Amblem Nedir?

Bu içerikte, amblem kavramının üzerinde durmak istiyorum. Amblem nedir, amblemler nerelerde kullanılır, ne işe yarar, amblem çeşitleri nelerdir gibi sorulara yanıtlar vermenin yanı sıra, amblem konusunda çok daha açıklayıcı olabilmek için dünya çapındaki büyük markaların amblem örneklerini de sizlerle paylaşacağım.

Pek çok insan, buna bazı meslektaşlarım da dahil, amblem ve logo kavramlarını birbirine karıştırır. Evet, bazen bu iki kavramın karıştırıldığı hatta bazen nadiren de olsa birbirinin yerine “doğru” bir biçimde kullanıldığı da olur; ancak temelde logo ve amblem aynı şey değildir.

Daha önce yayımladığım Logo Nedir başlıklı içerikte, kısaca amblem kavramına değinmiştim. Takdir edersiniz ki orada, logo kavramına odaklanmanın doğal bir sonucu olarak, amblem kavramından ve örneklerinden bu kadar ayrıntılı bir biçimde söz etme imkanım olmamıştı. Ancak şimdi, gerek amblem kavramını, gerekse çeşitlerini ve gerekse örneklerini enine boyuna masaya yatırma zamanı…

Ayrıca ilgili içerikte, logo kavramını da çok ayrıntılı bir biçimde anlatmıştım. Konu ile detaylara, yine ilgili içerikten ulaşabilirsiniz.

İşi bilenler zaten bilirler, ancak özellikle genç meslektaşlarımın konuyu iyi okumalarını ve anlamalarını özellikle isterim.

Amblem Kavramı

Öncelikle amblem kavramını açıklayarak işe başlamak istiyorum. En basit ve yalın haliyle amblem,  bir ürün, hizmet, organizasyon, kurum, kuruluş, şirket ya da markayı görsel açıdan simgeleyen bir semboldür.

amblem nedir

Bir başka ifade ile amblemler içlerinde görsel öğeler barındırırlar. Bu görsel öğeler bazen geometrik şekiller, bazen harfler ve bazen de çeşitli semboller olabilir.

Amblemler Nasıl Kullanılır?

Amblemler, logolarda kullanılan görsel simgelerdir. Bir logo, genel anlamda iki bölümden oluşur; bunlardan ilki amblem, yani simgesel ve sembolik “görsel bölüm”; diğeri ise daha çok fontlarla ifade edilen ve genellikle markaların isimlerinin yazıldığı “yazılı bölümdür.”

amblem nedir

“Logotype” kavramı, amblem ve tipografik kullanımların bir ahenk içerisinde kullanılabilmesi ile oluşmuştur.

Amblemler Ne İşe Yarar, Amblemlerin İşlevi Nedir?

Amblem, bir markanın özetlendiği yerdir. Herhangi bir ürün, herhangi bir hizmet ya da herhangi bir marka, bir amblemle temsil edilebilir. Sözünü etmeye çalıştığım şey, amblemler marka ile ilgili uzun uzadıya hikayeler anlatmazlar, markalar, ürünler ve hizmetler ile ilgili çok detaylı bilgi vermezler; daha doğrusu veremezler. Amblemlerin böyle bir işlevi ve görevi yoktur. Ancak, tecrübeli bir grafik tasarımcının ya da kaliteli bir reklam ajansının hazırladığı amblemler, marka ile ilgili sezgisel olarak bilgi verir. Markanın kalitesini ve varlığını hissettirir.

amblem nedir

Bu haliyle düşünüldüğünde amblemler, birebir marka imajı ile ilgili bir unsurdur. Marka oluşturma sürecinin ve bir markanın markalaşmasında en önemli görsel öğelerin başında amblemler gelmektedir.

Doğru hazırlanmış bir amblem, bir markanın nasıl bir marka olduğu hakkında “sezgisel” olarak hedef kitleye bilgi aktarır. Yani, bir marka kaliteli mi, ürünleri nasıl, hizmetleri nasıl ve benzeri unsurları, bir amblem anlatabilmelidir. Elbette, yukarıda da söz ettiğim gibi, hikaye anlatır gibi değil, hissettirerek anlatmalıdır. Kaldı ki bir amblem, hikaye ya da roman değildir, imajdır…

Amblem Çeşitleri

Amblemler genel anlamda 3 çeşittir. Şimdi gelin bunları, örnekleriyle birlikte daha yakından görelim.

  • Sembollerin Kullanıldığı Amblemler

  • Harflerin Kullanıldığı Amblemler

  • Sembol ve Harflerin Birlikte Kullanıldığı Amblemler

Aşağıda, sizler için derlediğim dünya markalarının amblem örneklerini görmektesiniz.

amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri
amblem örnekleri

Sonuç

Amblem, bir marka için, üzerinde son derece önemle durulması gereken bir kavramdır. Tabiri caizse, markanın ilk inşa edildiği yerdir. Markanın imajını hedef kitleye yansıtabilecek en önemli görsel unsurdur. 22 yıllık bir reklamcı ve tasarımcı olarak oluşturduğum tüm amblemlerde, yaptığım tüm logo çalışmalarında, sürekli bu gerçeği bilerek davrandım. Yaptığım işleri, bu bilinç doğrultusunda oluşturdum.

Özellikle genç tasarımcı arkadaşlarıma sesleniyorum; lütfen sizler de, amblem tasarımı başta olmak üzere, tüm görsel tasarım işlerinizde lütfen bu bilinçle hareket ediniz.

Merak ettiklerinizi bana mail atabilir, yorumlarınızı da yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

En Güncel İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz