logo tasarım fiyatları ve ücretleri
logo tasarım fiyatları ve ücretleri

Logo Tasarım Fiyatları ve Ücretleri

Logo tasarım fiyatları neye göre belirlenir? Logo tasarımında kim ne kadar ücret ister? Olması gerektiğinden çok daha düşük ücrete logo yapılabilir mi? Ücretsiz logo tasarımı diye bir şey mümkün müdür?

Değerli LogoveGrafik.com takipçilerine sevgi ve selamlarımla… Bu yazımda logo fiyatlarını mercek altına alıyorum ve konuyu tüm detaylarıyla açıklıyorum. İçeriğimin sonunda da piyasadaki ortalama logo tasarım fiyatlarını paylaşacağım.

Logo Tasarım Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Logo tasarım fiyatları iki ana kritere göre belirlenmektedir. Bunlardan ilki tasarımcı ya da ajansın yetkinliği ve tecrübesi, diğeri ise logoya harcanan zamandır. Dilerseniz kısaca bunları inceleyelim.

Tasarımcı ya da Ajans, Logo Fiyatında Belirleyici

Bu kural, yalnızca logo tasarım işiyle sınırlı değildir. Aslında piyasanın genel geçer bir kuralı durumundadır. Yani, bir işi yapan kişi, kimse ya da kuruluş, ne kadar tecrübeli, işinde ne kadar yetkin ve uzmansa, talep edeceği ücret de ona göre değişiklik arz etmektedir.

logo tasarım fiyatları ve ücretleri

Logo tasarımını da bir tasarımcı yapar. Yakınlarda, Logo Tasarımı Kimin İşidir başlıklı bir içerik yayınlamıştım. Dilerseniz o içeriğe de göz atabilirsiniz.

Logoyu oluşturan, tasarlayan kişi grafik tasarımcıdır. Dolayısıyla, bir tasarımcı ne kadar tecrübeli ve işinde uzmansa isteyeceği ücret de ona doğru orantılı olarak artacak, ne kadar tecrübesiz ya da işin henüz başlarındaysa vereceği fiyat ona paralel olarak azalma eğiliminde olacaktır. Bu işin ilk kuralıdır. Amiyane tabirle söyleyeyim, ne kadar ekmek o kadar köfte kuralıdır.

Harcanan Emek ve Zaman Logo Fiyatını Etkiler

Logo tasarım işinde asıl olan yetenek, uzmanlık ve yetkinlik meselesini yukarıda kısaca özetlemeye çalıştım. Gelelim olayın ikinci bölümüne. Bir logo için harcanan zaman ve emek de logo tasarım fiyatını belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Logoya ne kadar özenilmiş, üzerinde ne kadar kafa yorulmuş ve onunla ilgili ne kadar fazla mesai harcanmışsa (ya da harcanacaksa) fiyat ona göre yükselecek, eğer üzerinde fazla bir emek yok ve tabir yerindeyse baştan savma bir iş yapılıyorsa da ona göre düşük ücretler söz konusu olabilecektir.

logo tasarım fiyatları ve ücretleri

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu biraz da müşterinin ya da reklam veren tarafının beklentisiyle ilgili bir durumdur. Zira müşteri, çok fazla logo tasarım alternatifi görmek ve sunulan işleri kolay kolay beğenmeme eğilimindeyse, o halde o işe harcanan emek ve zaman o oranda artış trendindedir; dolayısıyla fiyatı yükselten bir durum söz konusudur.

Öte yandan logo, bir marka için neredeyse, hayati öneme sahip bir tasarım öğesi olup, üzerine basa basa defalarca söylediğim gibi kesinlikle şansa bırakılmamalıdır. Eğer bir logo yaptırmayı düşünürseniz, tasarımcı ya da ajans tercihinde son derece ince eleyip sık dokumanızda yarar görüyorum. Logo ile ilgili biraz daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, daha önceki içeriklerimden Logo Nedir başlıklı içeriğime de göz atmanızda yarar var.

Görüldüğü üzere, logo fiyatlarını belirleyen iki ana faktör var ve bunların durumu her şeyin belirleyicisi durumunda…

Çok Düşük Fiyatlara Logo Tasarımı Olur mu?

20 yılı aşkın bir süredir piyasada tasarım ve reklamcılık konusunda çalışan birisi olarak, siz içeriğimi okuyan değerli takipçilerimle şu doğru, kesin ve net bilgiyi, net bir biçimde paylaşmak isterim: Bu imkansız!

Şimdi belki diyorsunuzdur ki, “yahu ben geçen birisine falanca site üzerinden 50 TL’ye ya da 100 TL’ye yaptırdım, çok da güzel oldu, nesi olmuyormuş?” Maalesef durum bu kadar basit değil… Zira internetten falanca site ya da facebook gruplarından filanca kişiden 50, 100 TL’ye satın almış olduğunuz ve “logo” sandığınız şey, ne yazık ki logo değil.

Hazır vektör, yani hazır şablon. Dolayısıyla, ürün ya da hizmete özel, markaya özgü ve üzerinde düşünülmüş bir çalışma değil. İnternette herkesin kolaylıkla ulaşabileceği hazır binlerce vektörlerden birisine 100 TL ödediniz, hayırlı olsun ama yarın bir gün size logo diye satılan o çalışmayı, bir yerlerde göreceğinize eminim.

logo tasarım fiyatları ve ücretleri

Dolayısıyla hiçbir gerçek grafik tasarımcı, emek verdiği, üzerinde kafa yorduğu, zaman ve mesai harcadığı bir tasarımı, 50 veya 100 TL’ye satmaz. Yalnızca tasarımcı değil, kimse kendine bunu yapmaz, yapamaz.

Piyasadaki Ortalama Logo Tasarım Fiyatları

2021 yılı, Şubat ayı itibariyle aşağıda piyasadaki ortalama logo tasarım fiyatlarını veriyorum. Hazır vektörel şablon çalışmaları değerlendirme dışı bıraktım, çünkü onlar tasarım değiller, ben logo tasarımından söz ediyorum.

Üniversite ya da Lise Öğrencisi (Öğrenci Tasarımcı): 50 TL – 250 TL

Freelance Grafik Tasarımcı (Orta Seviye): 250 TL – 750 TL

Freelance Grafik Tasarımcı (Profesyonel): 750 TL – 1500 TL

Reklam Ajansı (Orta Seviye): 1500 TL – 10.000 TL

Reklam Ajansı (Profesyonel): 10.000 TL – 1.000.000 TL

Yararlı Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz