LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine gönül dolusu selamlar, sevgiler… İşlerim dolayısıyla yaklaşık 1 senedir LogoveGrafik.com yayında değildi. Bu süre zarfı içerisinde, genç kardeşlerime bu bakımdan paylaşımda bulunamadım.

Uzun zaman sonra bu yazdığım ilk konumda, mesleğe gönül vermiş değerli takipçilerimle logo nedir, konu başlığını paylaşacağım. Detayları ile ortaya koymaya çalışacağım içeriğime başlıyorum. Umarım hepiniz keyifle okursunuz.

Logo Nedir

Logo en yalın haliyle, bir markanın vücut bulmuş halidir. Hangi sektörde yer alırsanız alın, ister bir ürün, isterseniz hizmet satın, logo sizin markanızın ilk görünen imajıdır.

logo nedir

Dolayısıyla bir markanın temsilcisi konumunda olan logonun, tasarım açısından çok titiz bir biçimde oluşturulması gerekmektedir.

Çünkü, logonuzu gören hedef kitle, markanız hakkındaki ilk fikrini o anda edinecektir. Bu anlamda logonun üzerine çok büyük bir iş düşmektedir.
Kesinlikle kabul ediyorum, bir logo, belki bir markanın hikayesini yüzde yüz anlatmaz ya da her şey bir logonun tasarımına bağlı olmayabilir.

Öte yandan gerçek şudur ki, bir logo, markanın, imaj açısından neredeyse yüzde yetmişini (%70) oluşturur. Üzerinde hassasiyetle durulması gereken tasarım öğelerinin başında gelen logo, doğru ellerde biçimlenmelidir.

Profesyonel logo tasarım çalışmaları, profesyonel ellerde biçimlenmiş ve temsil kabiliyeti yüksek çalışmalardır.

Logo Hangi Parçalardan Oluşur?

Amblem ve logo kavramları çokça karıştırılmaktadır. Amblem demek, logo demek değildir. Logolar genel itibariyle iki ana bölümden oluşurlar. Bunlardan birincisi amblem, ikincisi ise tipografi ile oluşturulmuş fontların bulunduğu yazı bölümüdür. Dilerseniz bunları tek tek inceleyelim.

logo nedir

Amblem Nedir?

Kısaca amblem, bir markanın, ürünün, hizmetin, kurum ya da kuruluşun, diğerlerinden ayırt edilmesi amaçlı oluşturulmuş, sembolik ve çizgisel kullanımlara verilen isimdir.

Söz konusu sembolik kullanım, bir ikon, bir sembol, bir harf ya da bir şekil de olabilir. Bu sembolle amaçlanan şey, markanın diğer markalardan ayrışmasını ve akılda kalıcı olmasını sağlamaktır.

Amblem Örnekleri

Konuyu daha da berraklaştırmak ve daha da açıklayıcı olabilmek adına, amblemlere örnekler vermek yerinde olacaktır. En çok bilinen, dünyaca ünlü markaların amblemlerine atıfta bulunalım.

Yalnız, genel anlamda, amblemler de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadırlar, örnekleri bu düzlemde vermek daha yerinde olacak.

Harflerle Yapılmış Amblemler ve Örnekleri

Bu tip amblemler tipografi ile oluşturulmuş amblemlerdir. Fontlar marifeti ile ortaya çıkarılmışlardır. Bu amblemlerde, sembol aslında bir fonttur ya da fontun revize edilmesi ile oluşturulmuştur.

Bu amblem türüne en güzel örnek, bir teknoloji internet ve teknoloji devi olan Google amblemidir.

Google’ın bu amblemi, markanın baş harfi olan “G” harfinden oluşturulmuştur ve markayı her platformda “yalnız başına” da temsil edebilmektedir.

logo nedir

Görüldüğü üzere, amblemler bir markayı “tek başına” da temsil edebilme kabiliyetine sahiptirler.

Harflerden oluşmuş diğer bir amblem örneği ise, dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen markasının amblemidir. Bu amblem ise, “VW” harflerinin tabiri caizse, kaynaştırılmasından oluşmuştur. İlk çıkışı harflerden meydana gelmiş, ancak bu harfler öyle güzel bir biçimde kaynaştırılmıştır ki, böylesine büyük bir dünya markasını temsil edebilecek bir kullanım ortaya çıkmıştır.

logo nedir

Bizler Volkswagen’in bu amblemini gördüğümüzde, “Volkswagen” yazısı olmaksızın, bu markanın Volkswagen olduğunu anlamaktayız.

Harflerle oluşturulan amblemlere bir örnek daha vermek istiyorum. Söz konusu örnek, bizim ülkemizden, bizim topraklarımızdan ve bizim çok daha fazla aşina olduğumuz bir amblem…

Ünlü marketler zinciri Migros amblemi… Migros’un meşhur “M” amblemi… Migros bu amblemi yıllardır kullanıyor.

logo nedir

Her mecrada, her alanda bizler, bu turuncu “M” harfini gördüğümüzde oralarda bir yerde bir Migros olduğunu hemen anlıyoruz, öyle değil mi?

Logonun Font (tipografi) Bölümü

Logoların amblem kısımlarını olabildiğince sade bir biçimde açıklamaya çalıştım. Şimdi gelelim fontlarla oluşturulmuş bölümlerine…

Yukarıda amblemlere verdiğimiz örneklerin tamamı, logonun tipografi kısmı için de geçerlidir.

Yani, Google, Volkswagen ve Migros logolarının, amblemlerinin yanı sıra, fontlarla oluşturulmuş bölümleri de mevcuttur.

logo nedir

Söz konusu logoların bu kısımlarına da tipografik kullanımlar ya da fontlarla oluşturulmuş bölümler denilebilir.

Görüldüğü üzere, genel anlamda, logolar iki ana bölümden oluşmaktadır. Her iki kullanım birleştirildiğinde ortaya logo kavramı çıkmaktadır.

Yalnız Amblem ya da Tipografinin Kullanıldığı Logolar var mıdır?

Elbette vardır. Hemen kısaca açıklayayım. Gerçi bunu daha önceki yazılarımda LogoveGrafik.com’un eski halinde sıkça yazmıştım. Takip edenler iyi hatırlayacaklardır.

Yalnızca amblem ya da yalnızca tipografi ile de oluşturulmuş logolar mevcuttur.

Yalnızca amblem ile oluşturulmuş logolara en net örneklerden birisi, ülkemizin köklü ve güzide eğitim kurumlarından birisi olan, benim de bir zamanlar öğrencisi olduğum, İstanbul Üniversitesi’nin amblemi, logosudur.

logo nedir

Elbette içerisinde yazıları da bulunmakla birlikte, genel itibariyle bakıldığında bir amblem, adeta bir arma niteliğindedir.

Yalnızca tipografi sanatı ya da fontlarla oluşturulmuş logolara verebileceğim en net örnek ise dünyaca ünlü elektronik devi SONY logosudur.

logo nedir

Sony markası, yıllar yılı aynı karakterlerde olan tipografik logosunu kullanmakta, bu logo yalnızca harflerden oluşmakta ve ünlü marka herhangi bir amblem kullanma gereği duymamaktadır.

Bizler, Sony markasına özel bu kullanımı herhangi bir yerde gördüğümüzde, marka ile iletişime geçmekteyiz, aklımıza Sony markasının kaliteli ürünleri gelmektedir.

Logo Nedir, Ne değildir?

İçeriğimin başında da belirttim, yine belirteyim. Logo bir markanın ilk imajıdır, görünen yüzüdür. Belki her şeyi değildir ama birçok şeyidir.

Bir markaya, marka olma yolunda önemli katkılar sağlayabilir. Ancak şunu da belirteyim, bir logo tasarımı, bir ürünü ya da hizmeti tek başına marka yapma gücüne sahip değildir. Elbette birçok şeydir ancak her şey değildir.

Bir kurum ya da kuruluşun marka olması uzun, zorlu, sabır gerektiren ve zorlu bir süreçtir.

Bunu ilerleyen yazılarımda daha ayrıntılı bir biçimde ele almaya çalışacağım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…

Selder GÜLYÜZ

Mutlaka İnceleyin

Logo Tasarım Fiyatları

logo tasarım fiyatları ve ücretleri
Logo Tasarım Fiyatları ve Ücretleri Logo tasarım fiyatları neye göre belirlenir? Logo tasarımında kim ne kadar ücret ister? Olması gerektiğinden çok daha düşük ücrete logo yapılabilir mi? Ücretsiz logo tasarımı diye bir şey mümkün müdür? Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine sevgi ve selamlarımla… Bu yazımda logo fiyatlarını mercek...

Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

kurumsal kimlik tasarımının önemi nedir
Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi Değerli takipçilerim, uzun süredir kurumsal kimlik tasarımının önemi ile ilgili bir içerik üretmek istiyordum. Koronavirüsle ilgili karantinada olduğumuz şu dönemde, yazı yazmak ve içerik üretmek için fazlasıyla zaman buldum. Kurumsal kimlik tasarımının önemini paylaşmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak istiyorum. Bu içerikten gerek...

Kurumsal Kimlik Nedir

kurumsal kimlik nedir
Kurumsal Kimlik Nedir Tüm LogoveGrafik.com takipçilerini sevgi ve saygı ile selamladıktan sonra kurumsal kimliğin ne olduğunu anlatmak, kurumsal kimlik nedir, nelerden oluşur, önemi nedir gibi soruların yanıtlarını vermek istiyorum. Kurumsal Kimlik Nedir? Kurumsal kimlik bir kuruluş ya da şirketin genel imajıdır. Bir başka ifade ile kullanılacak tüm...

Minimal Logo Tasarım Örnekleri

Minimal Logo Tasarım Örnekleri Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, hepinize selamlar, sevgiler. Bu içeriği ünlü markaların minimal logo tasarım örneklerine ayırdım. Siz değerli takipçilerime, 22 yıllık bir tasarımcı olarak en beğendiğim, dünyaca ünlü 10 markanın logolarından söz etmeye çalışacağım. Bu logoların ortak özelliği, minimal tarzda tasarlanmış olmaları...

Diplomat Zarf Tasarım Örnek Tasarım

diplomat zarf örnek tasarım
Diplomat Zarf Örnek Tasarım LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi sevgiler, saygılar, gönülden merhabalar… Bu içerikte, bir diplomat zarf örnek tasarımı üzerinde durmak istiyorum. Bilindiği üzere, diplomat zarf, kurumsal kimlik öğelerindendir ve önemi bir elementtir. Genel itibariyle kurumsal kimlik hakkında daha derinlemesine ve detaylı bilgiler edinmek isterseniz,...

Marka Nedir

marka nedir
Marka Nedir? LogoveGrafik.com’un kıymetli takipçilerine, reklamcılık ile ilgilenenlere, reklamcılığı meslek olarak seçmek isteyenlere, marka iletişimi ve yönetimi ile ilgilenenlere ve meraklı olan herkese gönül dolusu sevgiler, saygılar. 22 yıllık reklamcı bir arkadaşınız olarak, marka nedir sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Umarım bu içerik herkese yararlı olur. Keyifli...

Reklam Ajansında Kimler Çalışır

reklam ajansında kimler çalışır, kim kimdir ne iş yapar, reklam ajansı görev tanımları nelerdir
Reklam Ajansında Kimler Çalışır? Değerli LogoveGrafik.com takipçileri ve özellikle reklamcılığı meslek olarak seçmek isteyen genç kardeşlerim için reklam ajansı çalışanları ve görev tanımları konusunda bu içeriği üretmek istedim. Reklam ajansında kimler çalışır? Kim kimdir, ne iş yapar? Görev tanımları nelerdir, gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Herkese...

Adobe Illustrator Nedir?

adobe illustrator nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır
Adobe Illustrator Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir? Biz reklamcıların ve tasarımcıların vazgeçilmez araçlarından birisidir Adobe Illustrator... Kullanım alanları, kolaylığı ve iş bitiriciliği bakımından etkili bir silahtır Adobe Illustrator... Değerli takipçilerim, bu yazımda Adobe firmasının Illustrator yazılımından söz edeceğim. Böylesine etkili bir tasarım programından söz etmemek...

Logo Tasarım Programları

logo tasarım programları hangileridir, hangi programlarla logo tasarlanır
Logo Tasarım  Programları Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine her zaman olduğu gibi gönül dolusu selamlar ve sevgilerimi sunarım. Bu içerikte, logo tasarım programlarından söz etmeye çalışacağım. Logo tasarım programları hangileridir, hangi programlarla logo tasarlanabilir sorularının yanı sıra, 22 yıllık reklamcı ve tasarımcı bir arkadaşınız olarak, bana göre, en...

Marka Oluşturma

marka oluşturma, marka oluşturma aşamaları nelerdir, marka yaratmak ne demektir
Marka Oluşturma Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine, marka yönetimi ile uğraşan kıymetli iletişimcilere, marka oluşturma ile meşgul olan saygıdeğer reklamcılara ve konu ile ilgilenen herkese gönül dolusu sevgiler, saygılar… Bu içerikte marka oluşturma ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Marka nedir, marka oluşturma süreçleri nelerdir, bir marka nasıl oluşturulur,...

Brief Nedir

brief nedir, brief vermek ne demektir, brief nasıl verilir
Brief Nedir? Reklamcılık mesleğini seven, reklamcı olmak isteyen ya da reklamcılığı merak eden herkese gönül dolusu sevgiler, saygılar, hürmetler… Bu içerikte sizlere, mesleğimizin en önemli terimlerinden olan birisinden, brief kavramından söz edeceğim. Brief nedir, nasıl verilir, doğru brief vermenin önemi nedir, yanlış ya da eksik brief...

Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir
Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir? Bu içeriği, grafik tasarım alanında okuyan, kariyerini bu yolda biçimlendirmeye çalışan genç kardeşlerime, grafik tasarım öğrencilerine ayırmak istedim. Bir grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir, sorusuna farklı ve ayrıntılı yanıtlar vermeye çalışacağım. Söyleyeceğim şeyler, yalnızca staj yapacakları yerlerle sınırlı olmayacak....

Freelance Grafiker Seçimi

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir
Freelance Grafiker Seçimi Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, bu içerikte genel anlamda, freelance grafik tasarımcı seçiminden ve bu seçimin nasıl olması gerektiğinden söz edeceğim. Freelance grafiker seçimi nasıl yapılmalıdır? Freelance bir grafiker ile çalışmak, müşteri açısından ne demektir, freelance bir grafik tasarımcı ile çalışılırken nelere dikkat edilmelidir ve...

Responsive Tasarım Nedir

responsive tasarım nedir, neden önemlidir
Responsive Tasarım Nedir? Bu içerikte, siz değerli LogoveGrafik.com’un kıymetli takipçilerine responsive tasarım kavramından söz etmeye çalışacağım. Responsive tasarım nedir, neden gereklidir, responsive tasarımın önemi nedir, konuyla ilgili olarak benim sizlere önerilerim nelerdir, gibi soru ve konu başlarına yanıt vermeye çalışacağım. Responsive Tasarım Nedir? Responsive tasarım, bir web...

Freelance Çalışanlara Tavsiyeler

freelance çalışanlara tavsiyeler, freelance çalışmanın püf noktaları
Freelance Çalışanlara Tavsiyeler Bu içerikte freelance çalışan grafik tasarımcılara önemli tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Eğer sizler de hayatınızı freelance kazanan bir grafik tasarımcı ya da grafik tasarımcı adayı iseniz lütfen içeriği sonuna kadar okuyun, zira, 22 yıllık bir grafik tasarımcı olarak, dahası son 5 yıldır hayatını...

Kurumsal Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler

kurumsal bir web sitesinde olması gerekenler
Kurumsal Bir Web Sitesinde Olması Gerekenler Tüm değerli LogoveGrafik.com takipçilerine merhabalar, bu içerikte kurumsal bir web sitesinde olması gerekenlerden söz etmeye çalışacağım. İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla birkaç gündür yazılarıma ara vermek durumunda kalmıştım, ilk bulduğum fırsatta, sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir konu hakkında yazmaya karar verdim. Kurumsal...

Web Sitesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

web sitesi kurmak isteyenlerin bilmesi gerekenler, web sitesi kurmak için neler gereklidir
Web Sitesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Bir web sitesi kurmak ve sitenizi geliştirmek niyetindeyseniz, içeriği sonuna kadar okumanızı önemle tavsiye ederim. Zira, aklınıza takılan olası tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Tüm değerli LogoveGrafik.com takipçilerine keyifli okumalar dilerim. Neden Bir Web Sitesi Kurmak İstiyorsunuz? Bana göre işin ilk...

Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur

freelance grafik tasarımcı nasıl müşteri bulur
Freelance Grafik Tasarımcı Nasıl Müşteri Bulur Freelance çalışmak güzel şey… Hele ki işinizi oturtmuşsanız, potansiyel bir sadık müşteri kitlesi oluşturmuşsanız, özgürlüğün tadını da almışsanız, değmesinler keyfinize… Ancak, henüz işin başlarındaysanız, kendinize sadık bir potansiyel müşteri portföyü oluşturmamışsanız, içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. 22 yıllık bir tasarımcı...

Tipografik Logo Örnekleri

tipografik logo örnekleri
Tipografik Logo Örnekleri Grafikle yatıp tipografi ile kalkan, gözlerini yolda gördüğü yazılardan, dükkan logolarından alamayan, “y” harfinin kuyruğuna kafayı takmış, renklerin içinde kaybolmuş, evdeki terliklerin bile yamuk durmasından rahatsız, genç yaşta simetri hastalığına yakalanmış tüm genç tasarımcı kardeşlerime selamlar, sevgiler… Bu içerikte grafik tasarım sanatının en...

Grafik Tasarım Kursları Nasıl Olmalıdır

grafik tasarım kursları
Grafik Tasarım Kursları Nasıl Olmalıdır? LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine selamlar, saygılar, sevgiler. Bu yazımda, grafik tasarım sanatına ilgi duyan, bu sanatı meslek olarak benimseme düşüncesinde olan ve grafik tasarım öğrenmek isteyen genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Grafiker olmak istiyorsanız, mutlaka bu içeriği sonuna kadar okumalısınız. Zira, özellikle son...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz