim bir font beğenip bana o fontu kullanmamı söylerler. O fontun tüm tasarımlarında kullanılmasını isterler. Ben bu gibi durumlarda, elbette onları kırmadan kibar bir biçimde, beğendikleri fontun kendi marka ve imajları için uygun olmadığını (elbette gerçekten uygun değilse) kendilerine izah etmeye çalışırım. Belirttiğim üzere, bunu yaparken, kibar ve diplomatik bir dil kullanırım; diğer taraftan da tabiri caizse konu ile ilgili uzmanlığımı konuştururum. Kolay kolay bana “hayır” demezler. Zira onların işini, adeta kendi işim gibi görür ve sahiplenirim. Onları yanıltmak şöyle dursun, işlerinin en iyi biçimde ortaya çıkması için de elimden geleni yaparım. Sanırım işin sırrı da biraz burada…

4) Kartvizit Tasarımında Çok Fazla Renk ve Arka Plan Kullanmayın

Kartvizit tasarımında olması gerektiğinden fazla renk kullanımı işin kurumsal olmasını engelleyici bir faktördür.

Mümkün mertebe, kurumsal renklerin dışına çıkmamaya özen gösterin. İşi karmaşıklaştıracak renkler ve arka plan kullanımları markanızın, olması gerektiği seyrinden ve imajından sıyrılıp, tabiri caizse kebap salonu imajına bürünmesine sebebiyet verebilir.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Kebap salonu örneğini vermemin sebebi, kebap salonlarını ayrıştırmak ve kötülemek için değil, genellikle bu tip yerlerin, yukarıda örneğini verdiğim hataya düşmeleri. Yoksa kebap salonlarıyla herhangi bir alıp veremediğim yok, ayrıca da bayılırım, orası ayrı…

5) Kartvizit Tasarımında Gereksiz Bilgi Kullanımından Kaçının, Müşterinizi İkaz Edin

Bazı müşteriler kartvizitlerinde adeta hayat hikayelerinin de yer almasını isteyebilirler. Yani şu yaklaşıma oldukça fazla denk gelmişsinizdir: “o bilgi de olsun, bu da olsun, şu da olsun, o olmazsa olmaz…” Kesinlikle yanlış bir yaklaşım. Zira kartvizit bir hikaye kitabı ya da bir şiir kitabı değildir. Kartvizit, broşür ya da katalog hiç değildir.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Kartvizit, sizin iletişim bilgilerinizin yer aldığı, kısa, öz ve kurumsal bir kurumsal kimlik öğesidir. Eğer bu gibi müşterilere denk gelirseniz, ki gelme ihtimaliniz oldukça fazla, lütfen kartvizitin ne olduğunu ve hangi bilgilerin yer alması gerektiğini kendilerine uygun bir dille anlatın. Yani uzun lafın kısası, iş yine kebapçı örneğine dönmesin…

6) Kartvizit Tasarımında Sadeliğe Dikkat Edin

Kartvizit tasarımında sadelik ve minimalist yaklaşım oldukça önemlidir. Bir kartvizit ne kadar sade ve temiz tasarlanmış ise, o derece kurumsal ve başarılıdır. Ne kadar sade ise, o kadar berrak ve akılda kalıcıdır. Kartvizitte gereksiz resim kullanmak, gereksiz renkler kullanmak, logoları kocaman kullanmak, tuhaf tuhaf fontlar kullanmak, inanın yarardan çok zarardır.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Kendi kendinize karizmanızı çizmeyin, çizdirmeyin. Eğer bir grafik tasarımcıysanız ve böylesine karmaşık bir iş yapıyorsanız öncelikle kendi karizmanızı çiziyorsunuz demektir. Yok eğer müşteriyseniz ve böyle bir tasarımda ısrar ediyorsanız, kendi markanızı baltalıyorsunuz ama haberiniz yok demektir.

7) Kartvizitte Doğru Bilgilere Yer Verin

Kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de kartvizitte yer alacak bilgilerin doğru, güncel ve gerekli bilgiler olmasıdır.

Şirketin adresi, internet sitesi, telefonları, mail adresleri, varsa sosyal medya hesapları, unvanlar ve benzeri gerekli bilgiler gerektiği kadar ve doğru bir biçimde kullanılmalıdır. Tüm bu bilgiler, yukarıda da söz etmiş olduğum üzere, okunaklı bir biçimde olmalıdır.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Özellikle altını çizmek istediğim bir durum var ki çok sıkça yapılan hatalardan birisi: bazı insanlar kartvizitlerinde kurumsal olmayan mail hesaplarını da kullanıyor. Bunu yapmayın ve bu hataya düşmeyin. Mail uzantılarınız, domain uzantılarınız ile aynı olsun. Bu, aynı zamanda kurumsallığın da bir gereğidir. Değerli tasarımcı arkadaşlar, eğer bu gibi kurumsal olmayan mail adreslerini kullanmak isteyen müşterileriniz var ise, lütfen kendilerini bu konuda, uygun ve uzman bir dille ikaz edin.

8) Kartvizit Tasarımında Kişi İsmi ya da Unvanı Markadan Daha Vurgulu Olmamalıdır

Bir kartvizit tasarımı, eğer uzman olmayan kişi ya da kişiler tarafından yapılmışsa, kişi isminin ya da unvanının markadan daha vurgulu, daha büyük ya da daha önce gibi kullanıldığı durumlar olabilir. Bu, bir kartvizit tasarımında yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Zira, şirketin sahibi dahil, hiçbir çalışan, markadan daha büyük değildir. Hepsi, yani tüm çalışanlar, o markanın altında görünmek ve algılanmak durumundadır.

9) Kartvizit Tasarımında Boyutlara Dikkat Edin

Kartvizit tasarım boyutlarına dikkat etmeniz gerektiğini önemle hatırlatırım. Zira standart bir kartvizit tasarımının boyutları 8×5 cm’dir.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Değerli grafik tasarımcı kardeşlerime de tavsiyem odur ki, oluşturacağınız tasarım boyutları bu değerlerde veya bu değerlere yakın tasarımlar olsun. Salt yaratıcılık için, hiç olmayan, ciddiyet ve kurumsallıktan uzak tasarım boyutları oluşturmayın.

10) Kartvizit Tasarımında Doğru Logoyu Doğru Ölçülerde Kullanın

Kartvizit tasarımında yapılan yanlışlardan birisi de kartvizit tasarlanacak markanın logosunu doğru kullanmamaktır.

Bazı grafikerler logoyu kendi yorumlarına göre değiştirirler. Örneğin kimi tasarımcı arkadaşlarım, sırf o alana sığsın diye, bazı logoların yatay ve dikey uygulamalarını kendi yorumlarına göre yeniden biçimlendirme yoluna giderler. Bu, asla yapılmaması gereken bir şeydir.

Doğrusu, ilgili markanın kurumsal kimlik kitapçığından logonun kullanım şekilleriyle ilgili bilgi almak ve o şekilde kullanmaktır.

kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, kartvizit tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir

Bazı grafikerler ise, logoları, biraz da müşterinin zorlamasıyla, haddinden fazla büyük kullanmaktadırlar. Oysa ki logo ne kadar büyürse, marka imajı ve kurumsallık o derece küçülür. Böyle durumlarda lütfen müşterinizi uyarın.

Bu içeriğimde, kurumsal kimliğin en önemli öğelerinden birisi olan kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan söz etmeye çalıştım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz