Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

Değerli takipçilerim, uzun süredir kurumsal kimlik tasarımının önemi ile ilgili bir içerik üretmek istiyordum. Koronavirüsle ilgili karantinada olduğumuz şu dönemde, yazı yazmak ve içerik üretmek için fazlasıyla zaman buldum.

Kurumsal kimlik tasarımının önemini paylaşmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak istiyorum.

Bu içerikten gerek grafik tasarım sanatına gönül vermiş genç meslektaşlarımın gerekse şirketine kurumsal kimlik tasarımı çalışması yaptırmayı düşünen, bu konuda kafa karışıklığı yaşayan değerli takipçilerimin yararlanmaları dileğiyle…

Kurumsal Kimlik Bir Markanın İmajıdır

Başlıca kurumsal kimlik öğeleri şunlardır:

  • Logo tasarımı
  • Kartvizit tasarımı
  • Antetli kağıt tasarımı
  • Diplomat zarf tasarımı
  • Kurumsal dosya tasarımı
  • Fatura tasarımı
  • İrsaliye tasarımı
  • A4 zarf tasarımı

Örnekleri çoğaltıp arttırabilirim, ancak kurumsal kimlik tasarımı denildiğinde akla yukarıda maddeler halinde saydığım öğeler gelmektedir.

Söz konusu tasarım öğelerinin ilk adımı ve ilk başladığı nokta logo tasarımıdır. Yani, bir başka ifade ile, logo tasarımından sonra, daha doğrusu logo tasarımı oluşturulduktan sonra diğer kurumsal kimlik öğeleri oluşabilir. Diğerlerinin renkleri, biçimleri ve imajları da logoya bağlıdır. Özet olarak logo, bu işin ilk adımıdır. Logo ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, ilgili içeriğime şuradan ulaşabilirsiniz.

Logo tasarımı ortaya çıktıktan sonra, onu takip eden kurumsal kimlik öğeleri için (elbette logo da buna dahil) markanın imajıdır, desem herhalde abartmış olmam; zira kurumsal kimlik tasarımı tam olarak budur: bir markanın imajıdır.

Sağlam Bir Marka İmajı için: Sağlam Bir Kurumsal Kimlik Tasarımı

A kalite bir marka için, a kalite bir marka imajı gereklidir. Daha doğrusu oluşturulacak olan imaj, markayı olduğundan farklı göstermek üzerine değil, markayı doğru bir biçimde lanse etmek üzerine olmalıdır. Örneğini verdiğim, a kalite marka için de onun üst kalite imajını doğru yansıtacak bir kurumsal kimlik tasarımı gereklidir.

kurumsal kimlik tasarımının önemi nedir

İnsanlar, görünen imaja çok daha fazla saygı gösterip buna itibar ederler. İş görüşmesinde ya da toplantılarda karşı tarafa uzatılan kartvizit, size ve dolayısıyla markaya olan saygıyı artırır. Elbette, doğru bir tasarımsa…

Kağıt Parçası Deyip Geçmeyin

İnsanların önemli bir kısmı, kartvizite önem vermezler. Kartvizit yalnızca, üzerinde adınızın, soyadınızın ve telefon numaranızın yazdığı bir kağıt parçası değildir. Kartvizit tasarımıyla ilgili olarak “Kartvizit Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı içeriğime dilerseniz şuradan ulaşabilirsiniz.

kurumsal kimlik tasarımının önemi nedir

Firmanızın tanıtım materyallerini içine koyup müşterinize götürdüğünüz kurumsal dosya, yalnızca sıradan bir dosya değildir. Şirketinizin itibarıdır.

Kurumsal ve Minimalist Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Markanızın itibarını artıracak görsel düzeyde kurumsal kimlik tasarımı çalışmaları için, en az o kalitede bir grafik tasarımcıyla ya da profesyonel bir reklam ajansıyla çalışmanızı öneririm. 20 yıllık tasarım ve reklam geçmişime dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, şirketinizin ya da markanızın saygınlığı, kurumsal kimlik tasarımının başarısıyla yakından ilgilidir.

Size minimalist, kurumsal ve kaliteli bir imaj oluşturabilecek bir grafik tasarımcı, bu konuda size yardımcı olabilir. Eğer bütçe probleminiz yoksa, reklam, tasarım ve imaja daha da para harcamak niyetindeyseniz, profesyonel bir reklam ajansıyla anlaşmayı da düşünebilirsiniz. Bu konuda elbette karar sizin, ama benim size kişisel önerim, bu konuda tecrübeli bir grafik tasarımcıyla çalışmak, sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Ve eğer bir grafik tasarımcıyla çalışmaya karar verirseniz, kendisine “kurumsal ve minimal” bir kurumsal kimlik çalışması istediğiniz yönünde brief verin. Kendisi tecrübeli ve profesyonelse, aslında buna gerek bile kalmayacaktır.

Bu içeriğimde, kurumsal kimlik tasarımının öneminden söz etmeye çalıştım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder Gülyüz

Tasarım Meraklıları için

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz