Logo Tasarımında Renk Seçimi

Logo tasarımında renk seçimi, markanın tüm konseptini, tüm yönünü ve deyim yerindeyse tüm kaderini belirleyen bir süreçtir.
Her Rengin Bir İletişimi Vardır
Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, siyah, sarı, mor ve daha nice renk tonları… Hepsinin marka iletişiminde ayrı ve özel bir yeri vardır. Dolayısıyla logo tasarımında renk seçimi bu esasa göre yapılmalıdır. Dilerseniz şimdi bunları biraz daha açalım…
Kırmızı logolu markalar konusunda daha önce detaylı bir içerik yayımlamıştım, buna bağlı olarak kırmızı rengi bu içeriğimde ayrıca ele almayacağım. Dileyenler bu konuyu daha detaylı bir biçimde inceleyebilirler.

Logo Tasarımında Mavi Renk Seçimi

Mavi rengin, tıpkı diğer renklerde olduğu gibi, kendisine özgün bir görsel iletişim dili bulunmaktadır. Güvene dayalı, hedef kitlesine güven telkin etmek isteyen markalar genellikle mavi rengin görsel iletişim gücünden yararlanırlar.

logo tasarımında renk seçimi

Sigorta şirketleri ve sağlık kuruluşları başta olmak üzere, hedef kitlesinde “güven” hissi uyandırmak isteyen kurum ve kuruluşlar, logo tasarımları başta olmak üzere hemen tüm kurumsal kimlik öğelerinde mavi rengin (biraz açığı, biraz koyusu da olabilir, öğneğin lacivert vb.) imajını kullanırlar.

Logo Tasarımında Yeşil Renk Seçilirse

Yeşil, doğanın, doğallığın rengidir. Tabiatın ana renklerinden birisi olan yeşilden, marka iletişiminde ve görsel iletişimde sıklıkla yararlanılır.

logo tasarımında renk seçimi

Doğal ürünler, doğayla ilgili kuruluşlar, doğaya yakın olan yeşilin bu özelliğinden yararlanırlarken, yiyecek ve içecek sektöründe de yeşilden çokça yararlanılır. İçecek markaları, zeytin ve zeytinyağı markaları, bitkisel ürünler yeşilin doğallık imajıyla süslüdür.

Sarı Renkli Logolar Yapılıyorsa

Logo tasarımları sarı ve tonlarında yapılıyorsa istisnalar olmakla birlikte, hizmet, kiralama gibi “gelip, geçici” sektörler düşünülmelidir.
Taksilerin sarı renkte olmasının en önemli sebebi yukarıda sözünü ettiğim “gelip, geçici” özelliktir. Zira sarı, özellikle pazarlama iletişimde daha ziyade bu yönüyle kullanılır.

logo tasarımında renk seçimi

Yukarıdaki anlatımlarıma bağlı olarak, bankalar, kargo kuruluşları, bankalar, taksiler ve benzeri kuruluşlar sarı rengin iletişim dilini kullanırlar. İnternette rastladığım yararlı bir yazının linkini buradan sizinle paylaşmak isterim. Sarı rengin anlamı başlıklı makaleyi de incelemeniz konuyu daha derinlemesine kavramak açısından yararlı olabilir.

Logo Tasarımında Turuncu Renk Seçimi

Turuncu, başlı başına gençliğin, dinamizmin ve enerjinin bir simgesidir. Hedef kitlesi gençler olan bir marka bana göre turuncuyu tercih etmelidir.

logo tasarımında renk seçimi

Turuncu rengi seçen, logosunda ve kurumsal kimlik tasarımında uygulayan markalar, gençlere hitap eden markalardır.
Spor salonları, gençlere yönelik tüketim malları ve benzeri markalar turuncunun “gençlik ve dinamik” imajını kullanırlar.

Logo Tasarımında Mor Renk Seçimi

Mor, özellikle ortaçağ Avrupasında asillerin rengiydi. Dolayısıyla mor rengin asalet ile ilgili bir anlamı ve önemi bulunmaktadır.
Diğer taraftan mor, genel anlamda kadın rengidir. Bu konuda daha önce ayrıntılı bir içerik yayımlamıştım. Dileyenler kadınların en sevdiği renkler başlıklı içeriğe göz atabilirler.

logo tasarımında renk seçimi

Öte yandan görsel iletişim tasarımında ya da logo tasarımında mor renk tercih ediliyor ise, bu tercih genellikle kadınların ilgi gösterdikleri markalar yönündedir.
Bir başka ifade ile mor renk, kadınların tercih ettikleri markaların logolarında, kurumsal kimliklerinde ya da ambalajlarında tercih edilirler; daha da ötesinde edilmelidirler.
Görsel iletişimde mor rengin başka bir kullanım alanı ise lüks ürünler ya da hizmetler olarak görülebilir.

Logo Tasarımında Siyah Renk Seçimi

Logo tasarımında siyah renk seçilmişse, o marka son derece ciddi, kurumsal ve büyük bir markadır. Daha doğrusu, her marka logosunda siyah rengi pekala kullanabilir; ancak burada asıl ifade etmek istediğim şudur ki ciddi ve kurumsal markalar genel olarak siyahın ciddiyetinden faydalanırlar.

logo tasarımında renk seçimi

Ciddi, kurumsal, büyük markalar logolarında siyah rengi tercih ederlerken, lüks tüketim ürünlerinde ve VIP hizmet sektörlerinde siyah renk tercih edilir.
Devlet başkanlarının makam araçlarının renkleri genellikle siyahtır. Bu hadise, yukarıda da sözünü ettiğim üzere siyah rengin ciddi imajından kaynaklanmaktadır.
Siyah renk, bir markanın logosunda ya da ambalajında kullanılıyor ise, markayı ciddi, zengin ve pahalı gösterir.
Bu içeriğimde logo tasarımında renk seçimi konusundan söz etmeye çalıştım. Konu ile ilgili ya da konu dışında aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz herhangi bir husus var ise lütfen çekinmeden sorun.
Yorumlar kısmına yazabilir ya da bana iletişim sayfası aracılığı ile mail gönderebilirsiniz.
Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Logo Tasarım İçerikleri

1 Yorum

  1. Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to peer extra posts like this .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz