Marka İmajı Nedir?

LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine, küçüklerime, büyüklerime ve konu ile ilgilenen herkese selamlar, saygılar. Bu içerikte marka imajından söz edeceğim. Marka imajı nedir, marka imajının önemi nedir, marka imajı nasıl oluşturulur, bu imajın oluşmasındaki en etkili yöntemler nelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım.

Marka İmajı Nedir?

Bir ürünün, hizmetin ya da markanın tüketiciler ya da satın alanlar tarafından yorumlanma biçimine marka imajı denir.

Dolayısıyla marka imajı, esasen bir ürünün ya da hizmetin işlevsel ya da fiziksel özelliklerinden ziyade, anlamsal ve psikolojik özelliklerini kapsar.

marka imajı nedir

Marka imajı, algılatılmaya bağlı bir durumdur. Elbette işin içerisine fiziksel ve dışsal özellikler de girer ancak marka imajı genel anlamda psikolojik ve anlamsal süreçleri içermektedir. Somut bir örnek vererek düşüncemizi destekleyelim.

Volvo markasının genel imajı sağlamlıktır. Volvo markasının logosunu gördüğümüzde ya da Volvo marka bir otomobil gördüğümüzde; aklımıza neredeyse gelen ilk anlam, zihnimizde oluşan ilk imaj “sağlamlık” ve dolayısıyla “güvenlik” olacaktır.

marka imajı nedir

Dolayısıyla Volvo’nun marka imajı sağlamlık, dayanıklılık ve güvenliktir.

Marka İmajının Önemi Nedir?

Marka imajı, tüketicinin zihninde oluşan imaj yansımalarıdır, tüketicinin marka ile ilgili olan algılamaları, yorumları ve düşünceleridir.

Bu imajlar, düşünceler ve yorumlamalar ilk etapta kişiye özel olmakla birlikte, koca bir pazar ve toplum düşünüldüğünde son derece önemli olmaktadır. Zira, bu imaj, tek tek bireylerden koskoca topluma uzanan bir süreçtir.

marka imajı nedir

En önemlisi de satın alma davranışını etkileyen bu süreç, markaların varlıklarını sürdürebilmesinin en önemli yöntemlerinden birisidir.

Dolayısıyla marka imajı, bir markanın var olmasının en hayati parametrelerinden birisidir.

Marka imajının iki önemli yansıması bulunmaktadır, bunlar:

 • Marka imajı markanın yaşamasını sağlar.
 • Mark imajı tüketicilerin satın alma davranışını belirler.

Marka İmajı Nasıl Oluşturulur?

Marka imajı oluşturmanın en etkili yöntemi reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleridir. Reklam ana başlığının altındaki çeşitli faaliyetlerden söz etmek istiyorum.

Reklam Faaliyetleri

Çizgi Altı Reklam ve Tasarım Faaliyetleri

 • Logo Tasarım
 • Kurumsal Kimlik Tasarımı
 • Ambalaj Tasarımı
 • Katalog ve Broşür Tasarımları
 • Tüm Görsel İletişim ve Tasarım Çalışmaları

Çizgi Üstü Reklam ve Tasarım Faaliyetleri

 • Televizyon Reklamları
 • Radyo Reklamları
 • Gazete Reklamları
 • Outdoor (Açıkhava) Reklamları
 • Tanıtım Filmleri
 • Led Ekranlar

Marka imajı oluşturmadaki en etkili silahlar yukarıda saydığım reklam faaliyetleridir.

marka imajı nedir

Dolayısıyla, görsel ve işitsel imaj ne kadar çok tekrarlanırsa insanların zihinlerinde o denli kalıcı yer etmektedir.

Marka İmajı Şansa Bırakılamaz

Bir marka sahibiyseniz ya da herhangi bir markanın marka temsilcisi durumundaysanız marka imajınızı şansa bırakmamalısınız.

marka imajı nedir

Reklamcılık faaliyetlerinin hangi iki ana damarına ihtiyaç duyuyorsanız, çizgi üstü ya da çizgi altı fark etmez; kendisini bu alanda ispatlamış bir kurum ya da kişi ile çalışmanızı öneririm.

22 yıllık marka iletişimi ve görsel tasarımla uğraşan bir reklamcı olarak kısaca marka imajı kavramından söz etmeye çalıştım. Konu ile ilgili sormak istediklerinizi bana sorabilir, düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Marka İçerikleri

Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın bir süredir, iletişim ve reklam dünyasında yer alan bir iletişimci olarak, markaların renkler sayesinde hayat bulduğunu söylersem, sanırım abartmış olmam. Zira, yukarıda da belirtmiş olduğum üzere, her markanın, kendi içeriğiyle alakalı bir takım renkleri vardır ya da olmalıdır; buna bağlı olarak markalar renkler sayesinde anlamlanırlar.

Marka Renk İlişkisi

lansman nedir

Lansman Nedir

marka nedir

Marka Nedir

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Markalaşmanın Önemi

Reklamcılık İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz