Minimal Logo Tasarım Örnekleri

Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, hepinize selamlar, sevgiler. Bu içeriği ünlü markaların minimal logo tasarım örneklerine ayırdım. Siz değerli takipçilerime, 22 yıllık bir tasarımcı olarak en beğendiğim, dünyaca ünlü 10 markanın logolarından söz etmeye çalışacağım. Bu logoların ortak özelliği, minimal tarzda tasarlanmış olmaları ve minimalist birer tasarım örneği olmaları.

Minimal logo tasarım örneklerini sıralamaya başlıyorum, keyifli okumalar dilerim, yorumlarınızı da beklerim.

NOKIA Logosu

Nokia logosu, yalnızca fontlardan oluşan tipografi ile oluşturulmuş, sade ve minimal bir logo tasarım örneğidir.

Gerek tipografisi, gerekse kurumsal renkleri bakımından oldukça minimalist bir tarzı vardır.

IBM Logosu

Dünyaca ünlü bir teknoloji devi olan IBM markasının logo tasarımında, minimal çizgilere rastlamak mümküdür.

Logo, tipografi sanatının sadelik ve teknoloji ile bileşimidir. Biraz 70 ya da 80’lerin tarzını yansıtsa da oldukça minimalist bir logo tasarımıdır.

PHILIPS Logosu

Bir dünya markası olan Philips, logosunda da gayet minimal bir tutum sergilemektedir. Bu logo diğerlerinden biraz farklı olarak tipografinin yanı sıra içerisinde bir ikon ya da sembol de barındıran sade bir logodur.

Sade ve minimalist bir tasarım olmasına ek olarak, logoda mavinin güven veren özelliğinden yararlanılmıştır.

MERCEDES-BENZ Logosu

Dünyanın en köklü ve en kaliteli otomobil üreticilerinin başında gelen Mercedes-Benz logosu da son derece sade, minimal çizgilerde ve kaliteli bir logodur.

Mercedes-Benz, kullandığı logo ile adeta bu kalitesini ispatlar durumundadır. Mercedes logosunu gören ve onunla görsel anlamda iletişim kuran hemen herkes, Mercedes-Benz’in ne denli kaliteli bir kuruluş olduğunu anlayabilirler. Mercedes- Benz tüm kurumsal kimlik çalışmalarında bu logoyu kullanmaktadır.

SONY Logosu

Kendine has bir tipografisi olan Sony markası logosunda, sade ve özel bir karakter kullanmıştır.

Sony bir teknoloji devi olmasının yanı sıra, kendi alanında marka algısı ve imajı açısından, kaliteli ürünler üreten bir dünya markası konumundadır. Görsel iletişiminde de minimal tarzdaki bu logosuyla, bu imajını desteklemektedir.

APPLE Logosu

Apple markası da, kendi alanında tartışmasız bir dünya markasıdır. Bugün Apple denildiğinde, dünyanın 7 kıtasında tanınırlığı, bilinirliği olan ve dünyanın hemen her bölgesinde var olan bir marka akıllara gelmektedir.

Bir dünya markası olan Apple da, logo tasarımında minimal bir ikon olan, ısırılmış bir elmayı kullanmaktadır. Logo, yıllar yılı bir takım değişikliklere uğrasa da şimdilik son halini almış gözüküyor.

ADOBE Logosu

Dünyaca ünlü bir yazılım devi ve grafik programları üreticisi olan Adobe markası da logo tasarımında minimal, sade ve karmaşık olmayan bir anlayıştadır.

Kendine has ve markasına özel kırmızı bir A ikonu, tipografisinde de sade ve karmaşıklıktan uzak bir karakter kullanmaktadır.

TWITTER Logosu

Bir sosyal medya platformu olan Twitter logosu da oldukça sade ve minimal çizgiler içermektedir.

Kendine özel bir “kuş” ikonu, kendine has bir marka rengi ve tipografisi bulunmaktadır.

MICROSOFT Logosu

Kendi alanında tartışmasız bir dünya devi olan Microsoft da logosunda sadelikten ve minimalist tasarımdan yanadır.

Renkli ve sade bir pencere ikonu, sade bir tipografi ile yıllar yıllı akıllara kazınmıştır.

Yıllar yılı birkaç kez değişime uğramış olan logonun son ve günümüzdeki hali yukarıdaki gibidir.

NIKE Logosu

Benim en sevdiğim logoların başında gelen Nike logosu, son derece sade, minimal ve başarılı bir logo çalışmasıdır. Kendine özel bir tipografisi vardır.

Belki de logonun en önemli ve can alıcı yeri, ikonudur. Bu ikonu gören herkes, markanın ismi yazmasa bile, orada Nike ürünlerinin bulunduğunu anlar. Zira, özellikle bu ikon, yıllar yılı akıllara kazınmıştır.

Bu içerikte, en beğendiğim, minimalist logolardan söz etmeye çalıştım. Zira 22 yıllık bir tasarımcı ve iletişimci olarak, ben de logo tasarım çalışmalarımda son derece minimal ve sade kullanımlara önem vermekteyim. İyi ve etkili bir logo çalışmasının sadelikten geçtiğine inanan tasarımcılarıdanım.

Konu ile ilgili ya da konu dışı aklınıza takılan her şeyi lütfen bana yazın.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

En Güncel İçerikler

Marka Renk İlişkisi

Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın bir süredir, iletişim ve reklam dünyasında yer alan bir iletişimci olarak, markaların renkler sayesinde hayat bulduğunu söylersem, sanırım abartmış olmam. Zira, yukarıda da belirtmiş olduğum üzere, her markanın, kendi içeriğiyle alakalı bir takım renkleri vardır ya da olmalıdır; buna bağlı olarak markalar renkler sayesinde anlamlanırlar.
Marka Renk İlişkisi Marka renk ilişkisi, marka yönetimi açısından son derece önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Görsel iletişim, renklerle yakından ilişkilidir. Zira, pazarlama ve marka yönetimi açısından her rengin kendine göre bir anlamı ve iletişim dili bulunmaktadır. Markalar Renklerle Hayat Bulur 20 yılı aşkın...

Yeni Renault Logosu

Renault logosunu değiştirdi. Yeni Renault logosu neyi anlatmaktadır? Renault logo değişimi neye göre yapılmıştır?
Renault Yeni Logosu Bu aralar dünya markalarında adeta bir logo değiştirme modasıdır gidiyor. Burger King, BMW, Peugeot gibi dünya markalarından sonra Renault da logosunda değişikliğe gitti. Ünlü Fransız otomotiv devi Renault logosunu birkaç gün önce tanıttı. Renault Logosunu Değiştirdi Ünlü Fransız otomotiv devi Renault, logosunu değiştirdi. Yapılan değişikliğin,...

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN nedir? Ne işe yarar? VPN alırken nelere dikkat etmek gerekir? VPN nasıl kullanılır?
VPN Nedir? Ne İşe Yarar? VPN sınırsız ve özgür internete ulaşabilmek için, gerek mobil ve gerekse masaüstü cihazlara kurulabilen yazılımlardır. Bu programlar sayesinde, normalde internete bağlandığınız IP numaranız yerine, VPN programının atadığı bir IP numarası kullanırsınız. Örneğin, bir VPN programını ve o programın dünya çapında bulunan vekil...

Burger King Logosu Değişti

Burger King logosu değişti. Ünlü markanın logosu yenilendi. Eski ve yeni Burger King logolarının karşılaştırılmaları ve kıyaslanmaları
Burger King Logosu Değişti Dünyaca ünlü fast food lokantalar zinciri Burger King logosunu değiştirdi. Burger King logosunu yeniledi ve geçtiğimiz günlerde yeni logonun kullanımına başladı. Söz konusu bu yenilenme nasıl bir iletişim stratejisine işaret etmektedir? Burger King yeni logosuyla neyi hedeflemektedir? Logonun yenilenmesi bağlamında, Burger King'in...

BMW Logosu Değişti ve Yenilendi

BMW Logosu Değişti Büyük dünya markası, ünlü Alman otomotiv devi BMW logo tasarımında değişikliğe gitti. Dünya çapında büyük bir marka olan BMW bu değişimle neyi amaçladı ve neler yapmak istedi? Bunları yorumlamaya ve detaylarıyla siz değerli takipçilerime aktarmaya çalışacağım. BMW Markasının Eski Logosu BMW markasının eski logosu kalın kenarlıklı siyah bir daire içerisinde mavi ve beyaz öğelerden oluşmaktaydı.
BMW Logosu Değişti ve Yenilendi Büyük dünya markası, ünlü Alman otomotiv devi BMW logo tasarımında değişikliğe gitti. Dünya çapında büyük bir marka olan BMW bu değişimle neyi amaçladı ve neler yapmak istedi? Bunları yorumlamaya ve detaylarıyla siz değerli takipçilerime aktarmaya çalışacağım. BMW Markasının Eski Logosu BMW markasının...

Grafiker Nasıl Olunur?

Grafiker nasıl olunur? Grafiker olmak için hangi bölüm okunmalıdır? Grafiker olmak için ne yapmak gerekir?
Grafiker Nasıl Olunur? İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun süredir yazamadım. Haliyle maillerime de bir süredir bakamıyordum. İşleri biraz toparlayınca ilk işim maillerime bakmak oldu. Aldığım bir mail üzerine bu içeriği oluşturmaya karar verdim. Gelen maili burada uzun uzadıya yazıp sizleri sıkmak istemiyorum. Maili gönderen kardeşim bir lise...

Logo Tasarım Sunumu Nasıl Yapılır?

Logo tasarım sunumu nasıl yapılır? Logo tasarımı sunumundaki püf noktalar nelerdir? Müşteriye logo sunumu nasıl yapılır?
Logo Tasarım Sunumu Nasıl Yapılır? İyi iş çıkarmak önemlidir. Ancak, çıkan iyi işi, etkili bir biçimde sunmak; en az iyi iş çıkarmak kadar önemlidir. Bu içerikte logo tasarımlarının nasıl sunulması gerektiğinden söz edeceğim. Müşterinize bir logo tasarladınız, onu nasıl sunmalısınız? Genel anlamda bu soruya yanıtlar vermeye çalışacağım. Gerek...

Slogan Nedir? Nasıl Yazılır?

Slogan nedir, nasıl yazılır, nasıl bulunur, nasıl oluşturulur? Slogan yazarken nelere dikkat edilmelidir? Yaratıcı slogan örnekleri burada.
Slogan Nedir? Nasıl Yazılır? Bu içeriğimde, reklamcılık başlığı altında incelenmesi gereken en önemli konuların başında gelen slogan kavramından söz edeceğim. Slogan nedir, nasıl bulunur, bir slogan nasıl yazılır, doğru, etkili ve yaratıcı bir slogan nasıl oluşturulur, bu konuda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını...

Alternatif Tasarımları Abartmayın

Alternatif tasarımlar grafik tasarımda nasıl sunulur? Fazla alternatif sunmak nelere yol açar? Kaç alternatif tasarım sunulmalıdır?
Alternatif Tasarımları Abartmayın Değerli grafikerler, kıymetli grafik tasarımcı meslektaşlarım, grafik tasarım sanatının detaylarını merak eden saygıdeğer takipçilerim ve konu ile ilgilenen herkese, selamlar, sevgiler, saygılar. Bu içerikte, grafik tasarımda alternatifli çalışma yöntemlerini, grafik tasarım sanatının herhangi bir alanında tasarım yapılırken müşteriye ya da reklam verenlere nasıl...

Ücretsiz Dosya Transfer Siteleri

ücretsiz dosya transfer siteleri, dosya ve doküman gönderme siteleri, internet üzerinden dosya gönderme sitesi
Ücretsiz Dosya Transfer Siteleri Malum, internet ve bilgi çağında yaşıyoruz. Eskiden kullandığımız CD Rom'lar, disketler ve veri taşımaya yarayan çeşitli materyaller, çoktan tarihin sayfalarında yerlerini almış durumdalar. İş öyle bir hal aldı ki neredeyse hard diskler bile tarihe karışmak üzere... Elbette, o işler için sanırım biraz...

Renklerin Uyumu

Renklerin uyumu nasıldır? Hangi renk hangi renkle uyumludur? Hangi renkler kombine edilir? Renk kombinleri neye göre yapılır?
Renklerin Uyumu Renklerin uyumu konusu hakkında özellikle bir içerik oluşturmak istedim. Zira, bu konu; gerek markasına tasarım yaptırmak isteyen marka sahipleri için ve gerekse grafik tasarımcılar için son derece önemli bir konu. Logo tasarımından tutun, kurumsal kimlik tasarımına; poster tasarımından tutun katalog tasarımına; ambalaj tasarımından tutun,...

Grafiker ve Grafik Tasarımcı Maaşları

Grafiker maaşları, grafik tasarımcı ya da art direktör maaşları ne kadardır? Ne kadar kazanırlar?
Grafiker ve Grafik Tasarımcı Maaşları Değerli grafik tasarımcılar, konuyu merak eden sevgili takipçilerim, kıymetli tasarımcılar ve saygıdeğer art direktör meslektaşlarım... Bu içerikte grafiker, grafik tasarımcı ya da art direktör maaşları konusunu emine boyuna ele almaya ve elimden geldiği kadar açıklayıcı olmaya çalışacağım. Bir grafiker ne kadar...

Grafik Tasarım ve Grafiker Bilgisayarı

Grafiker bilgisayarı nasıl olmalıdır? Grafik tasarım bilgisayarı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?
Grafik Tasarım ve Grafiker Bilgisayarı Profesyonel bir grafik tasarımcının rahat ve hızlı çalışabilmesi için bir takım araçlara ihtiyaç vardır. Grafik tasarım sanatının günümüzde, deyim yerindeyse, teknoloji ile bu kadar sırt sırta gelmesi, adeta bir kağıdın iki yüzü olması neticesinde, grafik tasarımcıların bilgisayar seçimleri de önem kazanmaktadır.Bir...

Mobil Teknoloji ve Mobil Uyumluluk

Mobil teknoloji ve bu alandaki gelişmeler markaları ve web sitelerini nasıl etkiler? Mobil uyumluluk bir web sitesi için ne demektir?
Mobil Tenoloji ve Mobil Uyumluluk Teknoloji büyük bir hızla gelişiyor. Bu gelişim yirminci yüzyıl başlarında daha küçük adımlarla olan bir ilerleme iken, şimdilerde ise deyim yerindeyse “uzun atlama”ya dönmüş durumda... Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, kıymetli tasarımcı meslektaşlarım, marka sahipleri ve konuya ilgi duyan herkes; size bu yazımda mobil...

Kurumsal Fontlar

Kurumsal fontlar hangileridir? Nerelerde kullanılır? Özellikleri nelerdir? Hangi markalar kurumsal yazı tiplerini kullanırlar?
Kurumsal Fontlar Kıymetli genç meslektaşlarım, mini mini stajyer kardeşlerim, tecrübeli tasarımcı dostlarım, markasına tasarım yaptırmak isteyen saygıdeğer müşteriler ve konuya meraklı olan herkes… Hepinize yepyeni bir içerikten, gönül dolusu selamlar, sevgiler, saygılar… Bu içerikte kurumsal fontlar konu başlığını, detaylı bir biçimde, siz değerli takipçilerime aktarmaya çalışacağım. Kurumsal...

Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler

Profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenler nelerdir? Tasarımcılar neleri bilmelidir?
Profesyonel Bir Tasarımcının Bilmesi Gerekenler Bu içerikte, profesyonel bir tasarımcının bilmesi gerekenleri madde madde sıralamaya, siz değerli genç kardeşlerime aktarmaya çalışacağım. Umarım siz değerli genç meslektaşlarıma, grafik tasarım alanında kendisini geliştirmek isteyen grafiker adaylarına yararlı olur. Deneyimli meslektaşlarım için de keyifli bir içerik olmasını diliyorum. 1) Mesleğinizin...

Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?
Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları Son günlerde, facebook grupları başta olmak üzere kimi web sitelerinde, logo tasarım çalışmaları, ambalaj tasarımı, web tasarımı, poster tasarımları; kısaca grafik tasarımın her alanındaki görsel tasarım çalışmalarının olmayacak, olamayacak kadar düşük fiyatlara yapıldığını gördüm ve bununla ilgili bir içerik...

Parayı Veren Düdüğü Çalar mı?

Müşteri ve grafik tasarımcı ya da müşteri ve reklam ajansındaki arasındaki ilişkilerde parayı veren düdüğü çalar mı? İşin doğrusu nedir?
Parayı Veren Düdüğü Çalar mı? Saygıdeğer takipçilerimi, reklamcılığa ve grafik tasarıma gönül vermiş değerli genç kardeşlerimi ve konuya ilgi duyan herkesi öncelikle her zaman olduğu gibi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu içeriği grafik tasarım bölümünden yeni mezun olmuş, şu anda İstanbul’da büyük bir network ajansta...

Minimalist Tasarım

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?
Minimalist Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? Grafik Tasarımda Nasıl Kullanılır? Bu içerikte minimalist tasarım kavramı üzerinde durmaya çalışacağım. Minimalist tasarım nedir, nasıl yapılır, minimalist tasarımın ne gibi püf noktaları vardır, minimalizm nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, minimalist tasarım grafik tasarımda, marka iletişiminde ve görsel iletişimde nasıl kullanılır...

Tasarımcının İşine Karışmayın

Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları, bıkmadan usanmadan müşteri kaprisi çeken cefakar müşteri temsilcileri, müşterilere feleğini şaşırtan kıymetli müşteri direktörleri, tüm reklamcı meslektaşlarımız ve konu ile ilgili merak sahibi tüm saygıdeğer takipçilerim... Bu içerikte...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz