Markalaşmanın Önemi

Sevgili LogoveGrafik.com takipçileri, marka ile ilgili daha önce pek çok içerik yayımladım. Bu içerikte ise size markalaşmanın önemi gibi kritik bir konudan söz etmeye çalışacağım.
Marka ve markalaşma ile ilgili yayımladığım içeriklere “Marka Yönetimi” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Markalaşma ya da Marka Olmak Nedir?

Bana göre markalaşma, ürün, hizmet, şirket ya da kuruluşların, kendilerine özgü bir kimlik kazandıkları, kendilerine has bir ekol oldukları, diğer ürün ve hizmetlerden ayrıştıkları bir süreçtir.

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Bir kavram olarak marka kavramına daha yakından bakmak isterseniz Marka Nedir? başlıklı içeriği incelemeniz sizin açınızdan yararlı olabilir.

Bir ürün ya da hizmetin marka olabilmesi için pek çok süreç gereklidir.
Tüm bu süreçleri, son derece ayrıntılı bir biçimde marka oluşturma başlıklı içerikte anlatmaya çalıştım. Konuyla ilgili çok daha detaylı bilgi edinmek isteyenler bu içeriği inceleyebilirler.

Markalaşmanın ya da Marka Olmanın Önemi

Bundan yıllar önce bir Mavi Jeans reklamı vardı, belki hatırlarsınız. Reklamda Amerikalılar, “aynı malı daha pahalıya sattıklarını” söylüyorlardı.
İşte bence işin özeti ve özü budur. Aynı malı, daha çok satmak, daha pahalıya satmak; markalaşmanın önemini anlatan en net durumlardan birisidir.

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Diğer yandan bir müşteri sadakati oluşturması açısından markalaşmanın önemi büyüktür.
Bugün, kendi alanlarında markalaşmış dünya markalarını düşünün… Hepsi de yine kendi alanlarında adeta vazgeçilmezler arasındadırlar.

Onların logolarını ya da amblemlerini gördüğümüzde, adeta ilgili markanın büyüsüne kapılırız.

Marka Yaratmak

Markalaşmanın ya da marka yaratmanın önemini yine bilindik bir örnekle açıklamak gerekirse, İtalyanlar kumaşı bizden alıyorlar. Onu bir güzel işleyip, üstüne de kendi markalarını yapıştırıp bizden aldıkları fiyatın belki de yüz katına hem bize hem de tüm dünyaya satıyorlar.

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Markalaşmanın önemine bence en güzel örneklerden birisi de budur.
Her Markanın Bir Algısı Vardır
Bulundukları alana göre, ürün ya da hizmetlerine göre, her markanın bir algısı ve imajı vardır. Markaların algısı ile ilgili daha derinlemesine bilgi edinmek isterseniz Marka İmajı Nedir başlıklı içeriğe göz atmanız yararlı olabilir.

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Bu anlamda markalar da tıpkı insanlar gibidir. Her birisinin adeta bir kimliği, bir kişiliği, bir şahsiyeti vardır. Kimileri güven verir, kimileri sizi çok iyi hissettirir, kimileri ise sizinle duygusal bağ kurar.

Sonuç

Markalaşan ürünler, hizmetler ya da kuruluşlar, marka olmayanlara göre her zaman bir adım değil; on adım öndedir.

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi

Bir yerden sonra ürün ya da hizmetlerinin de eskisi kadar kaliteli ya da maliyetli olmasına da gerek yoktur. Zira markalaşmıştır ve bir marka değeri bulunmaktadır.
Bu içerikte kısaca, markalaşmanın önemi konusundan söz etmeye çalıştım.

Aklınıza takılan sormak istediğiniz sorular olabilir ya da görüşlerinizi de belirtmek isteyebilirsiniz.
Her şeyi ama her şeyi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.
Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Marka İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz