Freelance Grafiker Seçimi

Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, bu içerikte genel anlamda, freelance grafik tasarımcı seçiminden ve bu seçimin nasıl olması gerektiğinden söz edeceğim.

Freelance grafiker seçimi nasıl yapılmalıdır? Freelance bir grafiker ile çalışmak, müşteri açısından ne demektir, freelance bir grafik tasarımcı ile çalışılırken nelere dikkat edilmelidir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

İhtiyacınıza Karar Verin

Freelance bir grafiker seçiminin ilk basamağı, müşteri olarak ihtiyacınıza karar vermektir. Öncelikle, ihtiyacınıza karar vermelisiniz. Sizin nasıl bir grafik tasarımcıya ihtiyacınız var?

Markanıza yapılacak olan görsel tasarımlardan beklentiniz ne yönde, sıfırdan bir marka mı oluşturuyorsunuz, bu marka ile ilgili hayalleriniz neler? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını, her şeyden önce kendi kendinize vermelisiniz. Yani, sizin ihtiyacınız tam olarak ne?

Teşbihte hata olmaz, lüks mü, orta sınıf mı ya da daha düşük bir otomobile mi ihtiyacınız var?

Eğer markadan beklentiniz fazla ise, o zaman profesyonel bir tasarımcıya ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Yok eğer markadan fazla da bir beklentiniz yok, laf olsun diye deneme mahiyetinde birkaç çalışma yaptıracaksanız, o zaman fazla ince eleyip sık dokumaya gerek yok. Bu yazıyı okumasanız da olur.

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Eğitimini Sorgulayın

Freelance bir grafiker ya da grafik tasarımcı seçim/karar aşamasında bana göre en önemli kriterlerden birisi eğitimdir.

Konu ile ilgili, eğitimli kişileri seçmeye özen gösterin. Kendisine, bu konu ile ilgili eğitimi olup olmadığını sorun. Varsa, nerede ve nasıl almış? Bunları sorgulayın.

Eğer gerçekten kaliteli bir işe ihtiyacınız varsa çalışacağınız tasarımcının da kaliteli ve eğitimli olması gerekmektedir.

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Porftfolyosunu ve Örnek İşlerini İnceleyin

Grafik tasarımcı demek portfolyo demektir. Portfolyo, bir grafikerin her şeyidir desem, herhalde abartmış olmam. Dolayısıyla freelance bir grafiker arıyorsanız, yapacağınız en önemli şeylerden birisi de onun daha önce yaptığı iş örneklerini incelemektir.

İş örneklerini incelemek, aslında bir bakıma yeteneklerini sorgulamaktır. Ürün, hizmet ya da markanızdan beklentiniz büyük ise, yetenekli ve sağlam portfolyosu olan bir grafikere ihtiyacınız var demektir.

Daha önce yaptığı işler, karar aşamasında büyük rol oynar. Kurumsal ve düzgün işler çıkaran bir grafiker arıyorsanız, mutlaka portfolyo incelemesi yapın derim.

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Kendisiyle Birebir Konuşun

İş yapmaya karar vermeden önce, kendisiyle eleştirel bir bakış açısıyla, ancak bunu da karşı tarafa çok da hissettirmeden konuşun. Konuşmalar sohbet havasında geçsin ya da işle ilgili olsun, problem değil, yeter ki konuşun.

Konuşmak, bir insanı olumlu ya da olumsuz anlamda, anlayabilmenizi sağlayacak en önemli kriterlerin başında gelmektedir.

Facebook ya da herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden bulduğunuz kişilere, hiç konuşmadan sakın ola ki iş yaptırmaya kalkmayın; sonra üzülebilirsiniz. Bu anlamda birebir iletişim karar aşamasında önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Vereceği Fiyatları Değerlendirin

Bir grafik tasarımcı, eğer gerçekten grafik tasarımcıysa, normal şartlar altında, çok düşük ücretlere çalışmaz.

Söz gelimi, bir logo tasarımı için 50 TL ya da 100 TL gibi bir paralara çalışmaz. Eğer bir kişi size 50-100 TL ya da benzeri bir ücret karşılığında logo yapacağını iddia ediyorsa, bence o kişilerle çalışmayın. Zira ya işi bilmiyordur ya da size logo adı altında internet ortamında kolaylıkla bulunup indirilebilen vektörel hazır şablonları satma peşindedir .

Dediğim gibi, kimse ama hiç kimse, günlerce ya da saatlerce uğraştığı, üzerinde emek harcadığı bir işi 50 liraya satmaz, satamaz.

Bu bahsettiğim hadise yalnızca grafik tasarım işi için de geçerli değildir, aklınıza gelip gelebilecek her iş için geçerlidir.

Yukarı söz etmek istediğim madalyonun bir yüzü… Diğeri ise kişi / fiyat kıyaslaması yapın.

Yani freelance grafikerden fiyatı aldınız, dedi ki size “ben filanca işi şu kadar ücrete yapabilirim.” Tamam, buraya kadar her şey iyi, güzel…

Ancak verdiği fiyata göre, iş örneklerini, eğitimini ve tecrübesini kıyaslayın. Aldığınız fiyat teklifinden sonra bir kez daha onunla ilgili internette kısa bir araştırma yapmayı da ihmal etmeyin. Bakalım gerçekten verdiği fiyatı hak eden bir grafik tasarımcı mı? Tabiri caizse, fiyat/performans değerlendirmesi yapın, kıyaslayın…

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Sözünde Duruyor mu, Dürüst mü?

İnsanlar kavun değiller ki altını koklayasınız. Kimse benim yoğurdum ekşidir, demez. Herkes işinde en iyi olduğunu ve en dürüst olduğunu iddia eder.

Bir kişi dürüst mü değil mi, bunu o kişinin kendisine sorarak anlayamazsınız, bu mümkün değildir. İşini zamanında teslim ediyor mu, yanıtlanması gereken bir sorudur.

Bununla ilgili iki şey yapabilirsiniz. İlki, yukarıda sözünü ettiğim gibi internette onunla ilgili araştırma yapabilirsiniz. İkincisi ise müşterilerini yani referanslarını arayabilirsiniz.

Referans kontrolü, profesyonel iş yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Gerek internet üzerinden araştırma gerekse referans kontrolü size büyük anlamda kılavuzluk edecektir.

Ödeme İsteme/İstememe Önemlidir

Gerçekten işine, kendi emeğine ve kendisine saygılı bir grafiker, iş başlangıcında sizden işin ücretin tamamını ya da bir kısmını isteyebilir.

Bu kendi işine ve kendisine duyduğu güvenin ve saygının bir yansımasıdır. Zira, kendisine güvenen insanlar, böyle bir tasarrufta bulunabilirler.

İş başlangıcında, ilk defa tanıştığınız birisi, sizden hiç ücret talep etmiyor ve hiç ödeme istemiyorsa, tabiri caizse beş kuruş almadan işe başlıyorsa ya işi hiç bilmiyordur ya da çok amatördür.

Hiçbir profesyonel grafik tasarımcı, ödeme ya da ön ödeme almadan işe başlamaz. Bu işin ruhuna terstir. Zira, o işe gerçekten emek verecek ve tabiri caizse markanıza hayat verecektir.

freelance grafiker seçimi, freelance grafiker seçiminde nelere dikkat edilmelidir

Bir Web Sitesi Var mı?

Günümüzün dijital pazarlama dünyasında, özellikle internet üzerinden freelance çalışan bir grafik tasarımcının ya da web tasarımcının web sitesinin olmaması düşünülemez. Eğer bir web sitesi yoksa, ya çok boşvermiş birisidir ya da çok amatördür. Her iki kişi modeli de profesyonel anlamda size yararlı olamaz.

Dolayısıyla bir grafikerin, özellikle internet ortamında freelance iş yapan bir tasarımcının web sitesinin olmaması pek alışılmış ve normal bir durum değildir.

Freelance grafiker seçiminde, eğer ben bir müşteri olsaydım, özellikle buna dikkat ederdim. Bir tasarımcı olarak, tasarımcı gözlüğümle size işin iç yüzünü anlatıyorum.

Özetle, çalışacağınız kişinin kendisine ait bir web sitesinin olmasına, web sitesinde yer alan iletişim bilgilerinin doğruluğuna ve sergilenen portfolyonun gerçekliğine önem vermeniz sizler için yararlı olacaktır.

Yukarıda saymış olduğum kriterler, freelance grafiker seçiminde size kılavuzluk edebilir. Sormak istediğiniz her şeyi bilgi@logovegrafik.com mail adresinden mail atarak bana sorabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşçakalın… / Selder GÜLYÜZ

Mutlaka İnceleyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz