Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

Bu içerikte reklam ajanslarının ne iş yaptıklarına, görev ve sorumluluklarına değinmek istiyorum. Reklamcılık mesleği yüzyıllardır var olan bir meslek türüdür. Öte yandan reklamcılık ve reklam ajanslarıyla ilgili pek çok spekülasyon ve bilgi kirliliğinin olduğu da bir gerçektir.

Günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında, deyim yerindeyse bu işe kıyısından köşesinden de olsa bulaşmış pek çok firma, kendisini “reklam ajansı” olarak tanımlamakta, bu da reklam ajansı kavramını bir yandan değersizleştirmekte diğer yandan da bir bilgi kirliliği ve bir algı karışıklığı yaratmaktadır.

Örnek olarak matbaalar, promosyon malzemeleri üreten firmalar, dijital baskı merkezleri, tabelacılar ve benzeri kuruluşlar da üzülerek söylemeliyim ki kendilerini “reklam ajansı” olarak nitelemektedirler. Oysaki bu saydığım kurum ya da kuruluşlar, reklam ajansı değillerdir, reklam ajansının dönem dönem birlikte çalışabileceği çözüm ortaklarıdır, o kadar. Tam da bu noktada, reklam ajansları ile ilgili daha geniş bilgiye Reklam Ajansında Kimler Çalışır başlıklı içerikten ulaşabilirsiniz. Bu içerik, reklam ajanslarının içeriğini öğrenmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

reklam ajansları ne iş yapar

Konumuza geri dönecek olursak, reklam ajansları ne iş yapar sorusunun yanıtını vermeden önce, reklam ajanslarının kısa bir tanımını yapmayı çok daha uygun buluyorum.

Reklam Ajansı Nedir?

Reklam ajansları, bir ürünün, bir hizmetin ya da bir markanın, marka bilinirliğini, satışlarını ya da gelirlerini artırmak için kurulmuş, markaların tüm imajlarını, tüm iletişimlerini ve pazarlama stratejilerini belirleyen iletişim ofisleridir.

Reklam ajansları bir marka için son derece hayati öneme sahip iletişim kuruluşlarıdır. Reklam ajansları ne iş yapar, görevleri nelerdir; dilerseniz biraz da bunlara bakalım.

Reklam Ajansları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

  1. Marka bilinirliğini artırmak
  2. Pazarlama stratejileri geliştirmek
  3. Markaların medya planlamasını yapmak
  4. Markaların medya satın almalarını yapmak
  5. Prodüksiyon hizmetlerinde markaya kılavuzluk etmek, yol göstermek
  6. Markaların tanıtımları için, reklam ve tanıtım filmleri yapmak, yaptırmak; geniş kitleye ulaşan çizgi üstü işler yapmak, yaptırmak
  7. Ürün ya da hizmetler için grafik tasarım desteği vermek, markaların çizgi altı işlerini yapmak, yaptırmak
  8. Marka imajını belirlemek
  9. Markanın tüm iletişim planını belirlemek, kampanyalar oluşturmak
  10. Markalara ürün ya da hizmetleri konusunda tavsiyelerde bulunmak

Elbette bu maddeler artırılabilir ancak ben burada en önemlilerinden söz etmeye çalıştım.

Reklam Ajansları Bir Markanın Her Şeyidir

Reklam ajansları bir markanın iletişimsel olarak her şeyini üstlenirler. Tüm iletişim stratejilerini, tüm prodüksiyon süreçlerini, tüm medya planlama süreçlerini ve tüm yaratıcı süreçlerini… Kısacası, bir marka ile ilgili tüm tasarruflar reklam ajansları tarafından yapılırlar. Bir markanın tüm iletişim faaliyetlerini üstlenen reklam ajanslarına tam hizmet reklam ajansı denir.

reklam ajansları ne iş yapar

Markayı bir öğrenci olarak düşürsek, marka sahibini veli, reklam ajansını da öğretmen gibi görebiliriz.

Bir marka hangi reklam mecralarını kullanmalıdır, hangi mecrada ne kadar görünmelidir, hangi sloganlar ve hangi görseller ile ön planda olmalıdır, reklam ve tanıtım filmlerinde hangi mesajlar verilmelidir, çalışacağı matbaa nasıl bir matbaa olmalıdır… Her şey, her şey ve her şey… Marka ile ilgili her şeyi profesyonel bir reklam ajansı belirler.

İyi Bir Reklam Ajansı Markayı Büyütür

İyi ve donanımlı bir reklam ajansı bir markayı tabiri caizse şaha kaldırabilir. Müşteriden aldığı bütçeleri, etkili ve doğru kullanabilir. Etkili pazarlama taktikleri geliştirebilir ve iyi bir iletişim stratejisi uygularsa markaya çok ciddi katkılar sağlayabilir.

Kısa vadede ürünlerini satışını artırabilir, hizmetlerin pazarlanmasını ve dolayısıyla satışını kolaylaştırabilir.

reklam ajansları ne iş yapar

Profesyonel bir reklam ajansı orta ve uzun vadede, geliştirdiği iletişim stratejileri ve ortaya koyduğu yaratıcı reklam kampanyaları sayesinde, marka bilinirliğini artırabilir, deyim yerindeyse, markayı akıllara kazıyabilir.

Sonuç

Bir reklam ajansı, bir markanın majörüdür, lokomotifidir, yol göstericisidir. Markaların, marka olma yolunda en büyük çözüm ortağıdır.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın… / Selder GÜLYÜZ

Reklamcılık İçerikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz