Grafik Tasarım Öğrencisi Nerelerde Staj Yapabilir?

Bu içeriği, grafik tasarım alanında okuyan, kariyerini bu yolda biçimlendirmeye çalışan genç kardeşlerime, grafik tasarım öğrencilerine ayırmak istedim.

Bir grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir, sorusuna farklı ve ayrıntılı yanıtlar vermeye çalışacağım. Söyleyeceğim şeyler, yalnızca staj yapacakları yerlerle sınırlı olmayacak. Aynı zamanda kendilerine bir takım önerilerim olacak.

Eski bir reklamcı ağabeyleri olarak, bir nebze olsun bakış açılarını değiştirebilirsem, bir nebze yararlı olabilirsem ne mutlu bana…

Gerek liselerde ve gerekse üniversitelerde, grafik tasarım bölümlerinde okuyan kıymetli öğrenci kardeşlerime yararı dokunması ümidiyle, dilerseniz başlayalım.

Grafik Tasarım Öğrencisinin Staj Yapabileceği Yerler

 • Reklam Ajansları
 • Butik Grafik Tasarım Atölyeleri
 • Tecrübeli Bir Grafik Tasarımcının Yanı
 • Matbaalar
 • Televizyon Kanalları
 • Gazeteler
 • Yayınevleri
 • Dergiler
 • Tekstil Kuruluşları
 • Grafik Tasarım Departmanı Bulunan Çeşitli Kuruluşlar

Evet, değerli öğrenci kardeşlerim, görüldüğü üzere, bu liste uzar gider; ancak ben sizler için, en popüler olanları ve bu alanda staj yapan siz değerli öğrencilerin neredeyse %95 oranında stajlarını yaptıkları iş yerlerini yazmaya çalıştım.

Dilerseniz gelin, bunları biraz daha detaylandıralım, örneğin, reklam ajansında staj yapmakla, bir matbaada staj yapmak arasında ne farklar var; ya da bir televizyon kanalında staj yapmanın avantajları neler, biraz bunlara bakalım.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Reklam Ajansları

Reklam ajansları, özellikle grafik tasarım ve güzel sanatlar okuyan grafik tasarım öğrencileri için tam bir staj ve öğrenme yerleridir.

Hele ki staj yaptığınız reklam ajansı büyük bir reklam ajansı ise, ulusal ve uluslararası markalarla çalışıyor ise, bu sizin için adeta bir nimettir. Bana kalırsa, bir grafik tasarımcı adayının en iyi staj yapabileceği yerlerin başında, büyük reklam ajansları gelmektedir.

Zira buralarda, hem tasarım hem de marka yönetimi ve marketing süreçleri bir arada yürür. Buralarda staj yapan grafik tasarım öğrencileri, aynı zamanda eski ve yetenekli art direktörler ile de tanışma imkanı bulurlar.

Reklam ajanslarına bu anlamda pozitif ayrımcılık uyguluyorum, zira ben de büyük reklam ajanslarında art direktörlük ve kreatif direktörlük gibi görevlerde bulundum. Mesleğimin şu anki seviyesini de beni yetiştiren eski ustalarıma borçluyum. Dolayısıyla, bir reklam ajansında staj imkanına kavuşmak sizler için bulunmaz bir fırsattır. Eğer ki böylesine bir fırsata erişebildiyseniz, lütfen onun kıymetini bilin ve bu fırsatı kendi mesleğiniz için, kendiniz için pozitif anlamda kullanın.

Reklam ajanslarında kimlerin çalıştıklarını ve görev tanımlarını daha detaylı öğrenmek isterseniz, ilgili içeriğe şu linkten ulaşabilirsiniz.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Butik Grafik Tasarım Atölyeleri

Butik grafik tasarım atölyeleri, küçük reklam ajansları bu gruba girmektedir. Bu gibi yerler genellikle ambalaj tasarımı başta olmak üzere, grafik tasarımın hemen her alanında hizmet veren butik tasarım atölyeleridir.

Sanatsal ve çizgi altı işlerin yapıldığı tasarım alanları olan bu yerler, siz grafik tasarım öğrencilerinin staj yapmaları için son derece uygun ve verimli iş alanlarıdır. Bir stajyer olarak eğer buraların “hakkını verebilirseniz” grafik tasarımı ve özellikle de “tasarımı” çok çok iyi öğrenebilirsiniz. Tasarım konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Biz tasarımcıların deyimiyle “gözünüzü geliştirebilirsiniz.”

Bana göre bir butik grafik tasarım atölyesi, staj için, ulusal veya uluslararası bir reklam ajansından sonra ikinci sırada gelmektedir.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Tecrübeli Bir Grafik Tasarımcının Yanı

Bir grafik tasarım öğrencisinin staj yapabileceği, birebir mesleği “ustasından” öğrenebileceği, daha rahat soru sorup, sorularına daha net yanıtlar alabileceği staj yerlerinin başında gelmektedir.

Eski, tecrübeli ve ünlü bir grafik tasarımcının yanında staj yapabiliyorsanız, daha doğrusu bu imkana kavuşabilmişseniz, sizi temin ederim, çok şanslısınız demektir.

Bir grafik tasarımcının yanında staj yapmanın en büyük avantajı, birebir çalışmak, birebir iletişimde bulunmak ve işin püf noktalarını çok daha iyi kavramaktır.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Matbaalar

Matbaalar, bir grafik tasarım öğrencisinin teknik anlamda en çok şey öğrenebileceği yerlerin başında gelmektedir.

Genel anlamda matbaalar tasarım odaklı çalışmazlar. Reklam ajanslarından, grafik tasarım atölyelerinden, kısacası tasarım yapılabilen her yerden gelen hazır tasarımların baskı sürecine hazırlandığı ve basıldığı yerler olan matbaalar, bir grafik tasarımcı adayına teknik olarak çok şey öğretebilir.

Bir iş baskıya nasıl hazırlanır, pantone spot renkler nelerdir, ne işe yararlar, trigromi baskı ne demektir, iş baskıya hazırlanırken nasıl montajlanır, matbaalarda kullanılan kağıt çeşitleri nelerdir, nerelerde ve hangi işler için kullanılırlar; buna benzer yüzlerce sorunun yanıtları matbaalarda gizlidir.

Öğrenmeye istekli bir grafik tasarım öğrencisi, eğer stajını bir matbaada yapıyorsa teknik anlamda ihya olur.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Televizyon Kanalları

Televizyon kanalları da tıpkı reklam ajansları gibi (hangisinin daha verimli olduğu duruma göre tartışılabilir, ben ikisinde de çalıştığım için bu konuda herhangi bir görüş belirtemiyorum, çünkü ikisinin de çok yararını gördüm) grafik tasarım alanında staj yapmak isteyen öğrenciler için son derece verimli çalışma sahalarıdır.

Bu anlamda bir televizyon kanallarında, grafik tasarımın, hem durağan hem de hareketli bir olarak yapıldığı söylemeden geçmeyeyim.

Diğer bir ifadeyle stajlarını televizyon kanalı gibi bir medya kuruluşunda yapan grafik tasarımcı adayları, hem hareketli hem de durağan grafik tasarım konusunda çeşitli tecrübeler kazanabilirler.

Bana göre, bir televizyon kanalında staj yapmak da en az bir reklam ajansında staj yapmak kadar değerli ve önemlidir.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Gazeteler

Gazeteler, grafik tasarım mesleğinde son derece eski ve köklü kuruluşlardır. Bu haliyle bir ekol olduklarını söylemeliyim.

Öte yandan gazetelerin de kendilerine has bir işleyiş sistemleri vardır. Buralarda dizgi ve mizanpaj kavramları ön plana çıkmaktadır.

Günlük bir yayın organı olmaları dolayısıyla gazetelerde hızlı ve doğru iş yapmak son derece önemlidir. Eğer gazetede staj yapan bir grafik tasarım öğrencisiyseniz, hızı, dikkatli olmayı ve hata yapmamayı öğrenirsiniz. Bu, aynı zamanda, mesleki açıdan gelişiminizi hızlandıracaktır.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Yayınevleri

Kitap, bülten, dergi ve benzeri yayınlar çıkaran yerlerdir. Genellikle dizgi mantığıyla ve çoklu sayfalı işler üzerinde çalışırlar.

Buralarda staj yapan bir grafik tasarım öğrencisi, dizgiyi ve mizanpajı çok iyi öğrenir.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Dergiler

Dergiler ve onun türevi olan yayın gruplarında da tıpkı yayınevlerinde olduğu gibi, mizanpaj ve dizgi işleri ön plandadır. Ayrıca özel röportaj dizgileri, dergi ilanları, ürün tanıtımları gibi farklı tasarım alanlarında deneyim kazanan stajyerler, eğer büyük ve ünlü bir dergide çalışıyorlarsa, ünlü kişilerle de tanışma fırsatı yakalayabilirler.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Tekstil ve Moda Kuruluşları

Tekstil ve moda kuruluşlarında staj yapan bir grafik tasarım öğrencisi, inanın bana, kendi adına çok faydalı bir iş yapmış olur. Zira, bu gibi yerlerde çizim yapmayı öğrenir. Elbise çizimleri, model çizimleri ve moda çizimleri yapar.

Elbette grafik tasarımcı bir modacı ya da tekstil tasarımcısı değildir, ancak, moda alanında tasarımcılara (kendi sınırları içerisinde) teknik anlamda yardımcı olur.

Desenler yapar. Eğer öğrenmeye de istekli ve yetenekli bir kardeşimiz ise, çizim konusunda kendisini çok farklı yerlere taşıyabilir.

grafik tasarım öğrencisi nerelerde staj yapabilir

Grafik Tasarım Departmanı Bulunan Çeşitli Kuruluşlar

Grafik tasarım departmanı, birbiriyle ilgili, ilgisiz çok çeşitli kuruluşlarda bulunabilmektedir. Sağlık sektöründen tutun da yeme içme sektörüne kadar pek çok kurum ve kuruluş içerisinde grafik tasarım departmanı barındırabilmektedir. Dolayısıyla bu tür kuruluşları tek bir çatı altında toplamayı uygun buldum.

Bir grafiker adayı içinde grafik tasarım departmanı bulunan her kuruluşta staj yapabilir.

Benim Size Tavsiyem

Stajınızı nerede yaparsanız yapın, ilk kural öğrenmeye istekli ve arzulu olmaktır. Yıllarını bu uğurda mesleğe harcamış ustalarından bir şey kapabilmek, bir grafik stajyeri için son derece önemlidir. Daha doğrusu önemli olmalıdır.

Ben, yalnızca okullardan aldığım akademik eğitimle yetinmedim. Okul elbette önemlidir, ancak sahada çalışmak, operasyonel anlamda iş yapmak ve bu uğurda tecrübe edinmek daha da önemlidir.

Sizden istenilen hiçbir işten gocunmayın ve hiçbir işe burun kıvırmayın. Bunları yazarken aklıma çay getirip götürdüğüm günler geldi, evet değerli öğrenci kardeşlerim, ben de sizin yaşınızda oldum, ben de öğrenci oldum.

Daha önce de belirttiğim üzere, ustalarınızdan bir şeyler kapmaya bakın, öğrenmeye istekli, çalışkan ve sabırlı olun.

Bunlar da 22 yıllık bir tasarımcı ağabeyiniz olarak benim size naçizane tavsiyelerimdir.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

En Güncel İçerikler

2 YORUMLAR

 1. önelikle merhaba çok güzel anlatmışsınız herşeyi ama benim oğlum ankara hacettepe grafik tasarım 4 e geçti staj yapmak için bir yer bulup giremedi.başvuru yaptığı yerlerin çogu deneyim istiyo nasıl deneyim kazanacaklar bilemiyorum

  • Emine Hanım merhabalar, öncelikle bloğuma göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü sizlere teşekkür ederim. Oğlunuz için naçizane tavsiyem, bir özgeçmiş (cv) oluşturup bulunduğunuz şehirdeki tüm reklam ajanslarına bir ön yazı ile birlikte başvurmasıdır. Zira, bu konuda sizlere en çok yardımcı dokunacak kuruluşların başında reklam ajansları gelmektedir. Reklam ajanslarından (en az birinden) kesinlikle olumlu yanıt alırsınız. Bol şanslar diler, saygılarımı sunarım. (Selder GÜLYÜZ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz