Minimal Logo Tasarım Örnekleri

Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, hepinize selamlar, sevgiler. Bu içeriği ünlü markaların minimal logo tasarım örneklerine ayırdım. Siz değerli takipçilerime, 22 yıllık bir tasarımcı olarak en beğendiğim, dünyaca ünlü 10 markanın logolarından söz etmeye çalışacağım. Bu logoların ortak özelliği, minimal tarzda tasarlanmış olmaları ve minimalist birer tasarım örneği olmaları.

Minimal logo tasarım örneklerini sıralamaya başlıyorum, keyifli okumalar dilerim, yorumlarınızı da beklerim.

NOKIA Logosu

Nokia logosu, yalnızca fontlardan oluşan tipografi ile oluşturulmuş, sade ve minimal bir logo tasarım örneğidir.

Gerek tipografisi, gerekse kurumsal renkleri bakımından oldukça minimalist bir tarzı vardır.

IBM Logosu

Dünyaca ünlü bir teknoloji devi olan IBM markasının logo tasarımında, minimal çizgilere rastlamak mümküdür.

Logo, tipografi sanatının sadelik ve teknoloji ile bileşimidir. Biraz 70 ya da 80’lerin tarzını yansıtsa da oldukça minimalist bir logo tasarımıdır.

PHILIPS Logosu

Bir dünya markası olan Philips, logosunda da gayet minimal bir tutum sergilemektedir. Bu logo diğerlerinden biraz farklı olarak tipografinin yanı sıra içerisinde bir ikon ya da sembol de barındıran sade bir logodur.

Sade ve minimalist bir tasarım olmasına ek olarak, logoda mavinin güven veren özelliğinden yararlanılmıştır.

MERCEDES-BENZ Logosu

Dünyanın en köklü ve en kaliteli otomobil üreticilerinin başında gelen Mercedes-Benz logosu da son derece sade, minimal çizgilerde ve kaliteli bir logodur.

Mercedes-Benz, kullandığı logo ile adeta bu kalitesini ispatlar durumundadır. Mercedes logosunu gören ve onunla görsel anlamda iletişim kuran hemen herkes, Mercedes-Benz’in ne denli kaliteli bir kuruluş olduğunu anlayabilirler. Mercedes- Benz tüm kurumsal kimlik çalışmalarında bu logoyu kullanmaktadır.

SONY Logosu

Kendine has bir tipografisi olan Sony markası logosunda, sade ve özel bir karakter kullanmıştır.

Sony bir teknoloji devi olmasının yanı sıra, kendi alanında marka algısı ve imajı açısından, kaliteli ürünler üreten bir dünya markası konumundadır. Görsel iletişiminde de minimal tarzdaki bu logosuyla, bu imajını desteklemektedir.

APPLE Logosu

Apple markası da, kendi alanında tartışmasız bir dünya markasıdır. Bugün Apple denildiğinde, dünyanın 7 kıtasında tanınırlığı, bilinirliği olan ve dünyanın hemen her bölgesinde var olan bir marka akıllara gelmektedir.

Bir dünya markası olan Apple da, logo tasarımında minimal bir ikon olan, ısırılmış bir elmayı kullanmaktadır. Logo, yıllar yılı bir takım değişikliklere uğrasa da şimdilik son halini almış gözüküyor.

ADOBE Logosu

Dünyaca ünlü bir yazılım devi ve grafik programları üreticisi olan Adobe markası da logo tasarımında minimal, sade ve karmaşık olmayan bir anlayıştadır.

Kendine has ve markasına özel kırmızı bir A ikonu, tipografisinde de sade ve karmaşıklıktan uzak bir karakter kullanmaktadır.

TWITTER Logosu

Bir sosyal medya platformu olan Twitter logosu da oldukça sade ve minimal çizgiler içermektedir.

Kendine özel bir “kuş” ikonu, kendine has bir marka rengi ve tipografisi bulunmaktadır.

MICROSOFT Logosu

Kendi alanında tartışmasız bir dünya devi olan Microsoft da logosunda sadelikten ve minimalist tasarımdan yanadır.

Renkli ve sade bir pencere ikonu, sade bir tipografi ile yıllar yıllı akıllara kazınmıştır.

Yıllar yılı birkaç kez değişime uğramış olan logonun son ve günümüzdeki hali yukarıdaki gibidir.

NIKE Logosu

Benim en sevdiğim logoların başında gelen Nike logosu, son derece sade, minimal ve başarılı bir logo çalışmasıdır. Kendine özel bir tipografisi vardır.

Belki de logonun en önemli ve can alıcı yeri, ikonudur. Bu ikonu gören herkes, markanın ismi yazmasa bile, orada Nike ürünlerinin bulunduğunu anlar. Zira, özellikle bu ikon, yıllar yılı akıllara kazınmıştır.

Bu içerikte, en beğendiğim, minimalist logolardan söz etmeye çalıştım. Zira 22 yıllık bir tasarımcı ve iletişimci olarak, ben de logo tasarım çalışmalarımda son derece minimal ve sade kullanımlara önem vermekteyim. İyi ve etkili bir logo çalışmasının sadelikten geçtiğine inanan tasarımcılarıdanım.

Konu ile ilgili ya da konu dışı aklınıza takılan her şeyi lütfen bana yazın.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

En Güncel İçerikler

Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları

Çok ucuz ve düşük fiyatlara yapılan grafik tasarım çalışmaları hakkında neler söylenebilir? Düşük ücretlere grafik tasarım yapılabilir mi?
Ucuz Fiyatlara Yapılan Grafik Tasarım Çalışmaları Son günlerde, facebook grupları başta olmak üzere kimi web sitelerinde, logo tasarım çalışmaları, ambalaj tasarımı, web tasarımı, poster tasarımları; kısaca grafik tasarımın her alanındaki görsel tasarım çalışmalarının olmayacak, olamayacak kadar düşük fiyatlara yapıldığını gördüm ve bununla ilgili bir içerik...

Parayı Veren Düdüğü Çalar mı?

Müşteri ve grafik tasarımcı ya da müşteri ve reklam ajansındaki arasındaki ilişkilerde parayı veren düdüğü çalar mı? İşin doğrusu nedir?
Parayı Veren Düdüğü Çalar mı? Saygıdeğer takipçilerimi, reklamcılığa ve grafik tasarıma gönül vermiş değerli genç kardeşlerimi ve konuya ilgi duyan herkesi öncelikle her zaman olduğu gibi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu içeriği grafik tasarım bölümünden yeni mezun olmuş, şu anda İstanbul’da büyük bir network ajansta...

Minimalist Tasarım

Minimalist tasarım nedir? Minimalist tasarım nasıl yapılır? Minimalizm nedir? Grafik tasarımda ve görsel iletişimde minimalist tasarımın önemi nedir?
Minimalist Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? Grafik Tasarımda Nasıl Kullanılır? Bu içerikte minimalist tasarım kavramı üzerinde durmaya çalışacağım. Minimalist tasarım nedir, nasıl yapılır, minimalist tasarımın ne gibi püf noktaları vardır, minimalizm nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır, minimalist tasarım grafik tasarımda, marka iletişiminde ve görsel iletişimde nasıl kullanılır...

Tasarımcının İşine Karışmayın

Bir grafik tasarımcının işine karışmak ya da müdahale etmek doğru mudur? İşine müdahale edilmemesi gereken grafikerler kimlerdir?
Tasarımcının İşine Karışmayın Grafik tasarım işiyle uğraşan tasarım emekçileri, kelimelerle dans eden, cümleleri ip atlatan sevgili metin yazarları, bıkmadan usanmadan müşteri kaprisi çeken cefakar müşteri temsilcileri, müşterilere feleğini şaşırtan kıymetli müşteri direktörleri, tüm reklamcı meslektaşlarımız ve konu ile ilgili merak sahibi tüm saygıdeğer takipçilerim... Bu içerikte...

Grafikerlerin İş Bulma Olanakları

Grafikerlerin iş bulma olanakları nasıldır? Grafikerler nerelerde çalışabilir? Bir grafiker hangi iş alanında çalışır?
Grafikerlerin İş Bulma Olanakları Bu içerikte, siz değerli takipçilerime, grafikerlerin iş bulma olanakları konusunu, elimden geldiğince, dilimin döndüğünde 22 yıllık bir grafik tasarımcı ve reklamcı olarak aktarmaya çalışacağım. Grafikerler nerelerde iş bulabilirler, nerelerde çalışabilirler, çalışma alanları nerelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Grafikerler Nerelerde Çalışabilirler? Reklam...

Reklamda Yaratıcılık Nedir?

Reklamda ve reklamcılıkta yaratıcılık nedir, nasıl kullanılmalıdır, yaratıcı reklamların amacı nedir? Yaratıcı reklamlar nasıl yapılır?
Reklamda Yaratıcılık Değerli meslektaşlarım, işlerimin yoğunluğu nedeniyle bir süredir içerik yayımlayamıyordum. İlk fırsatta yayımlamaya karar verdim. Bu içerikte reklamda yaratıcılık konusunu ele almaya çalışacağım. Reklamda ve reklamcılıkta yaratıcılık nedir, nasıl kullanılmalıdır, yaratıcı reklamların amacı nedir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Reklamda Yaratıcılık Nedir? Reklamda ve reklamcılıkta yaratıcılık, en temel...

Tasarım ile İlgili Sözler

tasarım ile ilgili sözler
TASARIM İLE İLGİLİ SÖZLER Bu içerikte insanlık tarihine mal olmuş ünlü sanatçı ve düşünürlerin tasarım ile ilgili söyledikleri güzel sözleri paylaşacağım. Umarım siz değerli genç kardeşlerime ilham kaynağı olur. Frank Barron Yaratıcı insan ortalama insandan hem daha ilkel, hem de daha aydın ve daha yıkıcı; hem daha çılgın...

Logo Tasarımında Font Seçimi ve Kullanılan Fontlar

Logo tasarımında font seçimi nasıl yapılır, kullanılan fontlar neye göre seçilir, fontların önemi nedir, yazı tipleri ve karakter seçimi.
Logo Tasarımında Font Seçimi Bu içerikte, logo tasarımında font seçimi nasıl yapılmalıdır, logo tasarımında kullanılan fontlar neye göre seçilir, logo tasarımında fontların önemi nedir, yazı tipleri ve karakter seçimi logo tasarımını nasıl etkiler, font seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir, gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağım. Logo Tasarımı...

Freelance Grafiker Ödemesini Nasıl Almalıdır

freelance grafiker nasıl ödeme almalıdır, freelance grafiker nasıl para kazanır
Freelance Grafiker Ödemesini Nasıl Almalıdır? Herkese merhabalar, işlerimin yoğunluğu sebebiyle uzun süredir yazamıyordum. Bu içeriğimi özellikle freelance çalışan, hayatını serbest zamanlı olarak kazanmaya çalışan değerli grafik tasarımcı ya da grafiker arkadaşlara ithaf etmek istiyorum. Bir süredir, özellikle facebook gruplarında üzülerek görüyorum ki, işi yapmış ancak ödemesini alamamış...

Profesyonel Bir Grafik Tasarım Sitesi: Grafizula.com

grafizula.com freelance grafiker ve grafik tasarım hizmetleri sunar.
Profesyonel Bir Grafik Tasarım Sitesi: Grafizula.com Bu içerikte siz değerli LogoveGrafik.com takipçilerine, profesyonel bir grafik tasarım sitesinden ve onun sağladığı hizmetlerden söz etmeye çalışacağım. 2020 yılının henüz başlarında açılmış olan grafizula.com, freelance grafik tasarım hizmetleri sağlıyor.Bu sitenin adı, grafizula.com... Sitenin başlıca hizmetleri neler öncelikle biraz...

Markalaşmanın Önemi

markalaşmanın önemi, marka olmanın önemi
Markalaşmanın Önemi Sevgili LogoveGrafik.com takipçileri, marka ile ilgili daha önce pek çok içerik yayımladım. Bu içerikte ise size markalaşmanın önemi gibi kritik bir konudan söz etmeye çalışacağım. Marka ve markalaşma ile ilgili yayımladığım içeriklere "Marka Yönetimi" sayfasından ulaşabilirsiniz. Markalaşma ya da Marka Olmak Nedir? Bana göre markalaşma, ürün,...

Logo Tasarımında Renk Seçimi

logo tasarımında renk seçimi
Logo Tasarımında Renk Seçimi Logo tasarımında renk seçimi, markanın tüm konseptini, tüm yönünü ve deyim yerindeyse tüm kaderini belirleyen bir süreçtir. Her Rengin Bir İletişimi Vardır Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, siyah, sarı, mor ve daha nice renk tonları... Hepsinin marka iletişiminde ayrı ve özel bir yeri vardır....

Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır?

akılda kalıcı logolar nasıl tasarlanır, bir logonun akılda kalıcı olması ne demektir, akılda kalıcılık nasıl sağlanır
Akılda Kalıcı Logolar Nasıl Tasarlanır? Saygıdeğer LogoveGrafik.com takipçileri, değerli meslektaşlarım, mesleğin henüz başındaki kıymetli genç kardeşlerim ve konuya ilgi duyan herkese gönül dolusu selamlar, sevgiler… Yoğun iş tempomdan fırsat buldukça, grafik tasarım alanında faydalı olabilmek adına, içerikler üretiyor, bu içerikleri de siz değerli takipçilerime sunuyorum. Bu...

Marka İmajı Nedir?

marka imajı nedir
Marka İmajı Nedir? LogoveGrafik.com’un değerli takipçilerine, küçüklerime, büyüklerime ve konu ile ilgilenen herkese selamlar, saygılar. Bu içerikte marka imajından söz edeceğim. Marka imajı nedir, marka imajının önemi nedir, marka imajı nasıl oluşturulur, bu imajın oluşmasındaki en etkili yöntemler nelerdir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Marka...

RGB Nedir?

RGB nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl çalışır? RGB renkler nasıl oluşur? RGB renk uzayı nedir? RGB ve CMYK arasındaki fark nedir?
RGB Nedir? Grafik tasarım mesleğine aşık değerli kardeşlerim, sevgili büyüklerim, mini mini küçüklerim, “acaba bu da neymiş” diye içeriğe tesadüfen gelmiş meraklı hedef kitlem… Bu içerikte RGB nedir, nerelerde kullanılır, nerelerde kullanılmaz ya da kullanılmamalıdır, nasıl çalışır, nasıl oluşur, RGB renk uzayı nedir, RGB ve...

CMYK Nedir?

cmyk nedir, nerelerde kullanılır, açılımı nedir, nasıl çalışır
CMYK Nedir? Bu içerikte, değerli genç meslektaşlarıma ve konuya ilgi duyan herkese CMYK kavramından söz edeceğim. CMYK nedir, nerelerde kullanılır, CMYK açılımı nedir, CMYK baskı nedir ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Dilerseniz öncelikle CMYK nedir, sorusunun yanıtı ile başlayalım. CMYK Nedir? CMYK'nın Tanımı Nedir? Baskı makinelerinde kullanılan...

İnfografik Nedir?

infografik nedir, nerelerde kullanılır, infografik programları
İnfografik Nedir? Bu içerikte infografik kavramının üzerinde duracağım. İnfografik nedir, nerelerde kullanılır, infografiklerin amacı nedir, önemi nedir, infografik hangi programlarla yapılır, infografikleri kimler yapar ve benzeri soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. İnfografik Nedir, Ne Demektir? İnfografik bilgi verme amaçlı olarak oluşturulmuş, sembolik bir görsel anlatımı olan, bilgi veren...

Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

reklam ajansları ne iş yapar, reklam ajansının görevleri nedir
Reklam Ajansları Ne İş Yapar? Bu içerikte reklam ajanslarının ne iş yaptıklarına, görev ve sorumluluklarına değinmek istiyorum. Reklamcılık mesleği yüzyıllardır var olan bir meslek türüdür. Öte yandan reklamcılık ve reklam ajanslarıyla ilgili pek çok spekülasyon ve bilgi kirliliğinin olduğu da bir gerçektir. Günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında,...

Hazır Stok Tasarımcıları

hazır stok görseller ile tasarım
Hazır Stok Tasarımcıları Değerli LogoveGrafik.com takipçileri, içeriklerimi sürekli takip eden genç arkadaşlar, meraklı insan toplulukları, sevgili kitlem, hepinize sevgiler, selamlar… Bu içerikte, uzun zamandır yazmak istediğim, ancak işlerimin yoğunluğu dolayısıyla bir türlü fırsat bulamadığım, bana göre üzerine “kesinlikle söz söylenmesi gereken” bir konu hakkında yazmak istiyorum. Zira...

Kırmızı Logolu Markalar ve Kırmızı Rengin Etkisi

kırmızı logolu markalar, kırmızı rengin etkisi
Kırmızı Logolu Markalar ve Kırmızı Rengin Etkisi Değerli LogoveGrafik.com takipçisi reklamcı, tasarımcı ve iletişimci arkadaşlarıma, renklerin gücüne ilgi duyanlara ve konu ile ilgilenen herkese gönülden bir merhaba… İşlerimin yoğunluğu dolayısıyla uzun süredir yazamadım, bunun için öncelikle herkesten özür dilerim. Bu içerikte siz değerli arkadaşlarıma kırmızı logolu...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here